Park Narodowy Doliny Dyi

Park Narodowy Doliny Dyi
ilustracja
park narodowy
Państwo Austria
Kraj związkowy Dolna Austria
Położeniewzdłuż granicznego (Czechy-Austria) odcinka rzeki Dyi, na wschód-południowy wschód od Hardegg
SiedzibaHardegg
Data utworzenia1 stycznia 2000
Powierzchnia13,30 km²
Położenie na mapie Austrii
Mapa konturowa Austrii, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy Doliny Dyi”
Ziemia48°51′08″N 15°51′48″E/48,852222 15,863333

Park Narodowy Doliny Dyi (niem. Nationalpark Thayatal) – o powierzchni 13,30 km², utworzony 1 stycznia 2000, graniczy ze znacznie większym czeskim Národni park Podyjí (powierzchnia 63,0 km²). Położony na skalistym Masywie Czeskim wzdłuż południowego brzegu, malowniczo meandrującego 26-kilometrowego odcinka rzeki Dyja, na wschód-południowy wschód od Hardegg. Chroni naturalny kanion doliny rzeki o głębokości do 220 m. Unikatowy obszar wrzosowisk i stepów ze stanowiskami muraw kserotermicznych na stromych urwiskach skalnych. Najwyższym wzniesieniem na terenie parku jest Stierwiesberg (czes. Býčí hora) o wysokości 534 m n.p.m., na granicy czesko-austriackiej, 3 km na południowy wschód od Wranowa nad Dyją (200 m na południe od szczytu, Heimatkreuz, Krzyż ojczyźniany). Na skałach najwyższych partii można spotkać sosnę czerwoną (Pinus resinosa). Typowymi gatunkami pospolitymi występującymi na miejscu są: jodła (Abies alba), cis (Taxus baccata), jałowiec (Juniperus communis). 90% obszaru porastają lasy i to w większości dębowe, w części zachodniej lasy bukowe. Jedynie 0,40 km² to łąki.

Historia

W 1843 właścicielem pobliskiego zamku Wranowa (obecnie Czechy) i rozległych okolic stał się polski magnat, hrabia Edward Stadnicki herbu Szreniawa. Jego syn, hrabia Adam Stadnicki, po ukończeniu wydziału leśnego politechniki w Monachium zajmował się gospodarką leśną. Wykupił lasy od miejscowych właścicieli ziemskich i jako pierwszy w Polsce (1906) założył w swoich prywatnych lasach rezerwaty przyrody (dziś: Popradzki Park Krajobrazowy). Stadniccy byli prekursorami ochrony przyrody także w lasach doliny Dyi. Ich działalność została nagle przerwana wybuchem II wojny światowej, w wyniku której wytyczono tysiące nowych granic, nie tylko między państwami, ale i między systemami polityczno-ekonomicznymi. Jedna z takich granic została wyznaczona na rzece Dyja, eliminując ten ciekawy region z wszelkiej dostępności na kilkadziesiąt lat. Wprawdzie w roku 1978 utworzono w ówczesnej Czechosłowacji CHKO Obszar chronionego krajobrazu Dolina Dyi, jednak dla ogółu społeczeństwa była to strefa zamknięta. Dopiero rok 1989 przywrócił względną normalność i coraz większą swobodę w turystyce nadgranicznej. Po kolejnych dwóch latach obszar chronionego krajobrazu przekształcono tym razem w park narodowy. W Austrii, na tym terenie działalność w tworzeniu obszarów chronionych dojrzewała o wiele dłużej, bo oficjalny początek Parku Narodowego Doliny Dyi, to rok 2000.

Turystyka

Przede wszystkim promuje się turystykę pieszą i rowerową. Głównym węzłem szlaków jest Hardegg i oddalony 3 km na południowy wschód Merkersdorf. Przeważnie są to szlaki okrężne, prowadzące do najciekawszych miejsc parku. Dla jeszcze większego urozmaicenia można skorzystać z połączeń ze szlakami czeskimi. Historia turystyki na tym terenie sięga roku 1883, kiedy to mieszkańcy Znojma i Wranowa, miłośnicy pięknych krajobrazów zrzeszyli się w austriackim klubie turystycznym celem wspólnych wycieczek i wyznakowania pierwszych tras.

Zamek Hardegg nad Dyją
(park narodowy)

Administracja

(Park Narodowy Doliny Dyi)
Nationalpark Thayatal
Nationalparkhaus
2082 Hardegg
Österreich
tel. +430 2949 7005 0
e-mail: office@np-thayatal.at

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Green pog.svg
Shiny green button/marker widget.
Stadthardegg.jpg
Autor: User Caromio on de.wikipedia, Licencja: CC BY-SA 2.0 de
  • Bildbeschreibung: Stadt Hardegg mit Burg Hardegg von der Brücke über die Thaya aus gesehen
  • Quelle: selbst fotografiert
  • Fotograf/Zeichner: Stephan Reuthner
  • Datum: 6/2005
Austria relief location map.jpg
Autor: Uwe Dedering, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Austria

Equirectangular projection, N/S stretching 150 %. Geographic limits of the map:

  • N: 49.2° N
  • S: 46.3° N
  • W: 9.4° E
  • E: 17.2° E
Made with Natural Earth. Free vector and raster map data @ naturalearthdata.com.