Parafia św. Klemensa Papieża w Skalniku

Parafia św. Klemensa Papieża
w Skalniku
Ilustracja
Kościół parafialny
Państwo

 Polska

Siedziba

Skalnik

Adres

Skalnik 35
38-230 Nowy Żmigród

Data powołania

1480

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

rzeszowska

Dekanat

Nowy Żmigród

Kościół

św. Klemensa

Filie

Brzezowapw. św. Wojciecha

Proboszcz

ks. Krzysztof Biernacki

Wezwanie

św. Klemensa Papieża

Wspomnienie liturgiczne

II niedziela września – (MB Bolesnej) i 23 listopada

Położenie na mapie gminy Nowy Żmigród
Mapa konturowa gminy Nowy Żmigród, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Klemensa”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Klemensa”
Położenie na mapie powiatu jasielskiego
Mapa konturowa powiatu jasielskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Klemensa”
Ziemia49°34′34,104″N 21°29′42,720″E/49,576140 21,495200
Strona internetowa

Parafia św. Klemensa Papieża w Skalniku – parafia rzymskokatolicka z siedzibą w Skalniku, znajdująca się w dekanacie Nowy Żmigród w diecezji rzeszowskiej. Erygowana w 1480 roku.

Historia

Skalnik jest jedną z najstarszych parafii na terenie południowej Polski. Swymi początkami sięga IX wieku. Wieś leżała w państwie Wiślan. Od Skalnika do dzisiejszej granicy ze Słowacją jest zaledwie kilkanaście kilometrów. W takim położeniu należy też przyjąć, że do parafii docierały echa działalności świętych Cyryla i Metodego, którzy w 863 roku przybyli na Morawy.

Przyjmuje się, że początkach dziesiątego stulecia w Skalniku stał drewniany kościół pod wezwaniem św. Klemensa. Wokół kościoła, a właściwie wokół kopca kościelnego, rosło kilka tysiącletnich dębów. Do dzisiejszego dnia zachował się tylko jeden z nich. Wśród takich dębów stał pierwszy modrzewiowy kościół. Powstanie ośrodka religijnego i wybudowanie tam kościoła wieś zawdzięcza św. Metodemu. Cyryl i Metody przywieźli relikwię św. Klemensa z Chersonezu.

Tysiącletnie istnienie chrześcijaństwa w Skalniku potwierdza również usytuowana w sąsiedniej wsi góra, która osłania wieś od południowego zachodu. Po dziś dzień nazywana jest Górą Św. Wojciecha. Istnieje przekonanie, że św. Wojciech, biskup praski, udając się w 984 roku w celach misyjnych na Węgry znanym szlakiem skalnickim. Pobożne podanie głosi, że obraz Matki Bożej Skalnickiej przynieśli ze sobą św. Cyryl i Metody. Obraz podobny do jasnogórskiego, lecz o cechach bizantyjskich. Maryja Panna długo była czczona jako Królowa gór.

Pierwsza wzmianka o parafii w Skalniku pochodzi od Jana Długosza z 1470 roku. Pierwsza znana wizytacja parafii Skalnik została przeprowadzona w latach 1565–1570. Wynika z niej że biskup przemyski Piotr Gamrat zamierzał połączyć parafię ze Skalnika z parafią w Samoklęskach, ale z powodu jego przeniesienia do innej diecezji nie doszło do jej zrealizowania. Do tutejszej parafii należały wówczas wsie Desznica i Brzezowa. Z akt wizytacji biskupiej przeprowadzonej przez kanonika Krzysztofa Kaźmierskiego w latach 1596-1598, wynika że w parafii nie było plebana. Przez brak stałej opieki duszpasterza kult maryjny osłabł. Później w 1791 roku, Skalnik został przyłączony do parafii w Nowym Żmigrodzie. W 1938 roku w Skalniku było 223 wiernych. W 1939 roku Skalnik został ekspozyturą Nowego Żmigrodu, a 12 sierpnia 1939 roku samodzielną parafią.

Obecny kościół został zbudowany z fundacji parafian w latach 1909-1911. Konsekrowany w 1912 roku. Dopiero za czasów ks. Michała Witowicza, który objął parafię w 1952 roku kult znowu odżył. Dzięki bardzo dużym staraniom ks. Witowicza, kościół w 1962 roku stał się Sanktuarium Matki Bożej, Pani Gór i Opiekunki Rodzin.

W 2002 roku koronę poświęcił w Watykanie Jan Paweł II. 9 września 2007 roku odbyła się koronacja XV wiecznego obrazu, której dokonał abp Edward Nowak[1].

Proboszczowie

Proboszczami parafii byli księża: Józef Niemiec (1939–1940), Józef Hędrzak (1941), Wojciech Majkowski, Jan Mikosz, Jan Sanowski, Franciszek Pudło, Józef Kotulak, Ignacy Ciebiera, Michał Witkowicz (1952–), Adolf Boczar (1969–1985), Stanisław Sokalski (1985–2002), Jerzy Sepioł, Zbigniew Pałka i Jacek Nasiadka[2].


Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Subcarpathian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Podkarpackie Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 50.9 N
  • S: 48.95 N
  • W: 21.03 E
  • E: 23.66 E
Japanese Map symbol (Church).svg
Japanese map symbol "Church". U+26EA
Skalnik, kościół parafialny (HB2).jpg
Autor: Henryk Bielamowicz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Skalnik, kościół parafialny
Brzezowa, kościół św. Wojciecha i św. Karoliny Kózkówny (HB3).jpg
Autor: Henryk Bielamowicz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Brzezowa, kościół św. Wojciecha i św. Karoliny Kózkówny