Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Królowej Górnej

Parafia
pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
w Królowej Górnej
Ilustracja
kościół filialny
Państwo

 Polska

Siedziba

Królowa Górna

Adres

Królowa Górna 70
33-334 Kamionka Wielka

Data powołania

1946

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

tarnowska

Dekanat

Nowy Sącz Wschód

Kościół parafialny

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Królowej Górnej

Proboszcz

ks. mgr Krzysztof Ignacy Pasyk (od 2015)

Wezwanie

Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
8. września

Położenie na mapie gminy Kamionka Wielka
Mapa konturowa gminy Kamionka Wielka, w centrum znajduje się punkt z opisem „Parafiapw. Narodzenia Najświętszej Maryi Pannyw Królowej Górnej”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Parafiapw. Narodzenia Najświętszej Maryi Pannyw Królowej Górnej”
Położenie na mapie powiatu nowosądeckiego
Mapa konturowa powiatu nowosądeckiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafiapw. Narodzenia Najświętszej Maryi Pannyw Królowej Górnej”
Ziemia49°35′05,352″N 20°50′30,195″E/49,584820 20,841721
Strona internetowa

Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Królowej Górnej – parafia rzymskokatolicka, znajdująca się w diecezji tarnowskiej, w dekanacie Nowy Sącz Wschód[1], erygowana dekretem biskupa tarnowskiego Jana Stepy w 1946 roku[2].

Historia parafii

Historia parafii w Królowej Górnej w naturalny sposób połączona jest z historią tejże miejscowości. Dzisiejsza parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Królowej Górnej to teren na którym funkcjonowały aż trzy wyznania: greckokatolickie i prawosławne w Królowej Ruskiej (dawna nazwa dzisiejszej Królowej Górnej) oraz rzymskokatolickie w Królowej Polskiej (sąsiednia miejscowość). Fakt ten nie jest tylko dowodem głębokiej wiary i wielkiej pobożności ludności zamieszkującej te tereny, ale także stanowi o niezwykłości tego miejsca, bowiem na niewielkiej powierzchni istniały aż trzy religie. Początkowo Królowa Górna i Bogusza stanowiły odrębne parafie. Parafia greckokatolicka w Królowej istniała od 1581 roku, zaś w sąsiedniej Boguszy od roku 1627[2].

Okres największej aktywności religijnej przypadł na wiek XIX i XX, kiedy to powstały zachowane do dziś cerkwie: cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (powstała w 1814 roku, prawdopodobnie z zachowaniem wieży z budowli poprzedniej, być może z XVII wieku), cerkiew prawosławna pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z 1932 roku (Królowa Górna – zniszczona w 1960 roku), cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem św. Dymitra w zbudowana w 1858 roku, oraz cerkiew prawosławna pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela z około 1938 roku (Bogusza)[2].

W związku z wysiedleniem Łemków i przybyciem do Królowej ludności wyznania rzymskokatolickiego zachodziła potrzeba założenia parafii tego wyznania. Już 4 września 1946 roku biskup tarnowski Jan Stepa erygował w Królowej Górnej placówkę duszpasterską rzymskokatolicką. W jej skład weszły Królowa Ruska, Bogusza (obecnie rektorat samodzielny) oraz Królowa Polska, należąca dotychczas do parafii w Mystkowie. Rektorem placówki w Boguszy zamianował księdza kanonika Władysława Berbekę, który został wkrótce mianowany pierwszym proboszczem. Zmieniło się także wezwanie greckokatolickiej cerkwi w Boguszy (powstał kościół pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego). Kościół w Królowej Górnej zachował dotychczasowe wezwanie Narodzenia Najświętszej Marii Panny[2].

W 1997 roku parafia w Królowej Górnej rozpoczęła budowę nowego, filialnego kościoła pod wezwaniem Opatrzności Bożej oraz plebanii. Kamień węgielny pod budowę kościoła poświęcił papież Jan Paweł II podczas wizyty w Krakowie 1997 roku, zaś w ścianę budującej się świątyni wmurował go biskup tarnowski Wiktor Skworc w dniu 30 września 2001 roku. Poświęcenia kościoła dokonał bp Andrzej Jeż. Budowa kościoła i plebanii opierała się na pracy społecznej oraz systematycznych ofiar parafian[2].

Przypisy

  1. Królowa Górna. diecezja.tarnow.pl. [dostęp 2015-05-04]. (pol.).
  2. a b c d e Historia. krolowagorna.pl. [dostęp 2015-05-04]. (pol.).

Media użyte na tej stronie

Lesser Poland Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lesser Poland Voivodeship, Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 50.59 N
  • S: 49.07 N
  • W: 18.92 E
  • E: 21.55 E
Japanese Map symbol (Church).svg
Japanese map symbol "Church". U+26EA