Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bielsku-Białej

Parafia Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Siedziba

Bielsko-Biała

Adres

ul. św. Stanisława 6, 43-300 Bielsko-Biała

Data powołania

XIV wiek

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

bielsko-żywiecka

Dekanat

Bielsko-Biała II – Stare Bielsko

Kościół

św. Stanisława w Bielsku-Białej

Proboszcz

ks. Zygmunt Siemianowski

Wezwanie

św. Stanisława Biskupa i Męczennika

Położenie na mapie Bielska-Białej
Mapa konturowa Bielska-Białej, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Parafia Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika”
Ziemia49°49′29,80″N 19°00′49,85″E/49,824944 19,013847
Strona internetowa

Parafia pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Bielsku-Białejparafia rzymskokatolicka znajdująca się w Bielsku-Białej. Należy do Dekanatu Bielsko-Biała II – Stare Bielsko diecezji bielsko-żywieckiej[1] w Starym Bielsku. Erygowana w XIV wieku, później stała się filią parafii w Bielsku, reerygowana w 1953. Jest prowadzona przez księży diecezjalnych.

Historia

Tradycja podaje, że parafia i pierwszy starobielski kościół powstał z fundacji możnowładcy śląskiego Piotra Włostowica w latach 1131-1135, w miejscu gaju dębowego, w którym czczono słowiańskiego boga Peruna. Jak mówi tablica pamiątkowa umieszczona przed wejściem, resztki korzeni dębu znajdują się pod obecnym ołtarzem. W świetle współczesnych badań istnienie starszej, drewnianej świątyni w miejscu dzisiejszego kościoła św. Stanisława jest bardzo prawdopodobne[2].

Obecny, murowany kościół wzniesiony został w stylu gotyckim około roku 1380.

Fundatorem był piastowski książę cieszyński Przemysław I Noszak. Wezwanie parafii – św. Stanisław, będący patronem diecezji krakowskiej i Królestwa Polskiego – wskazuje na bliskie związki fundatora z Polską.

Początkowo był to kościół parafialny zarówno dla wsi Bielsko (późniejsze Stare Bielsko), jak i miasta Bielska, położonego kilka kilometrów na południowy wschód. W 1447 w mieście erygowano parafię św. Mikołaja, w skład której weszła parafia starobielska, i zbudowano tam nowy kościół (dzisiejsza katedra). Odtąd kościół św. Stanisława był kościołem filialnym bielskiej parafii.

W 1560 w związku z uznaniem luteranizmu za oficjalne wyznanie księstwa cieszyńskiego kościół w Starym Bielsku przeszedł w ręce ewangelików. Do katolików świątynia powróciła w 1654, w okresie kontrreformacji.

W 1953 została ponownie erygowana parafia św. Stanisława Biskupa Męczennika w Starym Bielsku (wówczas jeszcze osobnej wsi), chociaż starania o jej przywrócenie rozpoczęto już w 1869. Od roku 1992 parafia ta należy do diecezji bielsko-żywieckiej.

Przypisy

  1. Parafia na stronie diecezji bielsko-żywieckiej
  2. Jerzy Polak: Przewodnik po Bielsku-Białej. Bielsko-Biała: Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej, 2000, s. 69. ISBN 83-902079-0-7.

Bibliografia

  • Jerzy Polak: Przewodnik po Bielsku-Białej. Bielsko-Biała: Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej, 2000. ISBN 83-902079-0-7.
  • Jacek Zachara, Grzegorz Wnętrzak, Bogusław Chorąży: Bielsko-Biała. Dziedzictwo kulturowe. Bielsko-Biała: Stowarzyszenie „Olszówka”, 2007. ISBN 83-918676-5-X.

Media użyte na tej stronie

Silesian Voivodeship location map2.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of en:Silesian Voivodeship with counties (powiats) and municipalities (gminas). Geographic limits of the map:
  • N: 51.1617 N
  • S: 49.2956 N
  • W: 17.8872 E
  • E: 20.0559 E
Japanese Map symbol (Church).svg
Japanese map symbol "Church". U+26EA
Bielsko-Biała location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: ODbL
Mapa Bielska-Białej, Polska
Diecezja Bielsko-Żywiecka - dekanat BB II - Stare Bielsko.png
Autor: D T G, Licencja: CC BY-SA 3.0
Dekanat Bielsko-Biała II - Stare Bielsko diecezji bielsko-żywieckiej