Pavel Chior

Pavel Chior (ur. w powiecie ismailskim w 1902, zm. 1943) – radziecki działacz państwowy związany z Mołdawską Autonomiczną Socjalistyczną Republiką Radziecką, jeden z głównych teoretyków i realizatorów polityki mołdawianizmu.

Życiorys

Był synem Iona Chiora, rewolucjonisty, działacza robotniczego z Jekaterynosławia. Walczył po stronie Czerwonych w rosyjskiej wojnie domowej na froncie południowo-zachodnim w latach 1918-1920. Od czerwca 1924 do stycznia 1925 służył w jednostce kawalerii Armii Czerwonej jako komisarz polityczny[1].

Po utworzeniu w 1925 Mołdawskiej Autonomicznej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej działał na jej terytorium. W 1926 stanął na czele Mołdawskiego Komitetu Naukowego, pierwszej i naczelnej instytucji naukowej w MASRR, poprzedniczki Mołdawskiej Akademii Nauk[1]. Dwa lata później otrzymał stanowisko ludowego komisarza oświaty MASRR; sprawował je do 1930[2]. Obok Leonida Madana i Gavrila Buciușcanu[3] był jednym z głównych teoretyków i realizatorów polityki mołdawianizmu[4] - kreowania i wzmacniania mołdawskiej tożsamości narodowej rumuńskojęzycznej ludności w ZSRR, w opozycji do tożsamości rumuńskiej[5], w ramach szerszej polityki korienizacji prowadzonej w całym Związku Radzieckim[6].

W wydanej w 1929 pracy „O ortografii języka mołdawskiego” argumentował, iż język mołdawski, mimo ogromnych podobieństw, nie jest tożsamy z językiem rumuńskim i powinien posiadać odrębne zasady zapisu. Twierdził, że język rumuński w „burżuazyjnym” państwie rumuńskim został sztucznie upodobniony do francuskiego, stając się językiem zrozumiałym tylko dla elity i zamożnych warstw społecznych, podczas gdy chłopi (zarówno rumuńscy, jak i mołdawscy) już go nie rozumieli[2]. Według Chiora najbliższym prostemu językowi ludności rumuńskiej i mołdawskiej był dialekt używany w centralnej Besarabii[2]. Fascynację językiem prostego chłopstwa besarabskiego Chior wyrażał już w 1926[7]. Działacz przekonywał, że skodyfikowanie tego języka w MASRR (zapisywanego cyrylicą) może zbliżyć do siebie mieszkańców radzieckiej i rumuńskiej Mołdawii, co mogłoby doprowadzić następnie do upowszechnienia się idei socjalistycznych w Rumunii[8].

Z powodu niedostatecznych postępów korenizacji w Mołdawii na początku lat 30. XX wieku Chior, Madan i inni członkowie Mołdawskiego Komitetu Naukowego zostali zaatakowani przez kierownictwo partyjne i państwowe MASRR[9]. W 1931 Chior został skierowany na studia do Moskwy, natomiast jego stanowisko w Mołdawskim Komitecie Naukowym otrzymał Ivan Ocinschi, który poddał krytyce całą dotychczasową działalność mołdawianistów. W 1932 Ocinschi doprowadził do zmiany alfabetu stosowanego do zapisu języka mołdawskiego z cyrylicy na alfabet łaciński[10]; decyzja ta została ponownie odwołana w 1938 (ponownie w związku z ogólnym kursem radzieckiej polityki językowej[7]), jednak wprowadzone wówczas zasady transkrypcji między alfabetami różniły się od zaproponowanych przez Chiora i Madana[11].

W 1934, po zakończeniu studiów, Chior wrócił do MASRR i został pierwszym sekretarzem komitetu rejonowego partii w Rybnicy. Podczas wielkiego terroru został oskarżony o niedostateczną gorliwość w walce z „burżuazyjnym nacjonalizmem” i ukrywanie trockistów. W kwietniu 1937 został usunięty z partii, w czerwcu tego samego roku aresztowany, a następnie skazany na dziesięć lat więzienia. Zmarł w 1943 nie odzyskawszy wolności[12].

Przypisy

  1. a b Ch. King, The Moldovans..., s. 66.
  2. a b c Ch. King, The Moldovans..., s. 64.
  3. Ch. King, The Moldovans..., s. 65-66.
  4. Ch. King, The Moldovans..., s. 67.
  5. Ch. King, The Moldovans..., s. 63.
  6. Ch. King, The Moldovans..., s. 69-70.
  7. a b Ch. King, The Moldovans..., s. 86.
  8. Ch. King, The Moldovans..., s. 65.
  9. Ch. King, The Moldovans..., s. 73.
  10. Ch. King, The Moldovans..., s. 81.
  11. Ch. King, The Moldovans..., s. 85.
  12. Ch. King, The Moldovans..., s. 87-88.

Bibliografia

  • Charles KingThe Moldovans. Romania, Russia and the Politics of Culture, Hoover Institution Press, Stanford University Press, Stanford 2000, ISBN 978-0-8179-9792-2.