Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaćmierzu

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
Ilustracja
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaćmierzu
Państwo Polska
SiedzibaJaćmierz
Adres38-532 Jaćmierz
Data powołania14 sierpnia 1921
Wyznaniestarokatolickie
KościółPolskokatolicki
Diecezjakrakowsko-częstochowska
Dekanatpodkarpacki
KościółKościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaćmierzu
Proboszczks. mgr Jerzy Uchman
WezwanieNajświętszego Serca Pana Jezusa
Wspomnienie liturgiczneUroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa – 1. piątek po Oktawie Bożego Ciała
Położenie na mapie gminy Zarszyn
Mapa konturowa gminy Zarszyn, u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa”
Położenie na mapie powiatu sanockiego
Mapa konturowa powiatu sanockiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa”
Ziemia49°37′11″N 22°01′09″E/49,619722 22,019167

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaćmierzu – parafia Kościoła Polskokatolickiego w RP, położona w dekanacie podkarpackim diecezji krakowsko-częstochowskiej. Obecnie parafia jest mało liczna, ale jej wierni aktywnie uczestniczą w życiu liturgicznym wspólnoty. Msze św. sprawowane są codziennie o godz. 18:00, a w niedzielę i święta o godz. 9:00 i 11:00.

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaćmierzu, koło Bażanówki na Rzeszowszczyźnie powstała w wyniku konfliktu między miejscowym wikariuszem parafii rzymskokatolickiej a biskupem przemyskim Józefem Sebastianem Pelczarem. Ksiądz wikary Michał Grzyś, który opowiedział się za parcelacją źle gospodarujących folwarków, popadł w niełaskę u okolicznych dziedziców, za którymi stanął biskup. Chciał więc go przenieść na inną parafię, lecz parafianie sprzeciwili się temu. W efekcie na polecenie biskupa – wikariusza zabrała policja, a rozgoryczeni wierni poprosili o pomoc kapłana polskokatolickiego z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bażanówce, przechodząc jednocześnie do Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego (od 1951 pod nazwą: Kościół Polskokatolicki). Mieszkańcy Bażanówki i Jaćmierza w dużej części składają się z reemigrantów ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, toteż Polski Narodowy Kościół Katolicki i jego ideologia były im znane już od dawna[1].

Jaćmierzanie już w 1922 wysłali petycję w sprawie założenia na ich terenie parafii narodowej, ale ówczesny rząd polski nie wyrażał na to zgody. Dopiero w 1925 w gminie Jaćmierz uzyskano zgodę – i to na odprawianie tylko nabożeństw prywatnych. Pierwszą mszę św. odprawił tutaj bp Franciszek Bończak 25 stycznia 1925. Początkowo wspólnotę jaćmierską obsługiwał proboszcz z Bażanówki, ks. Apolinary Filarski. Samodzielną parafię w Jaćmierzu erygowano w latach 30. XX w. Po II wojnie światowej duszpasterzował tutaj ks. Franciszek Rumiński, a po nim ks. Jan Firlej. Liczba wiernych od tego czasu nigdy nie przekroczyła 150 osób[2]. Od 1980 proboszczem jest tutaj ks. mgr Jerzy Uchman[1].

14 sierpnia 2011 wspólnota polskokatolicka w Jaćmierzu przeżywała jubileusz 90-lecia swojego istnienia. Na uroczystość przybył bp prof. dr hab. Wiktor Wysoczański – zwierzchnik Kościoła Polskokatolickiego, towarzyszyli mu ks. dziekan Henryk Dąbrowski z Warszawy, ks. dziekan dr Mieczysław Piątek z Majdanu Nepryskiego, ks. dziekan Ryszard Rawicki z Sanoka, ks. mgr Andrzej Pastuszek z Bażanówki, ks. Roman Jagiełło z Łęk Dukielskich oraz ks. mgr Leszek Kołodziejczyk z Bolesławia[3].

Zobacz też

Przypisy

  1. a b E. Elerowski, Parafie Polskiego Narodowego Katolickiego Kościoła w Polsce na tle historii, Warszawa 2011, s. 87.
  2. Por. K. Białecki, Kościół Narodowy w Polsce w latach 1944-1965, Poznań 2003, s. 286-287.
  3. L. Kołodziejczyk, Tyle lat my Ci, o Panie... 90-lecie parafii w Jaćmierzu, polskokatolicki.pl [dostęp 2012-02-07]

Media użyte na tej stronie

Subcarpathian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Podkarpackie Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 50.9 N
  • S: 48.95 N
  • W: 21.03 E
  • E: 23.66 E
Japanese Map symbol (Church).svg
Japanese map symbol "Church". U+26EA
Powiat sanocki location map.png
Autor: Smat, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map