Park Zaczarowanej Dorożki
Widok na park od strony zachodniej | |
Państwo | Polska |
---|---|
Miejscowość | Kraków |
Dzielnica | III Prądnik Czerwony |
Powierzchnia | 2,06 ha |
Data założenia | 2006 (w obecnej formie) |
Położenie na mapie Polski (c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de | |
50°05′12″N 19°57′57″E/50,086667 19,965833 |
Park Zaczarowanej Dorożki – park znajdujący się w Krakowie pomiędzy ulicami Lublańską a Dobrego Pasterza na osiedlu Prądnik Czerwony[1].
Historia
Park leży na terenie dawnego folwarku należącego od XV wieku do zakonu Dominikanów. Około roku 1604 Zakon przeniósł główne zabudowania wraz z kaplicą w okolice obecnego kościoła Jana Chrzciciela wtedy też postanowiono iż w rejonie obecnie zajmowanym przez park zostanie wybudowany młyn i stawy rybne, takiej lokalizacji sprzyjała płynąca obok rzeka Prądnik. By usprawnić działanie młyna a jednocześnie obniżyć ryzyko częstych wówczas wylewów rzeki jedną z odnóg Prądnika, tzw. “młynówkę robotną”, połączono z płynącym od północy Sudołem Dominikańskim. U zbiegu tych dwóch potoków wybudowano młyn wodny oraz dwa duże stawy położone na zachód od młyna. Podczas Potopu Szwedzkiego w 1655 roku większość zabudowań folwarku została spalona a stawy i koryta potoków zasypane. Młyn wraz z potrzebnymi ciekami wodnymi jednak bardzo szybko odbudowano. Początkowo budynek młyna był drewniany dopiero w XIX wieku zastąpiono go budynkiem murowanym, którego bryła zachowała się do dzisiaj[2].
W 1950 roku tereny folwarku dominikańskiego zostały odebrane zakonowi Dominikanów i upaństwowione. Władze państwowe nie kontynuowały prac w młynie, także stawy zostały zaniedbane i stały się miejscem dzikiej rekreacji mieszkańców powstających w okolicy osiedli. W latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku w związku z budową osiedla mieszkaniowego przy ulicy Dobrego Pasterza stawy zostały osuszone i zasypane, a na ich miejscu utworzono park. Przy parku zachował się budynek młyna, jednak został on zamknięty i w żaden sposób nie został zagospodarowany. Na terenach stawów na południe od parku zostały utworzone działkowe ogródki pracownicze. W latach 90. na mocy decyzji Komisji Majątkowej tereny parku i ogródków zostały zwrócone zgromadzeniu ojców Dominikanów. Nie miało to jednak żadnego wpływu na funkcjonowanie parku natomiast ogródki działkowe zostały zamknięte jesienią 2006 roku i obecnie na terenie działek budowane jest osiedle mieszkaniowe: Villa Galicja[3]. Przy okazji nadania sąsiedniej ulicy imienia Jana Kaczary park zyskał nazwę Parku Zaczarowanej Dorożki.
Infrastruktura
Park jest elipsą o powierzchni około 2,06 ha, okrąża go asfaltowa aleja, od której do środka parku prowadzi sześć alei. W parku znajduje się plac zabaw z piaskownicami, huśtawką i zjeżdżalnią[1].
W 2010 roku Rada Dzielnicy III Prądnik Czerwony zleciła prace modernizacyjne. Powstał dwustrefowy plac zabaw z wieżami, kładkami wiszącymi, kolejką linową, huśtawki, piaskownice. Plac jest otoczony płotem. W Parku utworzono staw nawiązując do historii tego miejsca, w centralnym skrzyżowaniu alejek zamontowano fontannę w kształcie młyńskiego koła. Oprócz nowych alejek pojawiły się latarnie, nowe ławki, małe krzewy. Wybudowano wielofunkcyjne boisko ze sztuczną nawierzchnią otoczone piłkochwytami, na którym można grać w piłkę nożną, koszykówkę, piłkę ręczną. W Parku powstały dwie toalety dla psów.
Zobacz też
Przypisy
- ↑ a b Adrian Rusin: Kraków: Park Zaczarowanej Dorożki (pol.). mmkrakow.pl, 2009-05-17. [dostęp 2010-11-24].
- ↑ Park „Zaczarowanej Dorożki” w Krakowie (pol.). parki.org.pl. [dostęp 2010-11-24].
- ↑ Villa Galicja - opis (pol.). villagalicja.pl. [dostęp 2010-11-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-07-31)].
Media użyte na tej stronie
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Mapa lokacyjna miasta Kraków. Punkty graniczne mapy:
- N: 50.15 N
- S: 49.95 N
- W: 19.76 E
- E: 20.26 E
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of Poland
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lesser Poland Voivodeship, Poland. Geographic limits of the map:
- N: 50.59 N
- S: 49.07 N
- W: 18.92 E
- E: 21.55 E
Shiny green button/marker widget.
Autor: Mach240390, Licencja: CC BY 4.0
Park Zaczarowanej Dorożki w Krakowie. Widok na park i fontannę od strony wschodniej. 2016