Pasztetowa

Pfälzer Leberwurst - palatynacka wątrobianka

Pasztetowa (kiszka pasztetowa, kiszka podgardlana, pasztetówka, kiszka wątrobiana, wątrobianka, reg. leberka, lebera, leberwurst, leberwurszt) – wyrób wędliniarski (wędlina podrobowa) z mielonych podrobów (głównie wątroba, rzadziej dodatkowo płuca, śledziona czy nerki), skórek wieprzowych lub drobiowych oraz tłuszczu (słonina, smalec, podgardle lub boczek), niekiedy z dodatkiem innych rodzajów mięs. Podstawowe przyprawy to: sól, pieprz, cebula, majeranek, ziele angielskie, gałka muszkatołowa.

Przygotowanie

Zazwyczaj przygotowaną masę parzy się lub gotuje w jelitach albo sztucznych osłonkach, ewentualnie w słoikach, niekiedy dodatkowo podwędza. W zależności od przepisu może wystąpić dodatek jajek (białek z jajek) jako środka wiążącego oraz bułki lub kaszy manny (a nawet gryczanej) jako wypełniacza. Najczęściej podawana na zimno – wtedy, ze względu na swoją konsystencję, zazwyczaj jest rozsmarowywana na pieczywie. Są jednak przepisy na wątrobianki podawane na gorąco – świeżo gotowane, pieczone lub podsmażane.

Pasztetowa w Polsce

Tradycje

Pasztetowa w Polsce, jak i gdzie indziej, była produktem uboju gospodarczego wykonywanym natychmiast po zabiciu świni, nim zepsuje się główny składnik wędliny – wątroba. Popularność wyrobu związana była jednak z wpływami kuchni niemieckiej, austriackiej i czeskiej oraz z dostępnością maszynek do mięsa (chociaż bywały wersje kiszki pasztetowej pieczonej z drobno krojonego mięsa). W wielu regionach – zwłaszcza na wschodzie kraju – problem szybko psujących się podrobów rozwiązywano wytwarzając salceson lub pasztet, ewentualnie spożywając wątróbkę smażoną, co było, i niekiedy jest, drugim po świeżynce tradycyjnym produktem spożywczym po uboju wieprza. Na popularność pasztetowej w warunkach domowych wpływał także proces szlamowania kiszek, który musiał być znacznie bardziej staranny niż w przypadku kiełbasy, w której zapach jelita był eliminowany w trakcie wędzenia.

Podgardlana bywa używana jako składnik farszu do pierogów z podrobami.

Produkt tradycyjny

Kiszki pasztetowe na liście produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

Handel

Dostępna w handlu pasztetowa może cechować się różnym smakiem i różnego rodzaju jakością, choć zwykle przeważa smak wątróbki i barwa szara czy szarokremowa. Zwyczajowo lepsze gatunkowo pasztetowe, pakowane najczęściej w osłonki naturalne, zwano wątrobiankami lub rzadziej podgardlaną, gorsze zaś nosiły miano pasztetowych. Obecnie dominuje określenie pasztetowa, nawet w przypadku wyrobów o wyższym standardzie, np.: pasztetowa wędzona, pasztetowa z beczki, pasztetowa bawarska, pasztetowa cielęca, pasztetowa podwędzana, pasztetowa leberka[2]. Produkty mięsne o zbliżonym bądź identycznym z pasztetową składzie, ale pakowane do słoików lub konserw, nazywa się w Polsce pasztetami. Określenie kiszka, nawiązujące do tradycji, również ma sugerować lepszą jakość.

Skład

W skład pasztetowej, określanej w handlu jako wędlina podrobowa parzona, mogą wchodzić następujące składniki: tłuszcz wieprzowy, woda, skórki z kurczaka, skórki wieprzowe, wątroba wieprzowa lub drobiowa (rzadziej cielęca), mom wieprzowe, mom drobiowe, głowizna, kasza manna (zawiera gluten), sól, susz cebulowy, błonnik pszenny, białko sojowe, sacharoza, glukoza, białka mleka, emulgatory (E471, E472c), stabilizatory, przeciwutleniacze (np. E316), wzmacniacze smaku i zapachu (E621, E635), aromaty, przyprawy i ekstrakty przypraw, substancje konserwujące (np. E250).

Kultura

Pasztetowa jako produkt powszechnie dostępny stała się symbolem codzienności, zwłaszcza monotonnej i przykrej. Jako taka występuje w poezji i prozie, np. Jalu Kurek Młodości, śpiewaj! czy Miron Białoszewski Szumy, zlepy, ciągi, Stara proza. Nowe wiersze. Była też podstawą diety mięsnej w PRL-u, stąd często pojawia się jako atrybut tamtych czasów, np. w Jeżycjadzie Małgorzaty Musierowicz. Tytuł Pani Pasztetowa nosi także utwór Kasi Nosowskiej. We fragmencie powieści Andrzeja Sapkowskiego Boży bojownicy, zawierającym opis uczty po świniobiciu, pojawiają się czeskie jitrniczki (czyli wątrobianki, krwawniczki i nadziewane kaszą jelitka [...] Ledwie trochę wystygły, rzucili się na nie jak wilki[3].). W Listach z Afryki Henryka Sienkiewicza wątrobianka pojawia się jako jeden z synonimów kultury niemieckiej: Jesteśmy przecie w kraju, w którym wierzą w przeznaczenie. Ono widocznie chciało, bym nie jechał statkiem francuskim "Amazone", lecz niemieckim "Bundesrathem", i bym pod równikiem jadł Leberwurst, Sauerkraut i Kalbrust mit Kartoffelsalat. Niechże i tak będzie! Tymczasem mam przed sobą pięć dni czasu, który mogę przepędzić w sposób jeżeli nie rozkoszny, to przynajmniej oryginalny, to jest klnąc na zimno w Afryce i chodząc w ciepłym paltocie nad Morzem Czerwonym[4].

Pasztetowa w innych krajach

  • Niemcy - Leberwurst - występuje również jako tradycyjna potrawa po zakończonym świniobiciu, niekiedy w zakresie tzw. Schlachtplatte. W handlu dostępne są produkty zawierające od 10 do 30% wątróbki (większa jej ilość spowodowałaby nadmiernie gorzki smak). Znane są także jej regionalne odmiany: Pfälzer Leberwurst i Frankfurter Zeppelinwurst .
  • Czechy - jitrnice (na Morawach: jaternice) - tradycyjna potrawa wykonywana po domowym uboju świni, produkowana także w sposób przemysłowy, prócz wątróbki zawierająca mniej wartościowe rodzaje mięsa (w tym skórę ze świńskiego łba), a zamiast cebuli - czosnek. Podawana nierzadko na ciepło jako podsmażane kiełbaski, przy czym ze względu na występującą niekiedy obecność kaszy przypominać może polską kaszankę.
  • Słowacja - jaternice
  • Rosja - ливерная колбаса[5][6]
  • Rumunia - lebar - tradycyjne danie kuchni rumuńskiej spożywane głównie w okresie Świąt Bożego Narodzenia, zazwyczaj jako element kolacji wigilijnej, w plasterkach na chlebie z musztardą i przyprawami.
  • Holandia - Leverworst

Galeria

Zobacz też

  • krwawa kiszka, kaszanka – niekiedy może być bardzo zbliżona do pasztetowej, choć zasadniczo w kuchni polskiej nie dodaje się krwi do pasztetowej
  • salceson – różni się od pasztetowej przede wszystkim sposobem rozdrabiania mięsa (krojenie, zamiast mielenia)
  • pasztet – w handlu w postaci konserwy mający skład zbliżony do pasztetowej (niekiedy wręcz identyczny)
  • metka – produkt podobnie przyrządzany i podobnie spożywany, zasadniczo jednak niezawierający podrobów

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. Lista produktów tradycyjnych. [dostęp 2011-05-14].
  2. Lista produktów nagrodzonych przez Oddział Technologii Mięsa i Tłuszczu Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego. [dostęp 2011-05-21].
  3. Andrzej Sapkowski: Boży bojownicy. Warszawa: SuperNowa, 2004, s. 282. ISBN 83-7054-167-4.
  4. Henryk Sienkiewicz: Listy z Afryki". List IV.. [dostęp 2011-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-08)].
  5. Колбаса из советского прошлого. [dostęp 2011-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2006-10-03)]. (ros.).
  6. Ливерная колбаса. [dostęp 2011-05-15]. (przepis na pasztetową)

Media użyte na tej stronie

Liverwurst slices on bread..jpg
Autor: null Edytuj to w Danych Strukturalnych na Commons, Licencja: CC BY-SA 2.0
Liverwurst slices on bread
Wurst (Kochwurst).jpg
Autor: Oryginalnym przesyłającym był Rainer Zenz z niemieckiej Wikipedii, Licencja: CC-BY-SA-3.0
German Kochwurst sausage
Leberwurst gekocht.jpg
Leberwurst, gekocht und geräuchert
Pashtetivka5np.jpg
Home made boiled liver sausage served in Ukraine, Poland, Belarus and Russia
Pfälzer-Leberwurst.JPG
Autor: Elvis untot, Licencja: CC BY-SA 3.0
Liverwurst from Palatinate in Germany

Made by Kalnik in Billigheim

Weight: 200g
Jitrnice na taliri.jpg
Jitrnice (a kind of sausage, made in Bohemia and Moravia)
Braunschweiger.jpg
Autor: stu_spivack, Licencja: CC BY-SA 2.0
Braunschweiger from Chef's Choice Meats, on muffin with cheese and mustard.