Parafia św. Kazimierza w Poznaniu

Parafia Świętego Kazimierza
Ilustracja
Kościół św. Kazimierza w Poznaniu
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Siedziba

Poznań

Adres

ul. Bydgoska 4b/2, 61-127 Poznań

Wyznanie

starokatolickie

Kościół

Polskokatolicki

Diecezja

wrocławska

Dekanat

pomorsko-wielkopolski

Kościół

św. Kazimierza

Proboszcz

ks. mgr Marcin Grzegorzewski

Wezwanie

św. Kazimierza

Wspomnienie liturgiczne

4 marca – Wspomnienie Świętego Kazimierza Jagiellończyka królewicza

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafia Świętego Kazimierza”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Parafia Świętego Kazimierza”
Ziemia52°24′44″N 16°57′21″E/52,412222 16,955833

Parafia św. Kazimierza w Poznaniu – parafia Kościoła Polskokatolickiego w RP, położona w dekanacie pomorsko-wielkopolskim diecezji wrocławskiej. Msze św. sprawowane są w niedzielę o godz. 10:30.

Historia

Pierwsza parafia polskokatolicka w Poznaniu, powstała bezpośrednio po II wojnie światowej, chociaż niektóre źródła wskazują, że ok. 1935 mogła istnieć tutaj wspólnota narodowokatolicka - z zastrzeżeniem, że nie tworzyła ona żadnej parafii. W mieście przejściowo istniała placówka Polskiego Kościoła Starokatolickiego[1].

W 1947 przekazano Polskiemu Narodowemu Kościołowi Katolickiemu kaplicę poewangelicką przy ul. Grunwaldzkiej 46, toteż stała się ona siedzibą parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W 1960 w wyniku przebudowy węzła drogowego w mieście, placówka została zamknięta. W tym samym roku utworzono nową parafię pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy na ul. Tadeusza Kościuszki. Jej pierwszym proboszczem był ks. Hieronim Górecki. W 1974 obiekty polskokatolickie zostały włączone do infrastruktury wojskowej i musiały zostać zlikwidowane, a parafia zniesiona.

Od 14 lipca 1963 w Poznaniu działała jeszcze parafia pw. św. Kazimierza, która uzyskała obiekt poreformacki przy ul. Bydgoskiej. 8 sierpnia 1965 parafia przeżywała jubileusz 300-lecia wybudowania kościoła, na którym gościł bp Julian Pękala. Początkowo parafia liczyła 650 wiernych, obecnie jest to niewielka społeczność wiernych, a kościół znalazł się w niekorzystnym położeniu komunikacyjnym[2].

Kościół

Parafia polskokatolicka pw. św. Kazimierza w Poznaniu użytkuje obecnie XVII-wieczny kościół, który ufundował wojewoda kujawski Łukasz Szeliga Niemojowski dla franciszkanów reformatów. Istotnie w latach 1693-1704 stopniowo osiedlali się tutaj zakonnicy, aby utworzyć klasztor. W 1794 Prusacy dokonali kasaty domu zgromadzenia. Zabudowania zmieniono na szpital wojskowy, a od 1805 na seminarium nauczycielskie. W 1847 zabudowania przekazano Zakładowi dla Głuchoniemych. Obecnie w budynkach poklasztornych znajduje się Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Głuchych, zaś kościół należy do polskokatolików.

Przypisy

  1. E. Elerowski, Parafie Polskiego Narodowego Katolickiego Kościoła w Polsce na tle historii, Warszawa 2011, s. 195.
  2. tamże, s.197.

Media użyte na tej stronie

Poznań outline map.svg
Autor:

Oskarro. © użytkownicy OpenStreetMap.

Copyright użytkownicy UMP-pcPL., Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa lokalizacyjna Poznania
Greater Poland Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Greater Poland Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.70 N
  • S: 51.05 N
  • W: 15.68 E
  • E: 19.19 E
Japanese Map symbol (Church).svg
Japanese map symbol "Church". U+26EA