Parker Pen Company
Państwo | |
---|---|
Kraj | |
Siedziba | |
Data założenia | 1888 |
Strona internetowa |
Parker – marka artykułów piśmiennych należąca do amerykańskiego koncernu Sanford (grupa Newell Rubbermaid), a pierwotnie stworzona przez George’a Stafforda Parkera w USA, w stanie Wisconsin.
Marka Parker należy do najbardziej prestiżowych wśród artykułów piśmiennych (w szczególności piór wiecznych i długopisów).
Historia
Parker opatentował swoje pierwsze wieczne pióro 10 grudnia 1889. Produkty zdobywały popularność, w 1918 wartość sprzedaży po raz pierwszy przekroczyła 1 mln dolarów[1], a w latach 20. XX wieku firma stała się wiodącym ich producentem na świecie. W 1931 zaoferowano do sprzedaży szybko wysychający atrament Quink (od ang. quick-drying ink)[1]. Fabryki Parkera powstawały na różnych kontynentach, w krajach takich jak Francja, Meksyk, Anglia, Argentyna, Kanada, Dania.
W 1987 roku siedzibę firmy przeniesiono do Anglii, do miejscowości Newhaven w hrabstwie East Sussex, będącej pierwotnie siedzibą innego producenta piór wiecznych – Valentine Pen Company, przejętego przez Parkera.
W 1993 firma Parker została przejęta przez koncern Gillette, by w roku 2000, znaleźć się w grupie Newell Rubbermaid – właściciela koncernu Sanford, największego producenta artykułów piśmiennych na świecie.
Kolekcje
Vector
W kolekcji Vector znajdują się długopisy i pióra wieczne, w takich kolorach jak: brązowy, oliwkowy, ecru, czarny, czerwony, niebieski i stalowy. Jest to najtańsza kolekcja marki Parker.
Jotter
Pierwotnie Jotter był pierwszym długopisem wyprodukowanym przez firmę Parker, w roku 1954. Później w tej serii pojawiły się także pióra wieczne, pióra kulkowe i ołówki automatyczne. Sprzedawane są w kolorach stalowym, czarnym, czerwonym oraz niebieskim. Jotter jest jedną z najpopularniejszych kolekcji marki Parker. Na jego podstawie w Polsce powstał długopis Zenith 4.
Sonnet
Parker Sonnet to jedna z najpopularniejszych serii artykułów piśmiennych klasy średniej marki Parker. Pierwsze modele z linii Sonnet pojawiły się na rynku w 1993 roku, kolekcja ta dość szybko zdobyła popularność. Pióra Parker Sonnet występują w wielu wariantach kolorystycznych, jak i samego wykonania. Wyposażone są w stalówki wykonane z 18K złota, ze stali platerowanej złotem lub ze stali polerowanej. Duża popularność serii Sonnet sprawiła, że w Internecie (głównie na aukcjach internetowych eBay) pojawiło się wiele podróbek piór wiecznych z tej serii, często bardzo trudnych do odróżnienia od piór oryginalnych[2][3].
Parker 51
51 to jedna z najpopularniejszych w historii kolekcji Parkera. Nazwa „51” wzięła się od 51. rocznicy istnienia marki Parker, kiedy to w 1939 powstał projekt tego pióra. Na rynek zostało ono wprowadzone dwa lata później. Pióra z serii 51 mają dość charakterystyczny wygląd, ich stalówka jest prawie niewidoczna i schowana w obsadce. Z czasem na bazie tego projektu pojawiły się inne, łudząco podobne modele: Parker 21 (model szkolny, nieco mniejszy i tańszy) i 61 (wersja samonapełniająca). Sam 51 doczekał się również wersji „Special”, różniącej się od zwykłych 51 stalową (zamiast złotej) stalówką i w związku z tym także niższą ceną. Pióra z serii 51 były piórami typowo użytkowymi, produkowanymi do lat 70., obecnie cieszą się dużą popularnością wśród kolekcjonerów. W 2004 roku seria 51 doczekała się reaktywacji w postaci nieco większego pióra Parker 100, którego produkcję zakończono w 2007. Na jego podstawie w PRL powstało pierwsze pióro i długopis Zenith.
Przypisy
- ↑ a b The History of Parker [dostęp 2022-08-11] (ang.).
- ↑ Counterfeit Sonnets July/August 2006 Stylophiles Online.
- ↑ PenHero.com – PenGallery – Attack Of The Clones – Part 3, www.penhero.com [dostęp 2017-11-25] .
Linki zewnętrzne
Media użyte na tej stronie
Flag of England. Saint George's cross (a red cross on a white background), used as the Flag of England, the Italian city of Genoa and various other places.
Top photo: 1942 Parker 51 vacumatic in cedar blue (top) and 1949 Parker 51 aerometric in burgundy (bottom) Bottom photo: Parker 51s disassembled to show filling systems
(c) Robson309 z polskiej Wikipedii, CC-BY-SA-3.0
Materiały piśmiennicze firmy Parker Pen Company.
Autor: Gnuhaake, Licencja: CC BY 3.0
Limited 2004-edition Parker Jotter with dome shaped button and purple barrel. The first ballpoint pen from Parker was introduced in January 1954 under the name Jotter. It was advertised with the fact that its barrel could endure a load of 400 lb (181 kg) when stepped on. With the also introduced G2 large capacity ink cartridge with a slow wearing tip it could write five times longer than conventional ballpoint pens of the period.
Autor: snowmanradio at en.wikipedia, Licencja: CC-BY-SA-3.0
A Parker Sonnet pen (Mk 1). It has a 18 ct solid gold nib.
Autor: Pedro M. Martínez Corada - www.martinezcorada.es, Licencja: CC BY-SA 3.0
Detalle de una pluma Parker (década de los '50, siglo XX)