Parafia św. Teresy i św. Jana Bosko w Łodzi

Parafia św. Teresy i św. Jana Bosko
Ilustracja
Kościół parafialny
Państwo

 Polska

Siedziba

Łódź

Adres

ul. Kopcińskiego 1/3
90-242 Łódź

Data powołania

1927

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

łódzka

Dekanat

Łódź-Bałuty

Kościół

św. Teresy w Łodzi

Proboszcz

ks. dr Andrzej Turbacz SDB

Wezwanie

św. Teresy i św. Jana Bosko

Wspomnienie liturgiczne

św. Jana Bosko, św. Teresy od Dzieciątka Jezus, Matki Bożej Wspomożenia Wiernych

Położenie na mapie Łodzi
Mapa konturowa Łodzi, w centrum znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Teresy i św. Jana Bosko”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Teresy i św. Jana Bosko”
Ziemia51°46′41,5″N 19°28′51,3″E/51,778194 19,480917

Parafia pw. Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus i Świętego Jana Bosko w Łodzi – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w archidiecezji łódzkiej w dekanacie Łódź-Bałuty przy ulicy dr S. Kopcińskiego w Łodzi.

Erygowana ok. marca 1927, pierwotnie pod wezwaniem św. Teresy od Dzieciątka Jezus (w tym czasie przy ul. Pomorskiej 123) przez pierwszego ordynariusza diecezji łódzkiej bp. Wincentego Tymienieckiego dla Salezjanów, których sprowadził do Łodzi i taką, parafią salezjańską, pozostaje do dziś. Ostatnim międzywojennym proboszczem tej parafii był ks. Stanisław Sebastiański, salezjanin (1938-1941).

Pierwszy drewniany kościół parafialny na tle nowego murowanego. Fot. Ign. Płażewskiego z lat 60. XX wieku

Pierwszy parafialny, drewniany, kościół został pozyskany w tym samym roku od parafii św. Wojciecha na Chojnach, kiedy ta zaczęła budować kościół murowany i poświęcony w październiku 1927. Był to kościół z roku 1493, podówczas najstarsza świątynia na terenie Łodzi. W nowym miejscu powstał w nieco innej formie, przede wszystkim nie posiadał wieży.

Na przełomie maja i czerwca 1931 miała miejsce konsekracja dzwonów parafialnych[1][2]. We wrześniu 1938 r. przy parafii powstał parafialny oddział Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej[3].

Aktualny kościół parafialny powstał w latach 1950–1963[4] i przez wiele lat pozostawał jedynym nowym kościołem zbudowanym w Łodzi po II wojnie światowej. Zezwolenie na jego budowę miało oczywisty polityczny podtekst – rozchodziło się o pokazanie, że nowa, komunistyczna władza, nie walczy z kościołem katolickim.

Duszpasterstwo prowadzą księża salezjanie. Na terenie parafii znajduje się osiedle akademickie Lumumbowo. Przy parafii od 1964 roku działa Duszpasterstwo Akademickie „Węzeł”, powołane przez biskupa Michała Klepacza.

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. „Łódź w Ilustracji”, 16 X 1927.
  2. Na pamiątkę konsekracji dzwonów kościelnych Parafji św. Teresy w Łodzi dnia 31 maja i 7 czerwca 1931 roku; Łódź 1931.
  3. 4-zdjęciowy fotoreportaż z inauguracji działalności Oddziału i poświęcenia jego sztandaru; [w:] „Łódź w Ilustracji”, 25.09.1938, nr 39, s. 1.
  4. Strona parafii. [dostęp 2010-03-03].

Media użyte na tej stronie

Łódź location map 2.png
Autor:
OpenStreetMap contributors, edited by User:Dwie szyszki
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Map of Łódź, Poland
Ta mapa of Łódź została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.
Łódź Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Łódź Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 52.45 N
  • S: 50.78 N
  • W: 17.95 E
  • E: 20.75 E
Japanese Map symbol (Church).svg
Japanese map symbol "Church". U+26EA
Kosciol Sw.Teresy Lodz.JPG
Autor: HuBar, Licencja: CC BY-SA 2.5
Kościół Św. Teresy i Jana Bosko w Łodzi
Ignacy Płażewski, Kościół św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Świętego Jana Bosko przy ul. Kopcińskiego 1-3 w Łodzi, I-4716-1.jpg
Autor: Ignacy Płażewski , Licencja: CC BY-SA 3.0 pl

Fotografia Ignacego Płażewskiego przedstawiająca murowany kościół pw. Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus i Świętego Jana Bosko oraz wcześniejszy drewniany kościół, znajdujące się u zbiegu ulic Kopcińskiego, Marcela Nowotki (ob. Pomorska), Strykowskiej i Uniwersyteckiej. Fotografia powstała przed 1963 r., kiedy ukończono budowę murowanej świątyni, a stary, drewniany kościół został rozebrany. Świątynia którą widać na pierwszym planie stała w tym miejscu od 1927 r., kiedy to została przeniesiona z Chojen z ul. Rzgowskiej (na jej miejscu stanął kościół pw. św. Wojciecha). Drewniany kościół powstał pod koniec XV w., lecz widoczna na zdjęciu jego forma została poddana znacznym modyfikacjom względem pierwotnej konstrukcji.

Budowa nowego, monumentalnego kościoła według projektu Józefa i Witolda Korskich, który widać na drugim planie rozpoczęła się już w 1950 r., a ukończona została w 1963 r. Świątynia powstała na planie krzyża greckiego, jej podstawa ma wymiary 50 m na 50 m, a wysokość wynosi 64 m.