Parafia św. Wacława w Żytomierzu

Parafia św. Wacława w Żytomierzu
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo

 Ukraina

Siedziba

Żytomierz

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

diecezja

kijowsko-żytomierska

Dekanat

Żytomierz

kościół

św. Wacława w Żytomierzu

Wezwanie

św. Wacław

Wspomnienie liturgiczne

28 września

Położenie na mapie Żytomierza
Mapa konturowa Żytomierza, u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Wacława w Żytomierzu”
Położenie na mapie Ukrainy
Położenie na mapie obwodu żytomierskiego
Mapa konturowa obwodu żytomierskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Wacława w Żytomierzu”
Ziemia50°17′36,6″N 28°39′27,8″E/50,293500 28,657722

Parafia św. Wacława w Żytomierzu – rzymskokatolicka parafia znajdująca się w żytomierskiej dzielnicy Krosznia, w diecezji kijowsko-żytomierskiej, w dekanacie Żytomierz, na Ukrainie.

Msze święte odprawiane są w językach polskim i ukraińskim. Większość część parafian stanowią Polacy i osoby o polskim pochodzeniu. Wśród wiernych są również katolicy z rodzin mieszanych i Czesi.

Historia

Na przełomie XIX i XX w. istniały dwie wsie Krosznia Ruska zamieszkała przez Polaków oraz Krosznia Czeska, której mieszkańcy byli narodowości czeskiej. Pomimo że mieszkańcy obu miejscowości byli katolikami władze carskie nie godziły się na budowę kościoła rzymskokatolickiego. Możliwość taka pojawiła się dopiero po ukazaniu się ukazu tolerancyjnego cara Mikołaja II w 1905. W 1907 polski ziemianin Andrzej Arszniewski ofiarował działkę pod budowę świątyni, która została konsekrowana już w kolejnym roku. Kościół funkcjonował do 13 sierpnia 1948, kiedy to władze komunistyczne znacjonalizowały budynek. W kolejnych dekadach służył on różnym celom świeckim, w tym od 1960 jako masarnia. Zakłady mięsne zmieniły architekturę byłej świątyni dobudowując do niej hale produkcyjne. W latach 90. XX w. budynek popadł w ruinę.

Przywrócenie budynkowi funkcji kościoła oceniane było jako zbyt kosztowne i trudne do wykonania. Sceptycyzm wobec starań o jego odzyskanie wyraził także biskup kijowsko-żytomierski Jan Purwiński. Dziekan żytomierski ks. Ludwik Kamilewski postanowił jednak odzyskać budynek, dla czego porzucił probostwo żytomierskiej parafii katedralnej, zostając proboszczem parafii św. Wacława. Msze święte początkowo odbywały się na placu przed budynkiem. Mimo iż budynek był już w ruinie, dotychczasowi użytkownicy nie chcieli go zwrócić. W 2001 starania o zwrot zakończyły się sukcesem.

Uroczysty zwrot odbył się 21 marca 2002 w obecności urzędników administracji państwowej i wiernych. Następnie przystąpiono do remontu. Już w sierpniu 2002 w kościele rozpoczęto odprawianie mszy świętych. 28 września 2013 biskup kijowsko-żytomierski Petro Herkulan Malczuk OFM rekonsekrował świątynię.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Japanese Map symbol (Church).svg
Japanese map symbol "Church". U+26EA
Zhytomyr location map.png
Autor: Smat, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map
Vaclava 2.jpg
Autor: Sashabolshoj, Licencja: CC BY-SA 4.0
костел СВ. ВАЦЛАВА (ЖИТОМИР)
Zhytomyr oblast location map.svg
Autor: RosssW, Licencja: CC BY-SA 4.0
Districts of the Zhytomyr region, from July 17, 2020