Parafia Ewangelicko-Metodystyczna św. Pawła w Grudziądzu

Parafia Ewangelicko-Metodystyczna św. Pawła w Grudziądzu
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Siedziba

Grudziądz

Adres

86-300 Grudziądz, ul. Kosynierów Gdyńskich 9/11

Data powołania

(1897) / 1920

Wyznanie

protestanckie

Kościół

Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w RP

Okręg

zachodni

Kaplica

Kaplica Ewangelicko-Metodystyczna w Grudziądzu

Pastor

pastor Janusz Olszański

Imię

Paweł z Tarsu

Położenie na mapie Grudziądza
Mapa konturowa Grudziądza, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Parafia Ewangelicko-Metodystyczna św. Pawła w Grudziądzu”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Ziemia53°29′37,5″N 18°45′08,3″E/53,493750 18,752306
Strona internetowa

Parafia Ewangelicko-Metodystyczna w Grudziądzuzbór metodystyczny działający w Grudziądzu, należący do okręgu zachodniego Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP[1].

Historia

Episkopalny Kościół Metodystyczny (Bischöfliche Methodistische Kirche)

W czerwcu 1895 roku pastor Richard Ramdohr z Gdańska reprezentujący Episkopalny Kościół Metodystyczny (niem. Bischöfliche Methodistische Kirche), jeden z dwóch nurtów metodyzmu w Niemczech, rozpoczął wygłaszanie cotygodniowych kazań do przypadkowych przechodniów na terenie lasku podmiejskie­go (obecnie Park Miejski w okolicach „Leśniczówki”). Gdy przybywało stałych słuchaczy, spotkania zaczęto urządzać w mieszkaniach prywatnych. W połowie roku 1897 wydzierżawiono salę po palarni kawy przy ul. Ogrodowej 19 (dzisiaj Kosynierów Gdyńskich 21), którą adaptowano na kaplicę. W październiku 1897 przeprowadzono pierwsze nabożeństwo, w którym wzięło udział 125 osób[2].

Podczas I wojny światowej pracę pastora Ramdohra wpierała pochodząca z Grudziądza diakonisa Schaff-Schmidt, stale pracu­jąca w Afryce jako misjonarka.

Kościół Metodystyczny w Polsce

W styczniu 1920 roku, gdy Grudziądz znalazł się w odradzającej się po zaborach Polsce, wielu niemieckich metodystów opuściło miasto. Parafia grudziądzka została dołączona do Misji Południowego Episkopalnego Kościoła Metodystycznego w Polsce. Zborem opiekował się Ferdynand Schwarz, miejscowy kaznodzieja. Jednak przez ponad dwa lata zbór nie miał stałego duchownego, a pastorzy dojeżdżali do Grudziądza z War­szawy lub z Chodzieży[2].

W roku 1927 Konferencja Doroczna zamianowała kaznodzieję Władysława Kamińskiego na kierownika zboru jako pierwszego Polaka. Nominacja ka­znodziei Polaka oraz wprowadzenie stałych nabożeństw w języku polskim sprawiły, że do zboru zaczęli napływać Polacy, a parafia stała się dwunarodowa mieszkających na terenie Grudziądza i powiatu grudziądzkiego. W roku 1928 dziesięcioletni okres działalności rozpoczął ksiądz Tomasza Gamble, który wraz z małżonką Fryderyką rozwijał działalność parafialną. Grudziądzka parafia była wspomagana finansowo przez parafie warszawską, wileńską i lwowską dzięki czemu prowadziła dwa siero­cińce[2].

W 1938 roku ostatnim pastorem przed II wojną światową został ks. Emil Majewski. We wrześniu 1939 Grudziądz został włączony do III Rzeszy i nabożeństwa mogły odbywać się tylko w języku niemieckim. Wielu polskich członków zboru zostało deportowanych do Generalnego Gubernatorstwa. Oficjalnie działalność prowadził tylko zbór niemieckojęzycz­ny[2].

Okres powojenny

Po wojnie dzięki staraniom członków parafii zdołano uzyskać budynek sakralny po niemieckiej Misji Miejskiej, której członkowie opuścili miasto. Pierwsze metodystyczne nabożeństwo odbyło się w czerwcu 1945 roku, a kazanie wygłosił przybyły na uroczystość Superintendent Naczelny, ks. Konstanty Najder z Warszawy[2].

W roku 1947 do Grudziądza został zamianowany ks. Michał Jamny, późniejszy pastor zboru w Bydgoszczy. W tym okresie parafia gwałtownie się powiększała liczebnie. W latach 1951–1975 pastorem był ks. Kazimierz Milewski. W roku 1975 skierowano do Grudziądza studenta teologii Jana J. Ostryka, który pozostał w parafii przez 13 lat. W czerwcu 1988 roku do opieki nad parafią zamianowano Grzegorza Ruszczyńskiego. Powołał on filię Szkoły Języka Angielskie­go (ELC) oraz Językową Szkołę przyparafialną dla dzieci i młodzieży młodszej[2].

W roku 1994 kolejnym duchownym w Grudziądzu został ks. Waldemar Eggert, a w 2004 ks. Waldemar Dąbrowski[2].

Przypisy

  1. Parafie, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w RP [dostęp 2020-03-30].
  2. a b c d e f g Jan J. Ostryk, Zarys historii parafii świętego Pawła w Grudziądzu, ewangelicy.wordpress.com [dostęp 2020-03-30].

Media użyte na tej stronie

Kuyavian-Pomeranian Voivodeship location map.svg
(c) SANtosito, CC BY-SA 4.0
Location map of Kuyavian-Pomeranian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.83 N
  • S: 52.28 N
  • W: 17.16 E
  • E: 19.88 E
Japanese Map symbol (Church).svg
Japanese map symbol "Church". U+26EA
Parafia Św. Pawła w Grudziądzu.jpg
Autor: Danieljk89, Licencja: CC BY-SA 4.0
Budynek Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego - Parafia Św. Pawła w Grudziądzu
Grudziądz location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map of Grudziądz, Poland
Ta mapa of Grudziądz została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.