Pasztecik szczeciński

Paszteciki szczecińskie serwowane z czerwonym barszczem
Najstarszy bar serwujący paszteciki przy al. Wojska Polskiego 46 w Szczecinie

Pasztecik szczeciński – rodzaj smażonego ciasta drożdżowego nadziewanego zwykle mieszankami mięsnymi, rzadziej[1] jarskimi, danie typowe dla Szczecina[2], uważane za jeden z symboli miasta i jego mieszkańców[3]. Nadzienie składa się najczęściej z wieprzowiny połączonej z wołowiną, kapusty z grzybami bądź sera i pieczarek[1][4]. W czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej dość powszechnym zjawiskiem było zastępowanie farszu mięsnego pastą jajeczną[5]. Ciasto z zewnątrz jest kruche, jednak w środku ma delikatną i miękką konsystencję. Pasztecik serwowany jest zazwyczaj z niezabielanym, mocno przyprawionym czerwonym barszczem.

Najstarszy lokal serwujący paszteciki został założony w 1969 roku[2], do produkcji specjału używał maszyny sprowadzonej w 1971 roku z radzieckiego demobilu, wyprodukowanej dla tamtejszego wojska[1].

W 2008 roku pojawiła się propozycja Urzędu Marszałkowskiego Woj. Zachodniopomorskiego, aby pasztecik wpisać na Listę produktów tradycyjnych, chronionych przez unijne prawo[5]. Ostatecznie pasztecik znalazł się na liście 22 grudnia 2010 roku, co oznacza, iż wszyscy producenci muszą ściśle przestrzegać jego receptury[6].

W roku 2015 władze wojewódzkie ogłosiły, że dzień 20 października obchodzony będzie jako Dzień Pasztecika Szczecińskiego[7].

Przypisy


Media użyte na tej stronie

1104 Pasztecik Szczeciński.JPG
© Mateusz War. / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Pasztecik szczeciński serwowany z czerwonym barszczem w lokalu przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie
1104 Pasztecik Szczeciński Bar.jpg
© Mateusz War. / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Lokal przy al. Wojska Polskiego w Szczecinie gdzie serwowany jest Pasztecik szczeciński