Pat Miletich

Pat Miletich
Ilustracja
Miletich w 2015
Pełne imię i nazwisko

Patrick Jay Miletich[1]

Pseudonim

The Croatian Sensation (Chorwacka sensacja)[1]

Data i miejsce urodzenia

9 marca 1966[1]
Davenport[1]

Obywatelstwo

Stany Zjednoczone[1]

Wzrost

178[1] cm

Styl walki

karate, boks, zapasy

Kategoria wagowa

półśrednia[1]

Klub

Miletich Martial Arts[1]

Bilans walk zawodowych
Liczba walk

38[1]

Zwycięstwa

29

Przez nokauty

5

Przez poddania

18

Przez decyzje

6

Porażki

7

Remisy

2

Patrick Jay Miletich (ur. 9 marca 1966 w Davenport) – amerykański zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA) w latach 1995–2008 chorwackiego pochodzenia, mistrz UFC w wadze półśredniej z 1998. Posiadacz czarnego pasa w brazylijskim jiu-jitsu oraz w shuri-ryū karate. Jest członkiem Galerii Sław UFC.

Założyciel Miletich Fighting Systems, organizacji zrzeszającej zawodników i trenerów która wychowała m.in. mistrzów UFC Matta Hughesa, Jensa Pulvera czy Tima Sylvię[1].

Kariera sportowa

Miletich urodził się w USA jako najmłodszy z piątki rodzeństwa, jego rodzice pochodzili z Chorwacji. Osiedlając się na stałe w Stanach, zangielszczyli swoje nazwisko z Miletić na Miletich. Patrick w college'u zainteresował się zapasami, gdzie razem z Markiem Kerrem (przyszłym dwukrotnym tryumfatorem turniejów UFC) zaczął je trenować. Szkoły ostatecznie nie skończył, gdyż postanowił opuścić college i iść do pracy by pomóc chorej na serce matce, która miała problemy finansowe[2]. W międzyczasie trenował w lokalnym klubie karate w Davenport, podstaw boksu nauczył go jego wujek Johnny Miletich który był w kadrze bokserskiej na X Igrzyskach Olimpijskich w 1932 roku, a pierwsze szlify w brazylijskim jiu-jitsu nabrał od Renzo Gracie na organizowanym przez niego seminarium. Rok później w wieku 26 lat zadebiutował w MMA na turnieju Battle of the Masters odbywającym się w Chicago. Miletich wygrał turniej poddając wszystkich trzech rywali przez duszenie zza pleców. W 1996 zwyciężył w kolejnej edycji tego turnieju[3].

Ultimate Fighting Championship

W latach 1995–1998 zanotował bilans 17-1-1[1]. Jego dobra passa została w końcu doceniona, owocując zaproszeniem go do udziału w turnieju wagi lekkiej organizowanym przez UFC który odbył się 13 marca 1998. Miletich ostatecznie wygrał 4-osobowy turniej. 16 października tego samego roku otrzymał szansę stoczenia walki o inauguracyjne mistrzostwo UFC w wadze lekkiej (dzisiejsza waga półśrednia -77 kg) z Mikeyem Burnettem – uczestnikiem marcowego turnieju w którym doszedł do finału, lecz musiał się z niego wycofać z powodu kontuzji. Miletich zdobył tytuł mistrza po bardzo wyrównanej walce na punkty[1]. Pasa bronił z powodzeniem czterokrotnie w ciągu jednego roku[1]. Mistrzostwo w wadze lekkiej stracił 4 maja 2001 w piątej obronie (od 4 maja 2001 oficjalnie nazywaną wagą półśrednią) na rzecz Kanadyjczyka Carlosa Newtona odklepując rzadkie duszenie tzw. "bulldog choke" w 3. rundzie[1]. Po stracie tytułu, walczył w UFC jeszcze dwukrotnie nokautując wysokim kopnięciem Shoniego Cartera na UFC 32 oraz przegrywając z Mattem Lindlandem przez TKO na gali UFC 36[1].

International Fight League

W latach 2006–2008 prowadził drużynę Quad City Silverbacks (później Miletich Fighting Systems) w International Fight League. Wraz z drużyną wygrał pierwszy sezon IFL w 2006 roku. W IFL stoczył również pojedynek w ramach "superfightu", 23 września 2006 przegrał przez poddanie z głównym trenerem New York Pitbulls Renzo Gracie[1]. W 2008 organizacja popadła w ogromne długi i została zamknięta. Jeszcze w tym samym roku 11 grudnia wygrał przez KO z Thomasem Dennym[1]. Po tym zakończył zawodową karierę i skupił się na prowadzeniu klubu. Od 15 lat szkoli służby bezpieczeństwa m.in. policję i wojsko. Komentował również gale Strikeforce od 2009 roku[1].

6 lipca 2014 został włączony do Galerii Sław UFC (ang. Hall of Fame)[4].

Życie prywatne

Miletich ma trzy córki. Jest zadeklarowanym wolnomularzem[5].

Osiągnięcia

Przypisy

  1. a b c d e f g h i j k l m n o p q r Statystyki i rekord w MMA. tapology.com. [dostęp 2018-09-29]. (ang.).
  2. 411Mania Exclusive Interview with Pat Miletich. 411mania.com, 07.17.2007. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-06-26)]. (ang.).
  3. Biografia P. Mileticha. mfselite.com. (ang.).
  4. Pat Miletich Hall of Fame ceremony. mmafighting.com, 06.07.2014. (ang.).
  5. Steph Daniels: Pat Miletich on GSP/Diaz, politics, Fallon Fox and more. bloodyelbow.com, 13.03.2013. (ang.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Flag of England.svg
Flag of England. Saint George's cross (a red cross on a white background), used as the Flag of England, the Italian city of Genoa and various other places.
Pat Miletich by Gage Skidmore Cropped.jpg
Autor: Gage Skidmore, Licencja: CC BY 3.0
Pat Miletich speaking at St. Ambrose University in Davenport, Iowa.