Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego
Ilustracja
Widok zewnętrzny
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Siedziba

Brynów, Katowice

Adres

ul. Piękna 8
40-591 Katowice

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Archidiecezja

katowicka

Dekanat

Katowice-Śródmieście

Kościół

Podwyższenia Krzyża Świętego

Proboszcz

ks. Ireneusz Tatura

Wezwanie

Podwyższenie Krzyża Świętego

Wspomnienie liturgiczne

niedziela po 13 września

Położenie na mapie Katowic
Mapa konturowa Katowic, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego”
Ziemia50°14′35,1794″N 18°59′54,1540″E/50,243105 18,998376
Strona internetowa
Wnętrze kościoła

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Brynowie – parafia z kościołem pod tym samym wezwaniem w Brynowie, dzielnicy Katowic.

Historia

Mieszkańcy nowego osiedla powstałego przy kopalni "Wujek" w Katowicach korzystali z opieki duszpasterskiej w dwóch kościołach: w zabytkowym, drewnianym kościele św. Michała Archanioła w Parku Kościuszki oraz w kościele św. św. Apostołów Piotra i Pawła, przy ulicy Mikołowskiej w Katowicach. Znaczną większość mieszkańców osiedla stanowi ludność napływowa z całej Polski, przybyła tu w poszukiwaniu pracy i mieszkania. Wyrwani ze swoich środowisk nie zawsze potrafili się znaleźć w nowej rzeczywistości, zwłaszcza, gdy chodzi o praktyki religijne. Nikt z mieszkańców osiedla nie zwrócił się z prośbą do władz kościelnych lub administracyjnych o zezwolenie na budowę nowego kościoła w tym rejonie Katowic.

Dopiero po tragicznych wydarzeniach na kopalni "Wujek" 16 grudnia 1981 r., gdzie zamordowano 9 górników, na miejscu zbrodni wzniesiono drewniany krzyż (jedyny w tej okolicy). Ówczesny biskup ordynariusz Herbert Bednorz wystąpił z inicjatywą wybudowania kościoła-pomnika tragicznie zmarłych górników, na co uzyskał zgodę ówczesnego wojewody katowickiego gen. Romana Paszkowskiego. Tak więc drewniany krzyż przy kopalni "Wujek" zainspirował budowę nowego kościoła oraz równolegle z nim tworzenie nowej wspólnoty parafialnej. 3 grudnia 1982 r. biskup poświęcił tymczasową, barakową kaplicę przy ul. Pięknej pw. Matki Boskiej Bolesnej, zaś 1 maja 1983 erygował nowa parafię pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Katowicach-Brynowie.

Po zatwierdzeniu projektu architektonicznego i przewłaszczeniu terenu, zimą 1984 rozpoczęto wykopy pod fundament nowej świątyni. Projektantami kościoła są architekci: Jerzy Kubica, Jacek Machnikowski oraz konstruktor Bronisław Sadowski z Katowic. Funkcję kierownika budowy od początku do jej zakończenia pełnił społecznie mgr inż. Stanisław Janicki z Koszutki. 16 grudnia 1986 roku w 5. rocznicą tragedii „Wujka” biskup Damian Zimoń dokonał aktu wmurowania kamienia węgielnego we wznoszące się ściany nowego kościoła. Trzy lata później, tj. 16 grudnia 1989, została oddana do użytku kaplica w dolnej części budującego się kościoła.

Odtąd w podziemiach kościoła odprawiano codziennie nabożeństwa i prowadzono katechizację dzieci i młodzieży. 14 grudnia 1991 biskup Damian Zimoń konsekrował kościół. W uroczystości wzięli udział poza duchowieństwem przedstawiciele władz państwowych: premier Jan Krzysztof Bielecki, wojewoda katowicki Wojciech Czech, prezydent Miasta Katowice J. Śmiałek, senatorowie i posłowie Ziemi Śląskiej, przedstawiciele władz wojskowych i szkolnych, poczty sztandarowe różnych organizacji społecznych i politycznych. Nazajutrz, to jest w niedzielę 15 grudnia, odbyły się uroczystości ku czci poległych górników w 10. rocznicą ich tragicznej śmierci. Uroczystej mszy św. w nowo poświęconym kościele przewodniczył nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk. Na uroczystości przybył także prezydent RP Lech Wałęsa, który po mszy św. odsłonił Pomnik-Krzyż przy kopalni "Wujek".

Proboszczowie

  • ks. Kazimierz Fyrla 1982-2007, budowniczy kościoła
  • ks. Ireneusz Tatura 2007, nadal

Bibliografia

  • Jerzy Moskal: ... Bogucice, Załęże et nova villa Katowice − Rozwój w czasie i przestrzeni. Katowice: Wydawnictwo Śląsk, 1993, s. 91. ISBN 83-85831-35-5.
  • Archidiecezja Katowicka 2007, s. 148-149.
  • Sztuka Górnego Śląska od średniowiecza do końca XX wieku, red. Ewa Chojecka, wydawca: Muzeum Śląskie, Katowice 2004, ISBN 83-87455-77-6, s. 461.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Silesian Voivodeship location map2.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of en:Silesian Voivodeship with counties (powiats) and municipalities (gminas). Geographic limits of the map:
  • N: 51.1617 N
  • S: 49.2956 N
  • W: 17.8872 E
  • E: 20.0559 E
Japanese Map symbol (Church).svg
Japanese map symbol "Church". U+26EA
Brynow-Katowice-kosciol Podw Krzyza Sw.jpg
Wnętrze kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przy kopalni "Wujek" na Brynowie.
Brynow-Katowice-kosciol Podw Krzyza Sw2.jpg
Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przy kopalni "Wujek" na Brynowie.
Katowice location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Mapa lokacyjna miasta Katowice. Punkty graniczne mapy:
  • N: 50.30 N
  • S: 50.125 N
  • W: 18.885 E
  • E: 19.125 E