Parafia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Budach Głogowskich

Parafia
pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Budach Głogowskich
Państwo

 Polska

Siedziba

Budy Głogowskie

Adres

Budy Głogowskie 845
36-060 Głogów Małopolski

Data powołania

1948

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

rzeszowska

Dekanat

Głogów Małopolski

Kościół

Niepokalanego Serca NMP

Proboszcz

ks. mgr lic. Paweł Zimny

Wezwanie

Niepokalanego Serca NMP

Wspomnienie liturgiczne

Uroczystość Niepokalanego Serca NMP
sobota po zakończeniu oktawy Uroczystości Bożego Ciała

Położenie na mapie gminy Głogów Małopolski
Mapa konturowa gminy Głogów Małopolski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Parafiapw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Budach Głogowskich”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Parafiapw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Budach Głogowskich”
Położenie na mapie powiatu rzeszowskiego
Mapa konturowa powiatu rzeszowskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Parafiapw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Budach Głogowskich”
50,160832°N 21,905056°E/50,160832 21,905056

Parafia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Budach Głogowskich – parafia znajdująca się w diecezji rzeszowskiej w dekanacie Głogów Małopolski. Parafię erygowano w 1948 roku.

Historia Bud Głogowskich sięga przełomu XVI i XVII wieku. Ale dopiero pod koniec XIX wieku zrodził się pomysł budowy własnego kościoła. Podjął się tego przedsięwzięcia ówczesny właściciel Bud, Austriak Karl Holzer. Przeznaczył na ten cel miejsce i materiał, ale pomysłu tego nie udało się jednak zrealizować. Temat powrócił po zakończeniu II wojny światowej, kiedy rozparcelowano majątek folwarku. Po długich staraniach społeczność Bud otrzymała na własność parafii 1 hektar ziemi w parku dworskim. Decyzję w imieniu rządu podpisał minister Stanisław Mikołajczyk.

Z dawnego spichlerza dworskiego zrobiono tymczasową kaplicę i poczyniono starania o zatwierdzenie planów nowej świątyni przez Urząd Wojewódzki w Rzeszowie. W 1948 roku położono kamień węgielny pod kościół i rozpoczęto jego budowę, wykorzystując część murów spichlerza. Trzy lata później zakończono budowę, ale z braku funduszy bez wieży, a budynek dworskiej gorzelni przeznaczono na plebanię. Nową, kompletną świątynię oddano wiernym w listopadzie 1962 roku.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Subcarpathian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Podkarpackie Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 50.9 N
  • S: 48.95 N
  • W: 21.03 E
  • E: 23.66 E
Japanese Map symbol (Church).svg
Japanese map symbol "Church". U+26EA