Park Narodowy „Podyje”

Park Narodowy „Podyje”
Národní park Podyjí
ilustracja
park narodowy
Państwo Czechy
Kraj południowomorawski
Położeniewzdłuż granicznego (Czechy-Austria) odcinka rzeki Dyi, między Vranovem a Znojmem
SiedzibaZnojmo
Data utworzenia1 lipca 1991
Powierzchnia63,00 km²
Położenie na mapie kraju południowomorawskiego
Mapa lokalizacyjna kraju południowomorawskiego
Park Narodowy „Podyje”
Park Narodowy „Podyje”
Położenie na mapie Czech
Mapa lokalizacyjna Czech
Park Narodowy „Podyje”
Park Narodowy „Podyje”
Ziemia48°49′20″N 15°58′10″E/48,822222 15,969444
Strona internetowa

Park Narodowy „Podyje”[1] (czes. Národní park Podyjí) o powierzchni 63,0 km², utworzony 1 lipca 1991, graniczy z austriackim Parkiem Narodowym Doliny Dyi (Nationalpark Thayatal). Położony na skalistym Masywie Czeskim wzdłuż malowniczo meandrującego 40-kilometrowego odcinka rzeki Dyja między Vranovem na zachodzie, a Znojmem na wschodzie. Chroni naturalny kanion doliny rzeki Dyja o głębokości do 220 m. Unikatowy obszar wrzosowisk i stepów ze stanowiskami ciepłolubnej flory i fauny. Symbolem Parku Narodowego Doliny Dyi jest bocian czarny (Ciconia nigra), który gniazduje tu w liczbie 4-6 par (2006)

Historia

Początki ochrony przyrody sięgają 1843, kiedy to właścicielem Vranova i rozległych okolic stał się polski magnat, hrabia Edward Stadnicki herbu Szreniawa. Jego syn, hrabia Adam Stadnicki, po ukończeniu wydziału leśnego politechniki w Monachium zajmował się gospodarką leśną. Wykupił lasy od Austriaków i jako pierwszy w Polsce (1906) założył w swoich prywatnych lasach rezerwaty przyrody (obecnie w Popradzkim Parku Krajobrazowym). Istnieją wszelkie przesłanki ku temu, że Stadniccy byli prekursorami ochrony przyrody także w lasach doliny Dyi. Ich działalność została nagle przerwana wybuchem II wojny światowej. Dopiero w 1978 utworzono CHKO Obszar chronionego krajobrazu Podyje. Obejmował głównie tereny przygraniczne z Austrią i nie był dostępny do zwiedzania. Po wielkich przemianach politycznych w 1989 wreszcie można było dokonać wszechstronnych badań naukowych tego unikatowego obszaru przyrodniczego, ustanawiając go w 1991 parkiem narodowym, by w końcu zaprezentować go i szeroko udostępnić społeczeństwu.

Pomniki przyrody (PP)

  • „Fládnitzské vřesoviště” („Wrzosowiska fladnickie”) – o powierzchni 4,03 ha, utworzony 12 kwietnia 2002, 0,5 km na północ od wsi Hnanice. Występują tu m.in. rzadkie, pięknie kwitnące rośliny: sasanka wielkokwiatowa (Pulsatilla grandis), dziewanna fioletowa (Verbascum phoeniceum), kocanka piaskowa (Helichrysum arenarium), a ze świata zwierząt modliszka zwyczajna (Mantis religiosa), jaszczurka zielona (Lacerta viridis) oraz niejadowity wąż gniewosz plamisty (Coronella austriaca).
  • „Horáčkův kopeček” („Pagórek Horáčkův”) – o powierzchni 1,0 ha, utworzony 12 kwietnia 2002, 0,2 km na północny wschód od Popic koło Znojma. Skalisty pagórek z roślinnością stepowych muraw i formami krzaczastymi. Jedyne w całym Parku Narodowym stanowisko występowania kosaćca niskiego (Iris pumila). Inne unikatowe rośliny to malwa blada (Alcea biennis) i jastrzębiec żmijowcowaty (Hieracium echioides). Owady są reprezentowane przez chrząszcza kwietnicę węgierską (Protaetia /Netocia/ ungarica). Gniazduje tu śpiewająca jarzębatka (Sylvia nisoria).
  • „Horecký kopec” („Wzgórze Horeckie”) – o powierzchni 1,4 ha, utworzony 12 kwietnia 2002, 1 km na południowy zachód od wsi Hnanice, nad granicą austriacką. Murawy stepowe z ciepłolubnymi krzewami i wrzosowiska na skalnym podłożu. Późnym latem obficie kwitnie chroniona ożota zwyczajna (Aster linosyris). Inne pięknie kwitnące kwiaty: sasanka wielkokwiatowa (Pulsatilla grandis) i róża francuska (Rosa gallica). Wśród chrząszczy, z bogatkowatych (Habroloma geranii) żyjący na bodziszku czerwonym (Geranium sanguineum) i z kózkowatych zgrzytnica (Agapanthia dahli).

Turystyka

  • piesza – sieć znakowanych szlaków o całkowitej długości 76 km (najdłuższy szlak to czerwony ze Znojma do Vranova)
  • rowerowa – sześć znakowanych tras czesko-austriackich
  • wodna (rekreacyjna) – zbiornik wodny Vranov nad Dyjí

Utrzymaniem stanu tras znakowanych zajmuje się KČT (Klub Czeskich Turystów) z ponad 100-letnią tradycją uprawiania i krzewienia turystyki pieszej w rejonie Znojma i Vranova. Pierwsze szlaki były wyznakowane już w roku 1883, przez działaczy znojemskiej sekcji austriackiego klubu turystycznego.

Administracja

(Zarząd Parku Narodowego „Podyje”)
Správa Národního parku Podyjí
Na Vyhlidce 5
669 01 Znojmo
tel. +420 515 282 241
e-mail: info@nppodyji.cz

Galeria

Przypisy

  1. Polski egzonim wprowadzony na LXXI posiedzeniu KSNG.

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Flag of South Moravian Region.svg
Flag of South Moravian Region
Green pog.svg
Shiny green button/marker widget.
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licencja: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fischersteig z02.jpg
Autor: Zyance, Licencja: CC BY-SA 2.5
Nationalpark Thayatal: Fischersteig - Thaya und Umlaufberg
South Moravia location map.jpg
Autor: Afil, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of South Moravian Region of the Czech Republic
Dyje2.JPG
Kaňon Dyje v NP Podyjí.
Fischersteig z03.jpg
Autor: Zyance, Licencja: CC BY-SA 2.5
Nationalpark Thayatal: Fischersteig - Thaya und Umlaufberg