Park im. Jadwigi Dziekońskiej w Białymstoku

Park im. Jadwigi Dziekońskiej
Ilustracja
Państwo Polska
MiejscowośćBiałystok
DzielnicaCentrum
Powierzchniaok. 3,0 ha
Data założenia1981
Projektantmgr inż. arch. Jan Kabac
Położenie na mapie Białegostoku
Mapa konturowa Białegostoku, w centrum znajduje się punkt z opisem „Park im. Jadwigi Dziekońskiej”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Park im. Jadwigi Dziekońskiej”
Ziemia53°08′06″N 23°08′28″E/53,135000 23,141111

Park im. Jadwigi Dziekońskiej – park miejski o powierzchni ok. 3 ha położony w centrum Białegostoku w pobliżu dworca autobusowego oraz kolejowego PKP[1].

Położenie

Tereny zielone położone pomiędzy ul. Bohaterów Monte Cassino, ul. Dąbrowskiego, a kościołem św. Rocha uchwałą Miejskiej Rady Narodowej w 1981 roku nazwano imieniem Jadwigi Dziekońskiej, która w ostatnim okresie swego życia pełniła funkcję kuriera – łączniczki do zadań specjalnych przy szefie łączności w Komendzie Okręgu Armii Krajowej.

Historia parku

W 2001 r. wykonano modernizację obiektu według projektu mgr. inż. arch. Jana Kabaca. Założeniem koncepcji było uzupełnienie istniejącej zieleni parkowej nowymi nasadzeniami, w wyniku czego uzyskano zwarty, zielony kompleks parku odizolowany od ruchliwych ulic poprzez gęsty szpaler krzewów i średniowysokich drzew. Posadzono drzewa (klon, lipa, jarzębina) oraz krzewy (kalina, budleja, pięciornik, irga, oliwnik, lilak), a także róże.

W październiku 2009 roku w pobliżu budynku Wojewódzkiego Centrum Animacji Kultury rozpoczęto budowę skateparku, którego oficjalnego otwarcia w dniu 8 lipca 2010 roku dokonali prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski w obecności aktorki Krystyny Jandy (propagatorki jazdy rowerowej). Obecnie jest to jeden z dwóch białostockich skateparków – obok Skateparku Węglowa mieszczącego się nie tylko w plenerze, ale także w hali.

Ogólnodostępny, oświetlony plac umożliwiający korzystanie z niego w godzinach wieczornych. Umieszczono tam szereg przeszkód oraz platform i wzniesień, Znajdą się tam schodki, murki, pochylnie o zróżnicowanych długościach i wysokościach od 0,45 m do 1,5 m nad powierzchnią gruntu[2].

Ważniejsze obiekty

  • zabytkowy kościół św. Rocha zaprojektowany przez Oskara Sosnowskiego,
  • cztery budynki, w kształcie walców z przeszklonymi stożkowymi dachami tzw. Białostockie Spodki, zaprojektowane przez Henryka Toczydłowskiego, siedziba Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury,
  • skatepark - ogólnodostępny plac z licznymi trasami do jazdy na deskorolkach, a także przeznaczony do uprawiania sportów takich jak skateboarding, BMX
  • pomnik Jadwigi Dziekońskiej,
  • fontanna w otoczeniu skalniaków.

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Podlaskie Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Podlaskie Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 54.50 N
  • S: 52.17 N
  • W: 21.45 E
  • E: 24.10 E
Green pog.svg
Shiny green button/marker widget.
Białystok location map.svg
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa Białegostoku, Polska