Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Sromowcach Wyżnych

Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Sromowcach Wyżnych
Państwo

 Polska

Siedziba

Sromowce Wyżne

Adres

ul. ks. Kosibowicza 2, 34‑443 Sromowce Wyżne

Data powołania

1327, 1943

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Archidiecezja

krakowska

Dekanat

Niedzica

Kościół

św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Sromowcach Wyżnych

Proboszcz

ks. Rafał Jurczasiak

Wezwanie

św. bp Stanisław ze Szczepanowa

Wspomnienie liturgiczne

8 maja

Położenie na mapie gminy Czorsztyn
Mapa konturowa gminy Czorsztyn, na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Sromowcach Wyżnych”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Sromowcach Wyżnych”
Położenie na mapie powiatu nowotarskiego
Mapa konturowa powiatu nowotarskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Sromowcach Wyżnych”
Ziemia49°24′17,1″N 20°20′26,1″E/49,404750 20,340583

Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Sromowcach Wyżnychrzymskokatolicka parafia znajdująca się w archidiecezji krakowskiej, w dekanacie Niedzica, w Polsce.

Historia

Parafia została erygowana w 1327, lecz w późniejszym okresie zanikła. Pierwsze informacje o istniejącym w Sromowcach Wyżnych kościele pochodzą z roku 1614 lub 1634. Po nim istniało tu jeszcze kilka drewnianych świątyń katolickich. W 1875 zbudowano pierwszy kościół murowany. W XIX w. Sromowce Wyżne należały do parafii Wszystkich Świętych w Krościenku nad Dunajcem, a następnie do parafii św. Mikołaja w Maniowach, jednak w Sromowcach Wyżnych zawsze rezydował osobny kapłan. Ponownie usamodzielnienie parafii w Sromowcach Wyżnych nastąpiło w 1943.

W 1982 wyburzono dawną świątynię i w ciągu dwóch lat wybudowano nową, którą 23 maja 1992 konsekrował arcybiskup krakowski kard. Franciszek Macharski.

5 kwietnia 2020 r. podczas niedzielnego nabożeństwa w kościele należącym do parafii miała miejsce interwencja policji w związku z naruszeniem przez miejscowych wiernych i duchowieństwo narodowej kwarantanny, wprowadzonej przez polski rząd na skutek globalnej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Ówczesne regulacje przeciwepidemiczne ograniczały maksymalną liczbę uczestników zgromadzeń publicznych i uroczystości religijnych do 5 osób, natomiast w świątyni zgromadziło się ponad 60 wiernych. Policja pouczyła duchownego, jednak w związku z poważnym naruszeniem dopuszczalnych norm skierowała sprawę do sanepidu. Ten zaś za niezastosowanie się do obowiązujących obostrzeń sanitarnych ukarał proboszcza karą administracyjną w wysokości 10 tys. zł. Sprawa była szeroko komentowana w ogólnopolskich środkach masowego przekazu[1][2][3].

Przypisy

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Lesser Poland Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lesser Poland Voivodeship, Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 50.59 N
  • S: 49.07 N
  • W: 18.92 E
  • E: 21.55 E
Japanese Map symbol (Church).svg
Japanese map symbol "Church". U+26EA