Parafia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie

Parafia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny
Państwo Polska
SiedzibaCzęstochowa
Adresul. Rozdolna 4
42-200 Częstochowa
Data powołania30 grudnia 1958
Wyznaniekatolickie
Kościółrzymskokatolicki
Archidiecezjaczęstochowska
DekanatCzęstochowa - św. Józefa
KościółNiepokalanego Serca NMP w Częstochowie
Proboszczks. Andrzej Nieznański
WezwanieNiepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny
Wspomnienie liturgicznesobota po uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa
Położenie na mapie Częstochowy
Mapa konturowa Częstochowy, po prawej znajduje się punkt z opisem „Parafia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia50°49′05″N 19°12′13″E/50,818056 19,203611
Strona internetowa

Parafia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Częstochowierzymskokatolicka parafia, położona w dekanacie Częstochowa - św. Józefa, archidiecezji częstochowskiej w Polsce, erygowana w 1958.

Historia

Z inicjatywy częstochowskiego architekta Stanisława Oseta w 2005 r. kuria i Stowarzyszenie Architektów Polskich zorganizowały pod patronatem arcybiskupa częstochowskiego konkurs na projekt kościoła[1]. Konkurs ogłaszano czterokrotnie, nie znajdując w początkowych turach odpowiadającego kurii projektu. W ostatniej turze spośród 26 prac wygrał i realizowany był modernistyczny projekt Romualda Loeglera – oprócz projektu budynku zaplanować należało także jego dokładną lokalizację. Podczas pielgrzymki do Polski w maju 2006 r. papież Benedykt XVI poświęcił na Jasnej Górze kamień węgielny, który wmurowano w sierpniu następnego roku. Do stanu surowego doprowadzono budynek w 2011 roku[1].

Świątynia wzniesiona w stylu modernistycznym miała ascetyczny charakter realizowany poprzez stosowanie surowego betonu, duże przeszklenie portalu wejściowego oraz grę światła we wnętrzu. Wygląd budowli miał łączyć charakter parafialny z funkcją świątyni położonej na szklaku pielgrzymkowym[1].

Jesienią 2015 roku we wnętrzu zamurowano podświetlony krzyż w ścianie ołtarzowej i namalowano obrazy o niskiej wartości artystycznej[1] przedstawiające sceny z Pisma Świętego na tle dzielnicy Mirów.

Przypisy

  1. a b c d Joanna Skiba, Tomasz Haładyj, Z kościoła na Mirowie zniknął krzyż. Bo tam nie pasował, czestochowa.wyborcza.pl, 10 marca 2016 [dostęp 2018-08-02].

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Częstochowa schemat.png
Autor: Pozdrawiam, Licencja: CC0
Schematyczna mapa Częstochowy
Silesian Voivodeship location map2.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of en:Silesian Voivodeship with counties (powiats) and municipalities (gminas). Geographic limits of the map:
  • N: 51.1617 N
  • S: 49.2956 N
  • W: 17.8872 E
  • E: 20.0559 E
Japanese Map symbol (Church).svg
Japanese map symbol "Church". U+26EA