Parkes Observatory
Parkes Observatory – australijskie obserwatorium astronomiczne z 64-metrowym radioteleskopem, położone ok. 20 km na północ od Parkes.
Radioteleskop był jedną z anten używanych do odbioru sygnałów misji księżycowej Apollo 11 i pierwszego lądowania na Księżycu 20 lipca 1969. W Parkes odkryto ponad połowę znanych pulsarów[1].
Przypisy
- ↑ 40 Years of the Dish (ang.). [dostęp 2010-11-02].
Linki zewnętrzne
- Strona oficjalna
- Apollo 11 moon landing: celebrating 40 years (ang.). Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO). [dostęp 2010-11-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-11-01)].
Media użyte na tej stronie
pl:Radioteleskop o średnicy 64 m w Parks w Nowej Południowej Walii, Australia Do skupiania fal radiowych teleskop wykorzystuje paraboliczną antenę o średnicy 64 m. Powierzchnia czaszy jest wyłożona gładkimi płytkami aluminiowymi do średnicy 17 m, dla pracy w paśmie do 43 GHz, dalej pokryta jest perforowanym aluminium do średnicy 45 m (perforacja jest konieczna, aby zmniejszyć ciężar i ładnie wygląda) i prostokątną siatką z prętów stalowych galwanizowanych 5/16 cala na pozostałej powierzchni. Zawieszona nad czaszą kabina, w której znajduje się kolektor i urządzenia odbiorcze podparta jest na trzech wspornikach. Obserwatorium w Parkes znajduje się niedaleko Alectown, 25 km na północ od miasta Perks, odległego od Sydney o 365 km. Teleksop stanowi część ATNF (ang. Australia Telescope National Facility), należącego do CSIRO (ang. Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation). W Parks obok radioteleskopu umieszczono budynki administracyjne, warsztaty, bibliotekę oraz kwatery dla gości i centrum konferencyjne
- Autor: Zdjęcie wykonał John Sarkissian (CSIRO Parkes Observatory)
- Źródło: http://www.parkes.atnf.csiro.au/images/media_images/parkes_photos.html
- Licencja: “Permission is given to use the images, but they must be credited to CSIRO”.
- Zjęcie przygotował Adrian Pingstone w grudniu 2003.