Parsowie
Parsowie lub Indyjscy zaratusztrianie − grupa etniczna wywodząca się od starożytnych Persów, wyznająca zaratusztrianizm[1], zamieszkująca przede wszystkim Indie (Bombaj – około 69 tysięcy).
Populacja
Liczne skupiska Parsów zamieszkują także Europę (przede wszystkim Londyn – około 4 tys. osób), a także Stany Zjednoczone. Przy nasilającej się asymilacji i emigracji jej udział procentowy w społeczeństwie Indii spada. W Iranie współczesnym żyje mniej niż 30 tys. zaratusztrian – grupy, z której wywodzą się Parsowie. Parsowie są potomkami grupy około 120 tys. Persów, która w VIII wieku uciekła przed muzułmańskim prześladowaniem z Persji i osiedliła się na terenach Gudźaratu w Indiach. Rozwój grupy nastąpił, kiedy na początku XIX wieku stali się pośrednikami w handlu przy Kompanii Wschodnioindyjskiej.
Tradycyjnym językiem Parsów jest język awestyjski z księgi Awesta, czyli świętego zbioru tekstów – jednak znajomość jego jest znikoma i ogranicza się do liturgii religijnej. Współcześni Parsowie posługują się więc gudźarati lub coraz częściej angielskim.
Najbardziej znanymi Parsami byli Freddie Mercury (właściwie: Farrokh Bulsara) i Jamsetji Tata, założyciel Tata Group.
Parsowie w sztuce
- książki Przepaść między nami i Odnaleziony świat (Thrity Umrigar); Sprawy rodzinne Rohintona Mistry; Skin Deep Nergis Dalal
- filmy Little Zizou, Pestonjee
Zobacz też
Przypisy
- ↑ Parsowie, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-07-30] .
Linki zewnętrzne
Media użyte na tej stronie
A Parsee Wedding