Parafia św. Stanisława Biskupa Męczennika i św. Anny w Knychówku

Parafia pw.
św. Stanisława Biskupa Męczennika i św. Anny
w Knychówku
Ilustracja
Kościół parafialny
Państwo

 Polska

Siedziba

Knychówek

Adres

Knychówek
08-108 Korczew

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

drohiczyńska

Region

Podlasie

Dekanat

drohiczyński

Administrator

ks. mgr Antoni Klukowski

Proboszcz

ks. mgr Antoni Klukowski

Wspomnienie liturgiczne

8 maja – św. Stanisława
26 lipca – św. Anny

Położenie na mapie gminy Korczew
Mapa konturowa gminy Korczew, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Parafia pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika i św. Anny w Knychówku”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Parafia pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika i św. Anny w Knychówku”
Położenie na mapie powiatu siedleckiego
Mapa konturowa powiatu siedleckiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Parafia pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika i św. Anny w Knychówku”
Ziemia52°20′11,1″N 22°34′31,6″E/52,336417 22,575444

Parafia pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika i św. Anny w Knychówkuparafia rzymskokatolicka należąca do dekanatu drohiczyńskiego, diecezji drohiczyńskiej, metropolii białostockiej. Siedziba parafii znajduje się w Knychówku

Historia

XV wiek

Pierwszy drewniany kościół w Knychówku ufundowany został ok. roku 1460 przez Stanisława Korczewskiego, starostę kamienieckiego i jego matkę Kordulę Korczewską, wdowę po Pretorze (II), staroście drohickim.

Początkowo Knychówek, tak jak i całe dobra korczewskie należały do parafii w Drohiczynie i diecezji łuckiej. Starania o utworzenie parafii w Knychówku podjął wspomniany Stanisław Korczewski, wchodząc tym samym w spór o dziesięcinę z plebanem drohickim ks. Janem. Wielki książę litewski Aleksander Jagiellończyk 29 maja 1493 roku rozsądził spór na korzyść Stanisława i w 1494 roku kościół w Knychówku zostaje konsekrowany.

XVI wiek

W 1505 roku wojewoda połocki Stanisław Hlebowicz poślubia kasztelankę podlaską Zofię Korczewską, córkę Stanisława, i dobra korczewskie, wraz z Knychówkiem, przechodzą w jego ręce. W 1529 roku Zofia, wtedy już powtórnie zamężna, przekazuje swemu synowi Mikołajowi Durnemu, jako spadek po zmarłym ojcu, Korczew, Knychówek i Laskowice. W 1557 roku Arnolf Hlebowicz, syn Mikołaja, chorąży drohicki i mielnicki funduje w knychowskim kościele altarię.

XVII wiek

Kolejnym właścicielem Knychówka zostaje Krzysztof Wiesiołowski, marszałek wielki litewski, ożeniony z Aleksandrą Marianną Sobieską, ciotką króla Jana III Sobieskiego. On to, 29 października 1631 roku, dokonuje aktu fundacji obecnego, murowanego kościoła w Knychówku (znanych jest jeszcze jego dziesięć innych fundacji świątyń na Podlasiu i Litwie). W 1645 roku Aleksandra Marianna testamentem wzbogaca wcześniejsze nadania dla świątyni.

Budowa kościoła trwała od 1631 do 1668 roku. Wzniesiony on jest w stylu przejściowym pomiędzy gotykiem a renesansem, według projektu podobnego do starego kościoła farnego w Białymstoku. Konsekracja świątyni miała miejsce w 1733 roku, a dokonał jej ks. Józef Olszański, biskup tytularny Serra, sufragan chełmski.

XVIII wiek

Po bezdzietnej śmierci Aleksandry Marianny dobra korczewskie dziedziczą Chaleccy, a po nich Stanisław Lewicki, który sprzedaje je w 1712 roku Wiktorynowi Kuczyńskiemu, kasztelanowi podlaskiemu, zwanemu królem Podlasia. On to, w 1727 roku, zlecił wykonanie ołtarza w kościele knychowskim. Ufundował również klasztory: Benedyktynek w Drohiczynie i Dominikanów w Krześlinie. Jego wnuk Feliks Kuczyński, ostatni cześnik podlaski, funduje przy parafialnym kościele murowany szpital, wybudowany w latach 1792-1798, w którym obecnie mieści się wikarówka i organistówka.

XIX wiek

W wyniku III rozbioru tereny na lewym brzegu Bugu zajmuje Austria, na skutek czego zmienia się przynależność kościelna. W 1805 roku parafia, dotąd należąca do diecezji łuckiej wchodzi w skład nowo utworzonej diecezji lubelskiej. Kolejna reorganizacja ma miejsce już pod rządami Rosji w 1818 roku, kiedy parafie do diecezji lubelskiej zostają włączone do diecezji janowskiej, zwanej podlaską.

W okresie powstania styczniowego, w kościele w Knychówku, nabożeństwa odprawiał ks. gen. Stanisław Brzóska, który ukrywał się w dobrach korczewskich.

Po powstaniu, w 1867 roku, następuje kolejna reorganizacja przynależności kościelnej. Diecezja janowska zostaje skasowana, i aż do 1889 roku, biskupi i administratorzy lubelscy, każdorazowo zwracają się do metropolity warszawskiego i od niego otrzymują nominacje na administratorów diecezji podlaskiej. Wreszcie w 1889 roku papież Leon XIII przyłącza kanonicznie diecezję janowską do lubelskiej.

W roku 1888 umiarła ostatnia kolatorka kościoła w Knychówku z rodu Kuczyńskich, Joanna, po śmierci której dobra korczewskie dziedziczy jej córka, a tym samym stają się one własnością Ostrowskich.

XX wiek

Po I wojnie światowej parafia w Knychówku ponownie wchodzi w skład, wskrzeszonej przez papieża Benedykta XV, diecezji janowskiej czyli podlaskiej, która w 1925 roku zmienia nazwę na diecezja siedlecka czyli podlaska.

W latach 1990-1991, staraniem proboszcza ks. Mieczysława Onyśka, obok kościoła wybudowana została murowana plebania, zastępująca starą, drewnianą.

W 1992 roku parafia, bullą papieża Jana Pawła II została przyłączona do utworzonej rok wcześniej diecezji drohiczyńskiej.

Kler parafialny

Proboszczowie
Wikariusze
  • ks. mgr Radosław Żukowski – od 25 sierpnia 2018 r.[4]
Księża pochodzący z parafii

Zasięg parafii

Do parafii należy około 2800 wiernych z miejscowości: Bużyska, Czaple Górne (folwark), Dąbrowa, Góry, Józefin, Knychówek, Korczew, Laskowice, Nowy Bartków, Starczewice, Stary Bartków i Szczeglacin.

Kościół parafialny

Jednonawowy, murowany z cegły i kamienia, wybudowany w latach 1631-1668 z fundacji Krzysztofa Wiesiołowskiego, marszałka wielkiego litewskiego według projektu zbliżonego do starego kościoła farnego w Białymstoku, w miejsce drewnianego z ok. 1460 roku.

Świątynia posiada cechy późnogotyckie z elementami renesansu. Ściany zewnętrzne, otynkowane, z trzema wysokimi i głębokimi wnękami arkadowymi po każdej stronie, dającymi wrażenie oskarpowania. Wewnątrz każdej wnęki wąskie i wydłużone okno. Kruchtę wieńczy smukła, czworoboczna wieża, przechodząca w górnej części w ośmioboczną. Wewnątrz wieży cylindryczne klatki schodowe, z których jedna prowadzi na szczyt, a druga na chór.

Wewnątrz kościoła trójprzęsłowa nawa oraz, węższe i niższe od niej, dwuprzęsłowe prezbiterium. Renesansowe sklepienie kolebkowe z lunetami i stiukowymi sztukateriami w tzw. typie kalisko-lubelskim: ornamentowane żebra o motywach czwórliścia, kwadratów, kół i serc. W oknach witraże przedstawiające m.in. fundatorkę Ludwikę Ostrowską.

Ołtarz główny, ufundowany w 1727 przez Wiktoryna Kuczyńskiego, kasztelana podlaskiego, wykonany w stylu barokowym przez snycerza Łukasza Piotra Grzegółkowskiego z Drohiczyna. W ołtarzu obraz Józefa Buchbindera św. Stanisław Biskup wskrzeszający Piotrowina, a także rzeźby przedstawiające św. Wojciecha i św.Augustyna. Przed prezbiterium, po obu stronach nawy, późnorenesansowe ołtarze boczne.

Poza tym, w kościele znajduje się drewniana barokowa chrzcielnica, późnorenesansowa ława dwuosobowa oraz tablice pamiątkowe Kuczyńskich i Ostrowskich – właścicieli dóbr korczewskich, którzy pochowani są w tutejszej krypcie.

Obok kościoła murowana dzwonnica i trójboczna kapliczka z 1806 r. W niszach kapliczki rzeźby: Matka Boska, Chrystus u Słupa i św. Jan Nepomucen.

Kościół położony przy wjeździe do Knychówka, obok drogi powiatowej SiedlceKorczew.

Kruchta z wieżą
Kapliczka

Kościoły filialne i kaplice

Cmentarz

Przez długi czas zmarłych grzebano wokół kościoła. Obecny cmentarz położony jest ok. 200 m od świątyni. Najstarsze zachowane na nim groby pochodzą z II połowy XIX w. Znaleźć można tu zabytkowe nagrobki, m.in. rodziny Kuczyńskich, Ostrowskich, Czapskich, a także grób Józefy Koszutskiej – nauczycielki na dworze Kuczyńskich w Korczewie, dla której swój wiersz Do Józefy Koszutskiej w 1861 r. napisał Cyprian Kamil Norwid.

Kaplica w Korczewie

Zobacz też

Patroni

  • Święty Stanisław biskup męczennik – polski duchowny katolicki, biskup krakowski, męczennik, święty, patron Polski.

Przypisy

  1. a b Zmiana na urzędzie proboszcza parafii Knychówek, drohiczynska.pl [dostęp 2019-07-02].
  2. Nowy proboszcz parafii Knychówek, drohiczynska.pl [dostęp 2019-07-02].
  3. a b Bp Dydycz do kapłanów: nie lękajmy się kultywować tradycji ludowych i ożywiać nimi wiarę, ekai.pl [dostęp 2019-07-02].
  4. Zmiany personalne w Diecezji Drohiczyńskiej, drohiczynska.pl [dostęp 2019-07-02].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Masovian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Masovian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.55N
  • S: 50.95 N
  • W: 19.15 E
  • E: 23.25 E
Japanese Map symbol (Church).svg
Japanese map symbol "Church". U+26EA
Chapel in Korczew.JPG
(c) I, DocDrOpia, CC-BY-SA-3.0
Chapel, earlier a orangery, in Korczew
Kaplica w Knychówku.JPG
Autor: Allgau, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Kaplica w Knychówku
Powiat siedlecki location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa powiatu siedleckiego, Polska
Presbytery of St Stanislaus in Knychówek, Poland.jpg
Autor: Allgau, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Prezbiterium kościoła w Knychówku
Dzwonnica w Knychówku.JPG
Autor: Allgau, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Dzwonnica w Knychówku
Kościół w Knychówku.JPG
Autor: Allgau, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Kościół pw. św. Stanisława bpa w Knychówku, z 1668
Korczew (gmina) location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa gminy Korczew, Polska