Park Narodowy Schwarzwaldu
Widok lasów parku narodowego w kierunku Hornisgrinde | |
park narodowy | |
Państwo | |
---|---|
Położenie | |
Siedziba | Nationalpark Schwarzwald Schwarzwaldhochstraße 2 |
Data utworzenia | 28 listopada 2013 |
Powierzchnia | 100,62 km² |
Położenie parku narodowego w północno-zachodnim Schwarzwaldzie | |
48°33′40″N 8°13′17″E/48,561111 8,221389 | |
Strona internetowa |
Park Narodowy Schwarzwaldu (niem. Nationalpark Schwarzwald) – 15. park narodowy w Niemczech powołany decyzją landtagu Badenii-Wirtembergii 28 listopada 2013 r. z dniem wejścia w życie 1 stycznia 2014 roku[1]. Park zajmuje 10 062 ha w północnej części masywu Schwarzwaldu i jest pierwszym parkiem narodowym w Badenii-Wirtembergii[2].
Chroniony obszar
Nowy park składa się z dwóch części, oddalonych od siebie o około 3,5 km. Południowy obwód Ruhestein ma 7615 ha i rozciąga się na południowy wschód od najwyższego szczytu północnego Schwarzwaldu, Hornisgrinde (1163 m n.p.m.) i dolinę potoku Schönmünz. Północny obwód Hoher Ochsenkopf/Plättig o obszarze 2447 ha obejmuje górę Hoher Ochsenkopf (1055 m n.p.m.) i tereny między Badener Höhe (1002 m n.p.m.) a Plättig, położone w granicach miasta Baden-Baden[2]. Z administracyjnego punktu widzenia leży na terenie powiatów: Freudenstadt, Ortenau, Rastatt i w mieście na prawach powiatu Baden-Baden[3].
Na terenie parku znajdują się wszystkie charakterystyczne dla północnej części masywu górskiego krajobrazy przyrodnicze: lasy z 62% udziałem świerka i 14% jodły[4], rodzaj hal zwanych tu Grinde, jeziora wytopiskowe, wąwozy, wodospady i bloki skalne. Obszar parku przecina turystyczna szosa widokowa Schwarzwaldhochstraße oraz kilka mniejszych dróg. Z granic parku wyłączono zabudowania, wyciągi narciarskie, skocznię i tereny prywatne[3].
Fauna i flora
Do rzadkich gatunków zwierząt i roślin występujących w Parku Narodowym należą popielice, żmije, orlik i wełnianka. Oprócz tego występują tu typowi przedstawiciele fauny Schwarzwaldu tacy jak jeleń szlachetny, dzięcioł trójpalczasty czy sóweczka zwyczajna[5].
Założenia
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) zaleca podwyższone standardy wobec nowo powstających parków narodowych, określanych mianem rozwojowych (ang. developing national park, niem. Entwicklungsnationalpark), jakie m.in. powołuje się na terytorium Niemiec[6][7]. Wśród nich jest obszar przekraczający 10 000 ha, aby móc w całości pomieścić co najmniej jeden ekosystem, oraz zapewnienie takich środków, by przynajmniej na 75% terenu przyroda została pozostawiona samej sobie (jako rezerwat ścisły)[6], co w przypadku Parku Narodowego Schwarzwaldu ma w pełni nastąpić po 30 latach[3][7]. Takie założenie zostały przyjęte przez ustawodawcę i aktywność człowieka będzie podejmowana w celu przyspieszenia możliwości powrotu lasu do stanu zbliżonego do naturalnego, a z czasem stopniowa ograniczana[4][7]. Okres przejściowy ma również pozwolić na dostosowanie się lokalnej ludności do nowych warunków.
Ustawa precyzuje sposób wyłonienia zarządu parku oraz organy władz, stowarzyszenia i inne organizacje, które są uprawnione do posiadania przedstawicieli w radzie naukowej parku (Beirat)[3].
Konsultacje społeczne
Idea powołania parku narodowego na terenie Schwarzwaldu pochodzi z początku lat 90. XX wieku[8], jednak spotkała się ze sporym sprzeciwem miejscowej ludności.
Ponowne przygotowania do utworzenia parku narodowego rozpoczęto w 2011[9]. Przygotowana na potrzeby przedsięwzięcia analiza uwzględniała m.in. wpływ parku na ograniczenie gospodarki leśnej i zaopatrzenia mieszkańców i tartaków w drewno, turystykę oraz rozmiar strat wywołanych szkodnikami leśnymi (m.in. kornikami), które rozprzestrzenią się po zaprzestaniu stosowania środków ochronnych i możliwości odseparowania ich od terenów poza parkiem[4]. W czerwcu 2013 rozpoczęły się dwumiesięczne konsultacje społeczne, które przyciągnęły zarówno zwolenników, jak i przeciwników[9]. Według sondażu ok. 75% mieszkańców gmin, na których obszarze wyznaczono park, sprzeciwiła się jego powstaniu[10]. Z drugiej strony większość terenów przeznaczonych pod park należała do państwa i podlegała już ochronie w innych formach, co jest zresztą warunkiem koniecznym powołania parku według federalnej ustawy o ochronie środowiska[7][9]. W ramach kompromisu ograniczono obszar parku i wprowadzono 30-letni okres przejściowy we wdrażaniu wszystkich przepisów ochronnych.
Przypisy
- ↑ Nationalpark im Schwarzwald. Ministerium für Ländlichen Raum und Verbraucherschutz Baden-Württemberg. [dostęp 2013-12-22]. (niem.).
- ↑ a b Der Nationalpark Schwarzwald: Eine Chance für die Region. Staatliche Naturschutzverwaltung Baden-Württemberg. [dostęp 2013-12-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (31 grudnia 2013)]. (niem.).
- ↑ a b c d Gesetz zur Errichtung des Nationalparks Schwarzwald und zur Änderung weiterer Vorschriften. Projekt z 8 października 2013. Landtag von Baden-Württemberg. [dostęp 2013-12-22]. (niem.).
- ↑ a b c pwc (praca zbiorowa): Gutachten zum potenziellen Nationalpark im Nordschwarzwald. WWF. [dostęp 2013-12-22].
- ↑ Nationalpark Schwarzwald: Hier kommt die Wildnis zurück, „geo” [dostęp 2017-12-26] (niem.).
- ↑ a b BfN: National Parks. [dostęp 2013-12-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 stycznia 2014)]. (ang.).
- ↑ a b c d Warum im Nordschwarzwald?. Ministerium für Ländlichen Raum und Verbraucherschutz Baden-Württemberg. [dostęp 2013-12-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (26 grudnia 2013)]. (niem.).
- ↑ Parlamentsdokumentation des Landtags von Baden-Württemberg. Statistichses Landesamt Baden-Württemberg. [dostęp 2013-12-22]. (niem.).
- ↑ a b c Bürgerbeteiligung. Staatliche Naturschutzverwaltung Baden-Württemberg. [dostęp 2013-12-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (7 grudnia 2013)]. (niem.).
- ↑ Bürgerbefragung Nationalpark Nordschwarzwald. Gemeinde Baiersbronn. [dostęp 2013-12-22]. (niem.).
Linki zewnętrzne
- Strona przeciwników powołania parku
- Strona projektu Nationalpark Watch powołanego przez przeciwników parku po oficjalnej decyzji landtagu. nationalparkwatch.de. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-19)].
- Mapa parku
- Angielskojęzyczny artykuł opisujący proces zakładania parku
Media użyte na tej stronie
Autor: derivative work Виктор_В, Licencja: CC BY-SA 3.0
Relief map of Germany
Shiny green button/marker widget.
Autor: Rainer Lück http://1RL.de, Licencja: CC BY-SA 3.0
Northern Black Forest: Hornisgrinde seen from Hohloh.
Autor: Adrian Michael, Licencja: CC BY 2.5
Schliffkopf: Blick nach Süden
Logo Parku Narodowego Schwarzwaldu
Autor: Sitacuisses http://1RL.de, Licencja: CC BY-SA 3.0
The north-western Black Forest with the Black Forest National Park (Nationalpark Schwarzwald), Germany. Map based on NASA SRTM-3 data.
(c) Hajott59, CC-BY-SA-3.0
Huzenbacher See im Nordschwarzwald, Deutschland. Seeblick von der Karwand.