Patryk Dong Bodi

Święty
Patryk Dong Bodi

董博弟
męczennik
tercjarz
Data i miejsce urodzeniaok. 1882
Guchengyin, Chiny
Data i miejsce śmierci9 lipca 1900
Taiyuan, Chiny
Czczony przezKościół katolicki
Beatyfikacja24 listopada 1946
przez Piusa XII
Kanonizacja1 października 2000
Watykan
przez Jana Pawła II
Wspomnienie9 lipca (w grupie 120 męczenników chińskich)

Św. Patryk Dong Bodi OFS (chiń. 董博弟) (ur. ok. 1882 r. w Guchengyin, prowincja Shanxi w Chinach – zm. 9 lipca 1900 r. w Taiyuan) − seminarzysta, tercjarz franciszkański[1], męczennik, święty Kościoła katolickiego.

Życiorys

Jego rodzicami byli Paweł Dong Hongxi i Klara Wong, był najstarszym z czwórki ich synów. W 1893 r. Patryk Dong Bodi został przyjęty do niższego seminarium duchownego w Dong’ergou. Dwa lata później został przeniesiony do wyższego seminarium w Taiyuan. Był bardzo oddany nauce, tak że nauczył się kilku języków obcych, wśród nich angielskiego, francuskiego i łaciny. Uczestniczył z biskupem Fogolla i trzema innymi seminarzystami w Międzynarodowej Wystawie Chińskiej Kultury i Sztuki w 1898 r. i podróży po Europie, z której wrócili w 1899 r. Do Taiyuan razem z nimi przyjechało dziewięciu młodych księży i siedem zakonnic ze zgromadzenia Franciszkanek Misjonarek Maryi. Wkrótce później podczas powstania bokserów doszło w Chinach do prześladowań chrześcijan. W związku z tym biskup odesłał seminarzystów do domów. Jednak Patryk Dong Bodi pozostał. Zarządca prowincji Shanxi Yuxian nienawidził chrześcijan. Z jego polecenia biskup Grzegorz Grassi został aresztowany razem z 2 innymi biskupami (Franciszek Fogolla, Eliasz Facchini), 3 księżmi, 7 zakonnicami, 7 seminarzystami, 10 świeckimi pomocnikami misji i kilkoma wdowami. Aresztowano również protestanckich duchownych razem z ich rodzinami. Wśród uwięzionych znalazł się również Patryk Dong. Został stracony razem z biskupem i innymi katolikami z rozkazu gubernatora Shanxi 9 lipca 1900 r. W tym dniu zabito łącznie 26 męczenników. W styczniu 1901 r. nowy zarządca prowincji urządził ich uroczysty pogrzeb.

Dzień wspomnienia

9 lipca w grupie 120 męczenników chińskich.

Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny

Beatyfikowany 24 listopada 1946 r. przez Piusa XII w grupie Grzegorz Grassi i 28 Towarzyszy. Kanonizowani w grupie 120 męczenników chińskich 1 października 2000 przez Jana Pawła II.

Przypisy

  1. Lázaro Iriarte OFMCap, Józef Salezy Kafel OFMCap, Andrzej Józef Zębik OFMCap, Krystyna Kuklińska OSC: Historia franciszkanizmu. Kraków: Bracia Mniejsi Kapucyni, 1998, s. 569. ISBN 83-910410-0-X.

Bibliografia

  • George G. Christian OP, Augustine Zhao Rong i in.: Martyrs of China. Nowy Jork: The Dominican Province of St. Joseph, 2005, s. 32.

Media użyte na tej stronie