Paul Habraschka

Paul Habraschka
Ilustracja
Paul Habraschka, fotografia autorstwa Maxa Glauera z około 1933 roku
Data i miejsce urodzenia16 listopada 1897
Rozbark
Data i miejsce śmierci12 września 1969
Hildesheim
Narodowośćniemiecka
Językniemiecki
Dziedzina sztukiliteratura piękna

Paul Habraschka, po II wojnie światowej Paweł Habraszka[1] (ur. 16 listopada 1897 w Rozbarku[2], zm. 12 września 1969 w Hildesheim[1]) – niemiecki[3] poeta górniczy i humorysta.

Życiorys

Urodził się w górniczej rodzinie Vincenza Habraschki i Albiny z domu Holetzek[2], początkowo mieszkali oni w kamienicy przy ulicy Groß Dombrowkaerstraße 1 (późniejsza ulica Brzezińska w Bytomiu), w 1910 roku przenieśli się do Rokitnicy[2]. Jego ojciec pracował w bytomskiej kopalni węgla kamiennego Heinitz[2]. Młody Paul 2 maja 1912 roku podjął pracę w bytomskiej kopalni węgla kamiennego Karsten-Zentrum jako uczeń zawodu górnika[2]. W czasie I wojny światowej zgłosił się na ochotnika do wojska[2] i służył na froncie zachodnim, gdzie w 1916 został ciężko ranny. 26 stycznia 1920 poślubił Bertę Piontek, z którą miał synów Joachima i Lothara[2]. Po powrocie do zdrowia nadal pracował w kopalni i w 1924 przeżył poważny wypadek – był odcięty od świata na osiem godzin przez obryw skał[2].

Podczas II wojny światowej próbował dołączyć do zespołu propagandy, ale nie został zaakceptowany, a w 1941 roku został zwolniony członkostwa w Izbie Piśmiennictwa Rzeszy[2] (zob. Izba Kultury Rzeszy).

W 1945 po wkroczeniu Armii Czerwonej na teren Śląska został zesłany do wyniszczającej pracy przymusowej do Związku Radzieckiego. Wraz z innymi towarzyszami niedoli pracował w kopalniach Donbasu, skąd udało mu się wraz z trzema innymi osobami uciec. Po roku przedostał na teren polskiej części Górnego Śląska, gdzie aresztowała go milicja i uwięziono go na dwa miesiące w Rokitnicy[1]. W Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej był aktywnym członkiem nielegalnie działającej mniejszości niemieckiej i był inwigilowany przez służbę bezpieczeństwa[3]. 6 maja 1958 roku na zawsze opuścił ojczysty Śląsk i przeniósł się do RFN[1], do końca życia mieszkając w Hildesheim.

Poglądy

W powstaniach śląskich i plebiscycie na Górnym Śląsku opowiedział się po stronie niemieckiej[3]. W czasie II wojny światowej służył III Rzeszy[3]. Poprzez swoją twórczość literacką działał na rzecz propagandy nazistowskiej, a po II wojnie światowej sławił Republikę Federalną Niemiec[3].

Twórczość

(c) Bundesarchiv, B 145 Bild-P011877 / CC-BY-SA 3.0
Kopalnia Karsten-Zentrum około 1930 roku

Po wypadku w kopalni Habraschka wpadł na pomysł opisania trudów górniczego życia[3], zarówno swojego, jak i kolegów. Najpierw powstały opowiadania i poezje – zadebiutował w czasopiśmie Der oberschlesischer Wanderer. W 1930 wydał pierwszy zbiór wierszy – In der Tiefe, a kolejne to „Des Bergmanns Feierschicht” (1932) i Nach der Schicht (1935). W 1940 ukazały się dwie powieści – Klenkohle oraz sensacyjna Grenzmarder, opisujące szmugiel na granicy niemiecko-polskiej. Oprócz tego Habraschka napisał liczne humoreski i historie dla dzieci i młodzieży, które wydane zostały w latach 40. i 60. XX wieku, a niektóre dopiero po jego śmierci.

Przeżycia związane z internowaniem opisał w autobiograficznej książce Meinen Tod will ich selber sterben! Erlebnisse als Internierter in der Sowjetunion (Chcę sam przeżyć moją śmierć! Przeżycia internowanego w Związku Radzieckim, 1967).

Twórczość Habraschki została wysoko oceniona przez krytyków literackich, jako prawdziwie i trafnie opisująca życie i pracę górników na Górnym Śląsku.

Przypisy

  1. a b c d Pioskowik 2013 ↓, s. 4.
  2. a b c d e f g h i Pioskowik 2013 ↓, s. 3.
  3. a b c d e f Paul Habraschka – Ein Leben zwischen Identitäten. Eine Quellenstudie. Praca magisterska. W: Archiwum Prac Dyplomowych [on-line]. Uniwersytet Wrocławski. [dostęp 2018-05-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-29)].

Bibliografia

  • E. Klin, Habraschka Paul, w: Ślązacy od czasów najdawniejszych do współczesności, t. II, pod red. J. Rostropowicz, Łubowice-Opole 2006, ​ISBN 83-88672-77-0​.
  • Stefan Pioskowik. Ein Bergmannssohn und Bergmannsdichter mit Herz. „Oberschlesische Stimme”, 2013. r: Deutscher Freundschaftskreis im Bezirk Schlesien. ISSN 18967973 (niem.). 

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Bundesarchiv B 145 Bild-P011877, Oberschlesien, Karsten-Zentrum-Grube.jpg
(c) Bundesarchiv, B 145 Bild-P011877 / CC-BY-SA 3.0
Dla celów dokumentacyjnych Niemieckie Archiwum Federalne często zachowywało oryginalny opis fotografii, który może być błędny, tendencyjny, przestarzały bądź politycznie skrajny. Info non-talk.svg
Die "Vereinigte Karsten-Zentrum-Grube" in Beuthen O/S.
Obwohl die Stadt mit einem Kranz von Gruben und Industrieanlagen umgeben war, sah man zwischendurch bestellte Felder, blühende Gärten und weidende Ziegen, oft dicht an schwelenden Halden. Gern pachteten die Bergleute Acker- und Gartenland, auf dem sie Kraut und Kartoffeln zogen, auf dem ihre Ziege, die "Bergmannskuh" genannt, Nahrung fand und auf dem man selbst nach der Schicht und am Sonntag Erholung suchte. Oft zog der Bergmann auch ein Schwein. Es ging doch nichts über das "Hausschlachten" - ein Fest, das meist sogar ein Nachbarschaftsfest wurde, da der Kumpel die Kameratschaft über alles setzte. Die "Vereinigte Karsten-Zentrum-Grube" im Bild zeigt eine Fülle ordnungsgemäß gestapelter "Stempel", die laufend zur Abstützung des Gehänges vor Ort gebraucht wurden.
Paul Habraschka Porträt.jpg
Der Schriftsteller Paul Habraschka (1897–1969). Fotografiert um 1930 von Max Glauer.