Patrick Marleau

Patrick Marleau
Data i miejsce urodzenia

15 września 1979
Swift Current

Obywatelstwo

Kanada

Wzrost

188 cm

Pozycja

środkowy

Uchwyt

lewy

Informacje klubowe
Klub

San Jose Sharks

Draft

NHL 1997, numer: 2 (1 runda)
San Jose Sharks

Patrick Denis Marleau (ur. 15 września 1979 w Swift Current, Saskatchewan) – kanadyjski hokeista, reprezentant Kanady, dwukrotny olimpijczyk.

Lata dzieciństwa

Patrick dorastał na swoim rodzinnym gospodarstwie w niewielkim Aneroid w prowincji Saskatchewan[1][2]. Urodził się jednak 70 kilometrów na północny wschód od tej miejscowości w Swift Current, ponieważ w Aneroid nie ma szpitala.

Kariera hokejowa

Hokej juniorski

Marleau rozpoczął swoją karierę hokejową w klubie Seattle Thunderbirds, który gra w Western Hockey League. W klubie tym zagrał dwa sezony. W jego debiutanckim sezonie strzelił 32 bramki, przy czym zdobył 74 punkty. W play-offach jego drużyna przegrała wtedy z Kamloops Blazers, obrońcami Memorial Cup. W kolejnym sezonie zawodnik został kapitanem drużyny z Seattle. Jego drużyna w sezonie zasadniczym zajęła drugie miejsce w swojej dywizji, a sam zawodnik zdobył 51 goli i 125 punktów, będąc wśród trzech najlepszych zawodników ligi pod względem zdobytych punktów. W playoffach Marleau doprowadził Thunderbirds do pierwszego i jak dotychczas jedynego finału WHL, gdzie jednak przegrali w czterech spotkaniach z Lethbridge Hurricanes. Patrick na koniec sezonu miał szansę zdobyć Four Broncos Memorial Trophy, jednak w głosowaniu przegrał z zawodnikiem Brandon Wheat KingsPeterem Schaeferem.

San Jose Sharks

Po dwóch sezonach w juniorskich rozgrywkach 21 czerwca 1997 roku został wybrany numerem dwa w pierwszej rundzie draftu NHL w 1997 roku przez drużynę San Jose Sharks. Jako pierwszy wybrany wtedy został przez Boston BruinsJoe Thornton. Swój pierwszy mecz w National Hockey League rozegrał 1 października 1997 roku. Przeciwnikiem zespołu Sharks była wtedy drużyna Edmonton Oilers. Do historycznych momentów jego kariery można zaliczyć również zdobycie pierwszego punktu w NHL (11 października) oraz pierwsza bramka w NHL (19 października 1997), którą strzelił w meczu z Phoenix Coyotes[3].

Patrick Marleau w koszuli kapitana zespołu.

W sezonie 2003/2004 został kapitanem zespołu Sharks. Stało się to po tym jak Owen Nolan zakończył grę w drużynie Rekinów. Od tego momentu trzech kolejnych zawodników Mike Ricci, Vincent Damphousse i Alyn McCauley wybierano za kapitana zespołu. Ten ostatni zasugerował ówczesnemu trenerowi rekinów Wilsonowi, aby powierzył tę funkcję Patrickowi[4]. Od tej pory Marleau jest kapitanem zespołu.

Z powodu lokautu w NHL nie zagrał w żadnym meczu tej ligi, jednak już w następnym sezonie powrócił do klubu z San Jose zatwierdzając trzyletni kontrakt z tym klubem opiewającą na kwotę 12,5 miliona dolarów. Sezon 2005/2006 jest jak dotychczas najlepszym sezonem tego zawodnika w NHL. łącznie w całym sezonie zdobył 100 punktów w klasyfikacji kanadyjskiej, strzelając przy tym 43 bramki i 57-krotnie asystując przy bramkach kolegów z drużyny. Sam 19 marca 2006 roku w meczu przeciwko Colorado Avalanche zdobył czterechsetny punkt w karierze[5], zbliżając się tym samym do najlepszego wyniku w historii klubu, czyli zdobytych 451 punktów przez Owena Nolana. Pod koniec sezonu Marleau został zgłoszony jak jeden z trzech kandydatów do Lady Byng Memorial Trophy, nagrody przyznawanej w każdym sezonie najuczciwszemu zawodnikowi ligi. Ostatecznie Patrick nie dostał tego trofeum, które powędrowało do Rosjanina Daciuka.

W sezonie 2006/2007 Marleau poprawił rekordy Nolana. 4 stycznia 2007 roku przeciwko Detroit Red Wings zdobył bramkę oraz trzykrotnie asystował przy strzałach kolegów z zespołu, stając się najlepszym zawodnikiem klubu podwzględem zdobytych punktów[6]. Tydzień później został również najlepszym strzelcem w historii klubu strzelając 207. gola w meczu przeciwko Los Angeles Kings[7]. Marleau w sezonie zasadniczym zdobył 78 punktów w 77 rozegranych meczach, co było drugim osiągnięciem w zespole (lepszy był tylko Joe Thornton, który zdobył 114 punktów). Dobra gra w lidze zaowocowała grą po raz drugi w karierze w meczu gwiazd NHL, gdzie zdobył bramkę. W sierpniu 2007 roku podpisał dwuletni kontrakt z San Jose Sharks. W tym czasie zawodnik ma zarobić 12,6 miliona dolarów, zatrzymując zawodnika do końca sezonu 2009/2010. Po tym sezonie Patrick doszedł do liczby 500 zdobytych punktów w NHL. Wyczyn ten ustanowił 14 listopada 2007 w meczu przeciwko Phoenix Coyotes, jednak jego zdobyć punktowa tego sezonu była najniższa od 2002 roku, zdobywając jedynie 48 punktów w 78 meczach. W 2009 roku jak dotychczas po raz ostatni uczestniczył w meczu gwiazd NHL.

Latem 2009 roku Marleau został pozbawiony miana kapitana zespołu[8]. Trener Todd McLellan w miejsce Kanadyjczyka mianował Roba Blake’a. W czasie sezonu Patrick został wybrany jako asystent kapitana.

Efektem straty miana kapitana był najlepszy sezon w historii startów lidze NHL pod względem strzelonych bramek, których zdobył w 82 spotkaniach sezonu zasadniczego 44. W tym sezonie został pierwszym zawodnikiem „Rekinów”, który zdobył 300 bramek. Barierę tę pokonał w Boxing Day w 2009 w zwycięskim meczu przeciwko Anaheim Ducks. Szesnaście dni później – 12 stycznia zdobył trzydziestą bramkę w sezonie zasadniczym ustanawiając rekord najszybszej zdobyczy tej ilości bramek w organizacji[9]. Na osiągnięcie tego sukcesu wystarczyło mu rozegranie 47 spotkań. W fazie playoff zagrał w czternastu spotkaniach. Zdobył zwycięskie bramki w trzecim i piątym spotkaniu drugiej rundy przeciwko Detroit Red Wings, zaś w trzeciej rundzie w przegranej serii z późniejszym mistrzem Chicago Blackhawks zdobył dla drużyny pięć z siedmiu bramek. Po zakończeniu sezonu 24 czerwca podpisał kolejny kontrakt z San Jose Sharks, według którego w ciągu czterech lat ma zarobić 27,6 miliona dolarów, co daje 6,9 mln dolarów za sezon[10][11].

Podczas sezonu 2010/2011 osiągnął 1000 spotkań w karierze lidze NHL. Miało to miejsce 17 stycznia 2011 roku w wieku 31 lat i 124 dni[12][13]. Wyczynem tym został najmłodszym zawodnikiem ligi, który rozegrał 1000 spotkań w jednym klubie oraz trzecim pod tym względem wśród wszystkich zawodników. Młodsi byli tylko: Dale Hawerchuk (30 lat 306 dni) oraz Vincent Damphousse (31 lat, 110 dni). Podczas rozgrywek playoff był jednym z czołowych zawodników zespołu. Uczestniczył we wszystkich osiemnastu spotkaniach zdobywając 13 punktów (7 bramek, 6 asyst). W kolejnym sezonie był trzecim najskuteczniejszym zawodnikiem sezonu zasadniczego w zespole, jednak podczas playoff nie zdobył ani jednego punktu.

Podczas lokautu w lidze NHL nie uczestniczył w żadnych rozgrywkach ligowych. Wraz z rozpoczęciem sezonu 2012/2013 w dniu 20 stycznia 2013 roku rozpoczął serię czterech meczów ze zdobyciem co najmniej dwóch bramek w spotkaniu (W meczach przeciwko Calgary, Edmonton, Phoenix i Colorado). Passa ta jest wyrównaniem najdłuższej takiej passy w historii NHL[14]. Ostatni raz wyczyn ten miał miejsce w sezonie 1917/1918, kiedy to również Cy Denneny w czterech pierwszych meczach zdobył przynajmniej dwie bramki[15]. Dzięki temu wyczynowi uzyskał tytuł gracza tygodnia w pierwszym tygodniu rozgrywek oraz tytuł drugiego najlepszego zawodnika miesiąca styczeń[16]. Sam jako pierwszy zawodnik w historii drużyny z San Jose uzyskując w pierwszych pięciu meczach przynajmniej jedną bramkę[17]. W styczniu 2014 przedłużył kontrakt z klubem o trzy lata[18].

Dalsza kariera

Od lipca 2017 zawodnik Toronto Maple Leafs, związany trzyletnim kontraktem[19].

W czerwcu 2019 przeszedł do Carolina Hurricanes[20]. Pod koniec tego miesiąca klub wykupił jego kontrakt[21][22]. W październiku 2019 ponownie został zawodnikiem San Jose Sharks[23]. W lutym 2020 przeszedł do Pittsburgh Penguins[24]. W październiku 2020 ponownie został zawodnikiem San Jose Sharks[25].

Kariera reprezentacyjna

Marleau podczas igrzysk w Vancouver

Zawodnik wielokrotnie uczestniczył w meczach międzynarodowych reprezentacji Kanady.

Uczestniczył w turniejach mistrzostw świata 1999, 2001, 2003, 2005 oraz zimowych igrzysk olimpijskich 2010, 2014.

Po raz pierwszy zagrał na Mistrzostwach Świata w 1999 roku. W rozgrywanym w Norwegii turnieju zagrał w siedmiu spotkaniach zdobywając jedną bramkę (w meczu półfinałowym[26]) oraz dwie asysty (w fazie grupowej oraz w meczu o trzecie miejsce). Ostatecznie zespół Kanady zajął czwarte miejsce na tym czempionacie.

Kolejne starty na mistrzostwach świata zawodnik odbywał co dwa lata. W 2001 roku rozegrał siedem spotkań. Jednakże tym razem odpadł w ćwierćfinale przegrywając z Amerykanami. Zawodnik otworzył wynik tego spotkania. Ostatecznie Kanada przegrała to spotkanie po dogrywce[27].

Kolejne dwa starty na mistrzostwach zakończyły się zdobyciem medali. W 2003 roku podczas turnieju w Finlandii Marleau zdobył jedynie cztery punkty do klasyfikacji kanadyjskiej, wszystkie po asystach w tym dwie podczas półfinałowego spotkania z Czechami[28]. Kanada w finale pokonała Szwecję po dogrywce, dzięki czemu Marleau zdobył swój pierwszy i jak dotąd jedyny złoty krążek mistrzostw świata. Dwa lata później zdobył srebrny medal przegrywając w finałowym spotkaniu z Czechami. Był to jak dotychczas ostatni start na mistrzostwach świata tego zawodnika.

Jednak nie tylko w mistrzostwach świata Marleau uczestniczył. W 2004 roku był członkiem zwycięskiej drużyny podczas Pucharu Świata. Po tym ostatnim sukcesie został powołany na obóz drużyny narodowej przygotowujący drużynę do Igrzysk Olimpijskich w Turynie[29]. Ostatecznie został pominięty w składzie na tę imprezę. W dniach 2427 sierpnia 2009 uczestniczył w podobnym obozie drużyny przygotowującej się do Igrzysk Olimpijskich w Vancouver[30]. Jednakże tym razem został włączony do drużyny narodowej na tę imprezę. 30 grudnia 2010 roku został powołany przez trenera Mike’a Babcocka[31][32]. Podczas turnieju rozegrał siedem spotkań, podczas których strzelił dwie bramki, a przy trzech asystował. Osiągnięciami tymi przyczynił się do zwycięstwa reprezentacji Kanady w turnieju olimpijskim.

Sukcesy

Reprezentacyjne

Rekordy

  • Najlepszy zawodnik San Jose Sharks w liczbie strzelonych goli – 387 (po sezonie 2011/2012)
  • Najlepszy zawodnik San Jose Sharks w liczbie zdobytych punktów – 830 (po sezonie 2011/2012)
  • Najszybciej strzelone 10 bramek dla San Jose Sharks w sezonie – po 13 meczach (po sezonie 2010/2011)
  • Najszybciej strzelone 30 bramek dla San Jose Sharks w sezonie – po 47 meczach (po sezonie 2010/2011)
  • Najmłodszy zawodnik w historii NHL, który rozegrał 1000 spotkań w jednym zespole – 31 lat 124 dni
  • Trzeci najszybszy zawodnik, który rozegrał 1000 spotkań w historii NHL – 31 lat 124 dni

Statystyki

Klubowe

  Sezon zasadniczy Playoff
SezonDrużynaLigaMGAPktMINMGAPktMIN
1995/1996Seattle ThunderbirdsWHL723242742253474
1996/1997Seattle ThunderbirdsWHL71517412537157162312
1997/1998San Jose SharksNHL741319321450110
1998/1999San Jose SharksNHL812124452462134
1999/2000San Jose SharksNHL811723403651122
2000/2001San Jose SharksNHL812527522262024
2001/2002San Jose SharksNHL79212344401265116
2002/2003San Jose SharksNHL8228295733
2003/2004San Jose SharksNHL80282957241784126
2004/2005Nie grał z powodu Lokaut w NHL
2005/2006San Jose SharksNHL82345286261195148
2006/2007San Jose SharksNHL7732467833113362
2007/2008San Jose SharksNHL7819294833134482
2008/2009San Jose SharksNHL763833711862138
2009/2010San Jose SharksNHL82443983221485138
2010/2011San Jose SharksNHL82373673161876139
2011/2012San Jose SharksNHL823034642650004
2012/2013San Jose SharksNHL4817143124115382
2013/2014San Jose SharksNHL823337701873472
2014/2015San Jose SharksNHL8219385712
2015/2016San Jose SharksNHL82252348102458138
2016/2017San Jose SharksNHL822719462863140
NHL razem14935085741082459177685212075
WHL razem14383116199592010203016

GP = mecze, G = gole, A = asysty, Pkt = Punktacja kanadyjska, MIN = minuty spędzone na ławce kar

Międzynarodowe

RokDrużynaTurniejZajęte miejsceMGAPktMIN
1999KanadaMŚ 19994.71230
2001KanadaMŚ 20015.72354
2003KanadaMŚ 20031st90444
2004KanadaPŚ 20041st
2005KanadaMŚ 20052nd92244
2010KanadaZIO 20101st72350
2014KanadaZIO 20141st60442
Mecze seniorskie397142112

GP = mecze, G = gole, A = asysty, Pkt = Punktacja kanadyjska, MIN = minuty spędzone na ławce kar

Inne

Marleau wraz z byłym zawodnikiem NHL – Trentem McCleary’m w 2001 roku założył Trent McCleary – Patrick Marleau Sport and Recreation Foundation. Organizacja ta wspiera finansowo biedne dzieci i młodzież o potencjale sportowym w wieku od 6 do 18 lat, aby mogły one rozwijać swoje umiejętności. Od 2007 roku fundację wspiera również Travis Moen w wyniku czego organizacja zmieniła nazwę na Trent McCleary – Patrick Marleau – Travis Moen Sports and Recreation Foundation.

Uwagi

  1. Razem ze Zjuzinem i Sturmem.

Przypisy

  1. Nicholas J. Cotsonika: Why Sharks-Kings might be the most meaningful outdoor game to date. Yahoo! Sports, 2015-02-21. [dostęp 2016-10-30]. (ang.).
  2. Ross McKeon: Ramping Up For A Long Ride. nhl.com, 2007-11-09. [dostęp 2016-10-30]. (ang.).
  3. Statystyki zawodnika z sezonu 1997/1998.
  4. Larry Wigge: Marleau epitomizes what it means to be a captain. nhl.com, 2009-04-19. [dostęp 2016-10-30]. (ang.).
  5. Senators Shut Out Devils and Regain First Place Wiadomość z New York Times z dnia 20.03.2006.
  6. Sharks rebound to the nines Wiadomość z San Francisco Chronicle z dnia 5.01.2007.
  7. Record-setter boosts Sharks Wiadomość z San Francisco Chronicle z dnia 12.01.2007.
  8. David Pollak: “As of now, nobody’s our captain,” says Coach Todd McLellan – plus training camp dates. mercurynews.com. [dostęp 2009-08-17]. (ang.).
  9. San Jose Sharks Staff: Sharks In First Place at Halfway Point – San Jose Sharks – News. sharks.nhl.com. [dostęp 2010-01-13]. (ang.).
  10. San Jose Sharks Staff: 2010 NHL Unrestricted Free Agents by Position. sportscity.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-11-29)]. (ang.).
  11. David Pollak: New four-year contracts in place for Patrick Marleau and Joe Pavelski. mercurynews.com. [dostęp 2010-06-24]. (ang.).
  12. David Pollak: New four-year contracts in place for Patrick Marleau and Joe Pavelski. mercurynews.com. [dostęp 2011-01-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (17 lutego 2011)]. (ang.).
  13. IAR/PAP: Uczcić golem tysiąc spotkań w lidze NHL. polskieradio.pl. [dostęp 2011-01-18]. (pol.).
  14. David Pollak: San Jose Sharks stay perfect with 4-1 win over Vancouver Canucks. mercurynews.com. [dostęp 2013-01-27]. (ang.).
  15. John Kreiser: Sizzling Marleau off to historic start in record time. nhl.com. [dostęp 2013-01-28]. (ang.).
  16. Anderson, Marleau, Vanek are January’s ‘Three Stars’. nhl.com. [dostęp 2013-02-01]. (ang.).
  17. Marleau Named NHL ‘First Star’ of the Week. nhl.com. [dostęp 2013-01-28]. (ang.).
  18. Thornton & Marleau Agree to Three-Year Extensions | NHL.com, sharks.nhl.com [dostęp 2017-11-25] (ang.).
  19. Leafs PR sur Twitter: „The #Leafs announced today the signing of F Patrick Marleau to a 3-year contract. The annual average value of the contract is $6.25 million.”, twitter.com [dostęp 2017-11-25] (fr.).
  20. Canes Acquire 2020 First-Round Pick and Patrick Marleau from Toronto | NHL.com, www.nhl.com [dostęp 2019-06-25] (ang.).
  21. Carolina Hurricanes Buy Out Patrick Marleau, www.prohockeyrumors.com [dostęp 2019-06-29] (ang.).
  22. Canes Buy Out Patrick Marleau | NHL.com, www.nhl.com [dostęp 2020-02-27] (ang.).
  23. San Jose Sharks sign forward Patrick Marleau to one-year, $700K deal – TSN.ca, www.tsn.ca [dostęp 2020-02-27] (ang.).
  24. Penguins Acquire Forward Patrick Marleau from the San Jose Sharks | NHL.com, www.nhl.com [dostęp 2020-02-27] (ang.).
  25. https://www.nhl.com/sharks/news/sharks-sign-forward-patrick-marleau/c-319439798?sf130360917.
  26. Marc Branchu: République Tchèque – Canada (13 mai 1999). hockey365.celeonet.fr. (fr.).
  27. Marc Branchu: Canada – États-Unis (10 mai 2001). hockey365.celeonet.fr. (fr.).
  28. Marc Branchu: Canada – République Tchèque (9 mai 2003). hockey365.celeonet.fr. (fr.).
  29. 36 kanadyjskich hokeistów w kadrze olimpijskiej.
  30. Hockey Canada invites 46 players to Canada’s National Men’s Tean Orientation Camp In Calgary From August 24-27.
  31. Jarosław Grabowski: Yzerman podał kadrę Kanady. hokej.net. [dostęp 2010-12-30]. (pol.).
  32. Canadian Olympic Hockey Team: 2010 Roster Released. huffingtonpost.com. [dostęp 2010-12-30]. (ang.).
  33. Mitchell Is PlayStation ROTY. sharks.nhl.com, 2008-04-01. [dostęp 2016-10-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-06-16)]. (ang.).
  34. Brocade „Sharks Player of the Year”, sharks.nhl.com. [dostęp 30 października 2016].

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Ice hockey pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Ice hockey
Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Gold medal olympic.svg
Autor: maix¿?, Licencja: CC BY-SA 2.5
A gold medal with the olympic rings inside
Gold medal icon.svg
An icon that represents a gold medal
Silver medal icon.svg
An icon that represents a silver medal
Canada vs Germany goal celebration crop.jpg
Autor: s.yume from Vancouver, Canada, Licencja: CC BY 2.0
Canadian players (from left to right) Patrick Marleau, Dany Heatley, Joe Thornton and Drew Doughty celebrate a goal against Germany during the 2010 Winter Olympics in Vancouver.
PattyMarleau12.jpg
Autor: Kittenwaffles, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Patrick Marleau at a home game at HP Pavilion in San Jose.