Park Narodowy „Samurskij”

Park Narodowy „Samurskij”
Национальный парк «Самурский»
Ilustracja
Szczyt Szałbuzdag
park narodowy
Państwo Rosja
Republika Dagestan
Położeniedelta Samuru i Wielki Kaukaz
Data utworzenia25 grudnia 2019 roku
Powierzchnia482,73 km²
Ochronakategoria IUCNII (park narodowy)
DyrekcjaMachaczkała
Położenie na mapie Dagestanu
Mapa konturowa Dagestanu, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy „Samurskij””
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, blisko lewej krawiędzi na dole znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy „Samurskij””
Ziemia41°58′00″N 47°29′00″E/41,966667 47,483333

Park Narodowy „Samurskij” (ros. Национальный парк «Самурский») – park narodowy w Republice Dagestanu w południowej Rosji. Znajduje się w rejonach achtynskim, derbenckim, dokuzparinskim i magaramkenckim, a jego obszar wynosi 482,73 km². Został utworzony dekretem rządu Federacji Rosyjskiej z dnia 25 grudnia 2019 roku. Zarząd parku znajduje się w miejscowości Machaczkała[1][2][3][4].

Opis

Park składa się z dwóch części: obszaru nizinnego w delcie Samuru oraz obszaru wysokogórskiego we wschodniej części Wielkiego Kaukazu[2].

Delta Samuru

Rzeka Samur

Delta znajduje się w południowo-wschodniej części Dagestanu. Jest to duży masyw lasów liściastych, z dużą liczbą rzadkich i endemicznych gatunków roślin. Znajduje się tu kilka kultowych obiektów dziedzictwa historycznego i kulturowego Lezginów i innych ludów południowego Dagestanu, które są czczone przez lokalnych mieszkańców jako miejsca święte[2].

Flora i fauna

W delcie zidentyfikowano około 500 gatunków roślin naczyniowych. Z gatunków drzewiastych rosną tutaj przede wszystkim: dąb szypułkowy, grab pospolity, topola biała, olsza czarna i wierzba biała. Ichtiofauna delty i przyległych akwenów Morza Kaspijskiego składa się z ponad 60 gatunków i podgatunków ryb. Występuje tu m.in. pstrąg potokowy, pstrąg kaspijski, certa, szemaja kaspijska, brzana turkiestańska, słonecznica pospolita, piekielnica i świnka pospolita[2][3].

W parku żyje 309 gatunków ptaków. Są to m.in. myszołów kaukaski, orlik krzykliwy, kobuz, syczek zwyczajny, głuptak zwyczajny. W nadmorskich lagunach i jeziorach gnieżdżą się m.in. perkozy, perkozki zwyczajne, łabędzie nieme, modrzyki zwyczajne i zimorodki[2][3].

Wschodnia część Wielkiego Kaukazu

Szczyt Bazardjuziu, znajdujący się na granicy rosyjsko-azerbejdżańskiej – najwyższy szczyt Azerbejdżanu

Ta część parku nosi nazwę „Szałbuzdag” i znajduje się na północnych zboczach głównego grzbietu kaukaskiego i jego odnóg. Południowa granica tej części pokrywa się z granicą państwową Rosji i Azerbejdżanu. Obejmuje najwyższe szczyty wschodniego Kaukazu – Bazardjuziu (4466 m), Jarudag (4116 m), Szałbuzdag (4142 m), Ragdan (4020 m) i Małkamud (3880 m). Największe lodowce Murkar i Tichicar znajdują się na zboczach Bazardjuziu[2].

Flora i fauna

Na terenie tej części parku odnotowano ponad 750 gatunków roślin. Są tu głównie łąki subalpejskie. Lasów praktycznie nie ma. Większość terytorium powyżej 3000 metrów jest pokryta skałami[2].

Żyje tu ponad 135 gatunków ptaków. Są to m.in. pliszka górska, pleszka zwyczajna, sęp płowy, myszołów kaukaski, żołna zwyczajna, sokół wędrowny, pustułka zwyczajna, cietrzew kaukaski[3][2].

Fauna ssaków składa się z 30 gatunków. Charakterystycznymi mieszkańcami są koziorożec wschodniokaukaski, kuna domowa, nornik zwyczajny oraz rzęsorek kaukaski. Dość rozpowszechnione w górach są także niedźwiedzie brunatne, wilki szare, szakale złociste, lisy, zające, łasice pospolite, borsuki europejskie i dziki euroazjatyckie[3][2].

Przypisy

  1. Национальные парки Северного Кавказа, Коллектив ЛеснойТур [dostęp 2021-08-08] (ros.).
  2. a b c d e f g h i Национальный парк «Самурский», Государственный природный заповедник „Дагестанский” [dostęp 2021-08-08] (ros.).
  3. a b c d e Национальный парк «Самурский», Экотуризм в России [dostęp 2021-08-30] (ros.).
  4. Национальный парк „Самурский” появится в Дагестане до конца 2019 года, НИА-Кавказ, 22 lutego 2019 [dostęp 2021-08-08] (ros.).

Media użyte na tej stronie

Russia edcp relief location map.jpg
Autor: Uwe Dedering, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Russia.

EquiDistantConicProjection : Central parallel :

* N: 54.0° N

Central meridian :

* E: 100.0° E

Standard parallels:

* 1: 49.0° N
* 2: 59.0° N
Made with Natural Earth. Free vector and raster map data @ naturalearthdata.com.
Green pog.svg
Shiny green button/marker widget.
Russia Dagestan relief location map.png
Autor: , Licencja: CC BY-SA 3.0
Dagestan location map Equirectangular projection, N/S stretching 136.7 %. True scale parallel: 43°00' N.

Geographic limits of the map:

  • N: 45.0° N
  • S: 41.17° N
  • W: 45.0° E
  • E: 48.67° E
Шалбуздаг.jpg
Autor: Ilias Hadji aka masta, Licencja: CC BY 3.0
Shalbuz-Dag
Bazarduzu detail.JPG
Autor: Freieck, Licencja: CC BY-SA 3.0
Bazardüzü as seen from Shahdag
Река Самур.jpg
Autor: ru:Участник:ArgoDag, Licencja: CC BY-SA 3.0
Долина реки Самур