Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Szczecinie

Parafia Ewangelicko-Augsburska
Świętej Trójcy
Państwo

 Polska

Województwo

 zachodniopomorskie

Siedziba

Szczecin

Adres

ul. Energetyków 8,
Szczecin

Wyznanie

luteranizm

Kościół

Ewangelicko-Augsburski w RP

Diecezja

wrocławska

Kościół

Świętej Trójcy

Filie

Trzebiatów
Kłodzino

Proboszcz

ks. Sławomir Sikora

Położenie na mapie Szczecina
Mapa konturowa Szczecina, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Parafia Ewangelicko-AugsburskaŚwiętej Trójcy”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Parafia Ewangelicko-AugsburskaŚwiętej Trójcy”
Ziemia53°25′09,260″N 14°33′53,345″E/53,419239 14,564818
Strona internetowa

Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Szczecinieparafia ewangelicko-augsburska, w diecezji wrocławskiej, której siedzibą jest kościół Świętej Trójcy na Łasztowni w Szczecinie.

Centrum parafii luterańskiej stanowi obecnie kościół Św. Trójcy, dom gościnny im. Dietricha Bonhoeffera i kancelaria w Szczecinie przy ul. Energetyków 8. Do parafii należą jeszcze: Międzynarodowego Centrum Studiów i Spotkań im. Dietricha Bonhoeffera przy ul. Piotra Skargi 32 oraz Ogród ciszy i medytacji w Szczecinie-Zdrojach przy ul. Jabłoniowej 6 (dawna siedziba seminarium duchownego ks. Dietricha Bonhoeffera).

Obecnym proboszczem administratorem parafii jest ks. Sławomir Sikora (pełni obowiązki proboszcza od 24 czerwca 2007, uroczyście mianowany na proboszcza został podczas nabożeństwa w niedzielę Rogate 17 maja 2009).

Parafia ma także 2 filiały, w których także odbywają się nabożeństwa. Są nimi kościół św. Jana w Trzebiatowie oraz kaplica w Kłodzinie.

Historia

Kościół Św. Trójcy na Łasztowni (dawniej św. Gertrudy) w Szczecinie znajduje się w posiadaniu parafii ewangelicko-augsburskiej od 1954 r.

W jego posiadanie polscy luteranie starali się wejść zaraz po wojnie, kiedy jasnym się stało, że przejęty przez Kościół rzymskokatolicki ewangelicki kościół Zbawiciela przy ul. Słowackiego już nie zostanie im wrócony. Pisemna interwencja ewangelickich władz kościelnych - Konsystorza - z dnia 7 maja 1948 do Ministerstwa Ziem Odzyskanych o przyznanie parafii ewangelicko-augsburskiej w Szczecinie kościoła św. Gertrudy przy ul. Łasztowej poparta została również przez ks. Ryszarda Trenklera jako zwierzchnika diecezji. Złożył on stosowne pismo w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie w sierpniu 1948 r. Starania ze strony parafii ewangelickiej w Szczecinie nie przyniosły żadnego rezultatu.

Dopiero w roku 1954 powrócono do sprawy kościoła św. Gertrudy dzięki staraniom kaznodzieja Paula Gurgela, który mieszkał w Szczecinie. Wystąpił on do Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Szczecinie z prośbą o przyznanie zniszczonego budynku kościoła św. Gertrudy dla ludności niemieckiej na nabożeństwa.

W 1954 r. Kościół rzymskokatolicki próbował jeszcze raz przejąć kościół św. Gertrudy, ale odmówiono tej próbie z wyjaśnieniem, że odebranie kościoła użytkowanego przez Niemców, mogłoby wywołać konflikt dyplomatyczny. Ostatecznie kierownik referatu opowiedział się za przyznaniem kościoła grupie ludności ewangelickiej narodowości niemieckiej.

Do pełnej integracji obu grup narodowościowych - polskiej i niemieckiej - doszło w roku 1994. Na prośbę parafii polskiej i niemieckiej, Konsystorz Kościoła podjął uchwałę o formalno-prawnym utworzeniu jednej parafii z dwoma grupami językowymi. W ten sposób po raz pierwszy po 1945 r. doszło do utworzenia jednolitej parafii.

Po 1945 r. w Szczecinie działali m.in. następujący polscy księża ewangeliccy: Karol Świtalski, Jerzy Otello, Gustaw Meyer, Piotr Gaś, Sławomir Sikora (od 2009 r.).

Bibliografia

Linki zewnętrzne

http://www.luteranie.pl/szczecin/ Oficjalna strona parafii

Media użyte na tej stronie

West Pomeranian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of West Pomeranian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 54.65 N
  • S: 52.58 N
  • W: 13.95 E
  • E: 17.10 E
Japanese Map symbol (Church).svg
Japanese map symbol "Church". U+26EA
Szczecin Holy Saviour Church 2008-02.jpg
Autor: Original uploader was Pa3Widzi at pl.wikipedia, Licencja: CC BY-SA 3.0
Szczecin, Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Słowackiego 1A na Niebuszewie-Bolinku wpisany do rej. zab. pod nrem 62[1]
Szczecin location map.png
Autor: OpenStreetMap contributors, Licencja: ODbL
OpenStreetMap location map of Szczecin, Poland
  • top = 53.545
  • bottom = 53.320
  • left = 14.429
  • right = 14.814