Partia Piratów

Partia Piratów (także: Partia Piracka) – międzynarodowy ruch społeczno-polityczny, który propaguje ochronę życia prywatnego, wolny dostęp do dóbr kultury, popiera prawa cyfrowe i stara się przeciwdziałać prywatnym monopolom, które zdaniem zwolenników tego ruchu są szkodliwe dla społeczeństwa.

Zasięg ruchu „pirackiego”

     partie zarejestrowane

     partie niezarejestrowane

     dyskusja na temat międzynarodówki pirackiej

     brak

Ruch międzynarodowy

Pod koniec 2006 ruch ten, w różnych formach organizacyjnych, istniał w Australii, Austrii, Belgii, Brazylii, Kanadzie, Francji, Niemczech, Włoszech, Holandii, Nowej Zelandii, Peru, Polsce, Rosji, Republice Południowej Afryki, Hiszpanii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Zarejestrowane partie

Polska Partia Piratów

Symbol Polskiej Partii Piratów

Partia Piratów została zarejestrowana w Polsce 29 listopada 2007, jednak 28 grudnia 2009 została wykreślona z ewidencji partii politycznych. Jej prezesem był Błażej Kaczorowski.

Ugrupowanie zostało reaktywowane i zarejestrowane ponownie 21 stycznia 2013 jako Polska Partia Piratów (P3)[1]. Jej prezesem został Radosław Pietroń. Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2014 partia zawarła porozumienie z Demokracją Bezpośrednią i Partią Libertariańską, na mocy którego jej działacze (a także działacze Partii Libertariańskiej) znaleźli się na listach komitetu DB (który zarejestrował listy w 6 z 13 okręgów wyborczych). Najwięcej członków P3 znalazło się na liście DB w okręgu łódzkim (w tym otwierający listę ówczesny wiceprezes P3 Tomasz Słowiński)[2]. W wyborach samorządowych w tym samym roku Tomasz Słowiński został wystawiony przez Kongres Nowej Prawicy na prezydenta Skierniewic, zajmując ostatnie, 6. miejsce z nieco ponad 2-procentowym poparciem[3]. 20 czerwca 2015 funkcję prezesa partii objęła Paulina Kolbusz[4]. W wyborach parlamentarnych w tym samym roku ugrupowanie nie wystartowało. Poparło niezależnego kandydata do Senatu Piotra Waglowskiego[5]. 10 czerwca 2017 nowym prezesem partii został Michał Dydycz. W wyborach samorządowych w 2018 kandydował on bez powodzenia z lokalnego komitetu do rady gminy Sarnaki[6].

Pozostałe

Pozostałe oficjalnie zarejestrowane partie, które wpisały do swojego programu idee tego ruchu to m.in.:

Ugrupowania tego rodzaju funkcjonują w kilkudziesięciu krajach.

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

PiratePartiesMap18.svg
Autor:
  • See upload log!
, Licencja: CC BY-SA 3.0
 
Partia Piratów zarejestrowana
 
Partia Piratów niezarejestrowana
 
Dyskusja na temat miedzynarodówki Partii Piratów
 
Brak Partii Piratów
Pirate Party of Poland logo RGB.svg
Autor: PiotrRoszatycki, Licencja: CC0
Official logo of Pirate Party of Poland