Pasta do zębów

Współczesna pasta do zębów

Pasta do zębów – substancja, która rozprowadzana przy pomocy szczoteczki do zębów służy do utrzymywania czystości zębów i jamy ustnej. Jest jednym z najczęściej występujących produktów w domach.

Działa poprzez usuwanie z powierzchni zębów i dziąseł zanieczyszczeń i nalotów o zróżnicowanym składzie chemicznym, głównie płytki nazębnej. Stanowi długotrwałą ochronę przeciwpróchniczą. Zapewnia estetyczny i ładny wygląd zębów oraz świeży oddech. Zapobiega chorobom przyzębia.

Skład pasty do zębów

  • środki abrazyjne (ścierne, polerujące):
  • środki żelujące (zagęstniki) – decydują o konsystencji
  • środki pieniące (mydła, detergenty); przykładowe detergenty:
  • substancje smakowo-zapachowe, np. mentol
  • substancje przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze
  • substancje biologicznie czynne (przeciwpróchnicze), działające na:
Pasta do zębów pod mikroskopem (powiększenie 100×, 200×, 400× i 600×)

Fluor występuje w postaci następujących związków:

Jedynie aminofluorki są związkami organicznymi, pozostałe są nieorganiczne. Stare pasty zawierały tlenek magnezowy jako środek neutralizujący szkodliwe kwasy.

Zawarte w pastach związki fluoru działają przeciwpróchniczo, hamując rozwój enzymów wydzielanych przez bakterie przy zamianie węglowodanów na kwasy i zwiększając tym samym odporność szkliwa na działanie kwasów w jamie ustnej. Dodatkową cechą tych związków jest pogarszanie zdolności adhezyjnych powierzchni zęba w stosunku do bakterii (utrudnianie kolonizacji powierzchni zęba przez bakterie) ,tym samym zmniejsza się ryzyko powstania próchnicy[2]. Prewencja próchnicy wynosi: 1 mg F/l.[3] Związki fluoru hamują demineralizację szkliwa, a nawet umożliwiają jego remineralizację.

Tubki

Budowa tubki pasty do zębów zawierającej więcej niż jeden kolor: 1 – przekrój poprzeczny tubki, 2 – przekrój poprzeczny wylotu, 3 – wylot tubki

Pierwsza pasta do zębów w tubce została sprzedana w roku 1896 przez firmę „Colgate & Company”. W masowej sprzedaży dotychczasowe słoiki, w których sprzedawane były pasty, zostały zastąpione tubkami przez „Colgate & Company” w roku 1908[4].

Niektóre pasty do zębów po wyciśnięciu z tubki zawierają więcej niż jeden kolor. Początkowo był to chwyt reklamowy stosowany przez producentów, jednak takie rozwiązanie ma również swoje zalety, ponieważ można wówczas użyć w paście większą ilość czynnych składników, których nie dałoby się umieścić razem z uwagi na możliwość reakcji chemicznej pomiędzy nimi. W takim przypadku tubka pasty do zębów jest odpowiednio skonstruowana tak, że jej wnętrze posiada pojemniki oddzielone od siebie. Mieszanie pasty następuje dopiero przy jej wyciskaniu.

Przypisy

  1. Katarzyna Piotrowska, Trwa wojna o pastę do zębów z fluorem – czy można korzystać z niej bezpiecznie?, Evereth News, 17 sierpnia 2019 [dostęp 2020-07-01] (pol.).
  2. Robinson C., Connell S., Kirkham J., Brookes S.J., Shore R.C., Smith A.M.: The effect of fluoride on the developing tooth. Caries Res. 2004, 38, 268–276
  3. Dębiński A., Nowicka G., Sekuła W., Figurska K.: Zawartość fluoru w diecie populacji polskiej – próba oszacowania. Żyw. Człow. Me-tab. 2006, 4, 300–308
  4. Kalendarium koncernu Colgate-Palmolive. (ang.).

Media użyte na tej stronie

REF new (questionmark).svg
Autor: Sławobóg, Licencja: LGPL
Icon for missing references
Tooth-paste-stripes.svg
Autor: Oryginał: AssetBurnedVector: T137, Licencja: CC-BY-SA-3.0
see below
Toothpaste.jpg
Crest MultiCare Whitening toothpaste
Pasta pod mikroskopem.jpg
Autor: PanSG, Licencja: CC BY-SA 4.0
Pasta pod mikroskopem