Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej w Warszawie

Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej w Warszawie
Ilustracja
Kościół parafialny
Państwo

 Polska

Siedziba

Warszawa

Adres

ul. Zagórna 5,
00-441 Warszawa

Data powołania

1919

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Archidiecezja

warszawska

Dekanat

śródmiejski

Proboszcz

ks. dr Włodzimierz Artyszuk

Wezwanie

Matki Boskiej Częstochowskiej

Położenie na mapie Warszawy
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej w Warszawie”
Ziemia52°13′35,06″N 21°02′24,61″E/52,226406 21,040169
Strona internetowa

Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej w Warszawie – parafia rzymskokatolicka w Warszawie. Parafia znajduje się w archidiecezji warszawskiej, w dekanacie śródmiejskim, w dzielnicy Śródmieście.

Na terenie parafii, przy ulicy Łazienkowskiej 14, znajdują się również Ośrodek Duszpasterski Rodziny Rodzin im. Stefana Kard. Wyszyńskiego, kościół pw. Matki Bożej Jasnogórskiej, siedziba Radio Plus Warszawa (dawniej Radio Józef), a od maja 2010 roku Monastyczne Wspólnoty Jerozolimskie.

Historia

Nieistniejący kościół parafialny przy ul. Łazienkowskiej
  • W latach 1907–1908 powstaje ośrodek duszpasterski przy ul. Łazienkowskiej. Zostaje wybudowana kaplica przez ks. Wacława Rytla.
  • W 1919 roku ks. arcybiskup Aleksander Kakowski eryguje parafię pod wezwaniem M. B. Częstochowskiej. Pierwszym proboszczem zostaje ks. Marceli Ryniewicz.
  • Budowę kościoła parafialnego przy ul. Łazienkowskiej rozpoczęto w 1923 roku według projektu inż. Hugona Kudery.
  • W 1933 roku ks. kard. Kakowski konsekruje nową świątynię. W uroczystości uczestniczy prezydent Ignacy Mościcki oraz marszałek Józef Piłsudski. Wraz z kościołem wybudowano plebanię i dzwonnicę.
  • W czasie powstania warszawskiego we wrześniu 1944 roku świątynia zostaje zniszczona przez niemieckie bomby[1]. W murach kościoła zginęło kilkadziesiąt osób.
  • W 1968 roku proboszczem został ks. Adam Tymieniecki. W związku z budową Trasy Łazienkowskiej wyrażono zgodę na przeniesienie siedziby parafii i budowę kościoła oraz plebanii przy ul. Zagórnej 5.
  • W 1979 roku ks. kard. Stefan Wyszyński Prymas Polski wmurowuje kamień węgielny pochodzący z jasnogórskiego klasztoru. Kościół powstaje według projektu architektów: Stanisława i Piotra Marzyńskich.
  • W 1983 roku bp. Jerzy Modzelewski poświęca nową świątynię usytuowaną na pobojowisku czerniakowskiego przyczółka, gdzie trwały walki powstańcze zgrupowań "Kryska", Radosław", "Parasol", "Miotła, "Zośka". W prezbiterium i w różnych punktach kościoła umieszczone są tablice pamiątkowe związane z ugrupowaniami walczącymi w powstaniu warszawskim.
  • Przy kościele powstało tzw. „Środowisko Zagórnej”, skupiające działaczy ruchu narodowego[2].
  • W 1993 roku ks. kard. Józef Glemp Prymas Polski dokonuje konsekracji świątyni. W następnym roku Jego Eminencja Ksiądz Prymas oraz ks. bp. Piotr Jarecki dokonują konsekracji trzech dzwonów wykonanych przez firmę Felczyńskich.
  • W 1994 roku na emeryturę odchodzi ks. prałat Adam Tymieniecki.
  • W latach 1994–2003, do swojej śmierci, proboszczem parafii był ks. Stefan Księżopolski.
  • Od roku 2004 proboszczem jest ks. dr Włodzimierz Artyszuk.
  • W 2008 roku zmarł budowniczy kościoła ks. prałat Adam Tymieniecki.

Duchowni (2018)

Siostry Dominikanki (2016)

  • s. Kornelia – siostra przełożona
  • s. Julianna – siostra zakrystianka
  • s. Helena – organistka
  • s. Rozalia – katechetka
  • s. Michalina – katechetka

Wspólnoty

Służba liturgiczna męska

Wspólnota Służby liturgicznej składa się z kandydatów na ministrantów, ministrantów oraz lektorów. Każdy ze stopni formacji ma swoją charakterystykę oraz swój zakres obowiązków. Opiekunem jest ks. Konrad.

Akcja Katolicka

Akcja Katolicka parafii została powołana do życia 1 marca 2005 roku dekretem ks. Prymasa Józefa Glempa. Asystentem Akcji jest proboszcz, ks. prałat Włodzimierz Artyszuk. Celem Akcji Katolickiej jest pogłębienie formacji chrześcijańskiej jej członków oraz współpraca świeckich z duszpasterzami w realizacji misji Kościoła. Przewodniczącą jest wiceprezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Cecylia Melnik.

Wspólnoty neokatechumenalne

W parafii są trzy wspólnoty neokatechumenalne, skupiające razem ok. 80 osób. Każda wspólnota prowadzi działalność formacyjną przez uczestnictwo w Eucharystii, Liturgii Słowa i konwiwencjach. Wspólnoty biorą czynny udział w życiu parafialnym.

Żywy Różaniec

Żywy Różaniec istnieje już od dawna i przynosi wielkie korzyści duchowe tym wszystkim, którzy do Niego należą. W Kołach Żywego Różańca, odmawia się ten sam różaniec, którym zwykle posługujemy się w życiu codziennym, z tą różnicą, że zwykły różaniec odmawia się całościowo lub częściami. W Żywym Różańcu zaś kółko złożone z 20 osób – które nazywa się Różą – odmawia codziennie tylko jedną tajemnicę różańca (10 x Zdrowaś Mario).

Chór podczas Bożego Ciała

Każdy z członków odmawia inną tajemnicę, w ten sposób cała Róża modli się jedną częścią różańca świętego. Jest to jedna z najpiękniejszych modlitw tak bardzo znanych i polecanych przez Kościół swoim wiernym. Ojciec Święty Jan Paweł II często mówił, że różaniec jest Jego ukochaną modlitwą. W parafii Żywy Różaniec powstał zaraz po II wojnie światowej, jeszcze przy ul. Łazienkowskiej, a teraz działają trzy Róże (60 osób).

Chór parafialny

Chór parafialny – liczy około 35 osób. Istnieje od listopada 2004 r. Chór śpiewa w niedzielę podczas Mszy Świętej o godz. 10.00. Dwa razy w tygodniu Chór spotyka się na próbach. Chórem opiekuje się i muzycznie prowadzi s. Helena.

Służba Liturgiczna Żeńska – Bielanki

Grupa maryjna dziewcząt działa w parafii Matki Bożej Częstochowskiej od roku 1995. Należą do niej dziewczęta w wieku szkolnym, które pragną naśladować Maryję, która jest pierwszym i zawsze najbardziej aktualnym wzorem i ideałem życiowym dla dziewcząt. Podczas spotkań pogłębiają swoją wiarę, wiedzę religijną oraz przyjemnie spędzają czas na zabawie, która integruje grupę. Stałym punktem spotkań jest modlitwa oraz przygotowanie do głębszego przeżycia wydarzeń roku liturgicznego. Zasadniczym zadaniem Bielanek jest pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu procesji w ustalone dni roku kościelnego oraz czynny udział w liturgii. Obecnie grupą opiekuje się s. Kornelia.

Gazetka parafialna "Lilia"

Pierwszym redaktorem naczelnym "Lilii" był śp. ks. Grzegorz Fabiński. Powstała ona w roku 2006/2007. Została ona bardzo miło przyjęta, dlatego nakład wynosi około 300-400 egzemplarzy. Jest ona tygodnikiem, która ukazuje się co niedzielę. W gazetce znajdują się: Ewangelia, adresy do czytań niedzielnych, komentarz do Ewangelii, ogłoszenia parafialne, intencje tygodniowe oraz artykuły.

Przypisy

  1. Janusz Dereziński: Pamiętne miejsca Czerniakowa. Ząbki: Apostolicum Wydawnictwo Księży Pallotynów, 2004, s. 60. ISBN 83-7031-445-7.
  2. Rafał Mossakowski: Historia Środowiska Zagórnej. edu-powisle.e-kei.pl. [dostęp 2017-06-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-06-09)].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Warszawa outline with districts v4.svg
(c) Mfloryan at pl.wikipedia, CC BY 2.5
Mapa Warszawy - podkład lokalizacyjny
Masovian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Masovian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.55N
  • S: 50.95 N
  • W: 19.15 E
  • E: 23.25 E
Japanese Map symbol (Church).svg
Japanese map symbol "Church". U+26EA
Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Warszawie przed 1939.jpg
Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Warszawie przy ul. Łazienkowskiej w Warszawie
Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Warszawie 2022.jpg
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Warszawie, widok od strony ul. Górnośląskiej
Chor boze cialo.jpg
Autor: Siemach, Licencja: CC BY-SA 4.0
Chór podczas Bożego Ciała