Paweł Łoziński (anatom)

Paweł Łoziński
Data i miejsce urodzenia13 grudnia 1883
Kraków
Data i miejsce śmierci17 lutego 1942
Kraków
doktor habilitowany nauk przyrodniczych
Specjalność: zoologia
Alma MaterUniwersytet Jagielloński
Doktorat1907 – zoologia
Uniwersytet Jagielloński
Habilitacja1923 – zoologia
Uniwersytet Jagielloński
Profesura1934 - profesor tytularny
wykładowca
akademiaAkademia Handlowa w Krakowie
Okres zatrudn.1909-1936
uniwersytetUniwersytet Jagielloński
Okres zatrudn.1923-1939

Paweł Łoziński (ur. 13 grudnia 1883 w Krakowie, zm. 17 lutego 1942 tamże) – polski zoolog-anatom.

Życiorys

Syn sędziego sądu krajowego Jana Łozińskiego i Marii Hayling de Degenfeld. Po ukończeniu w 1902 gimnazjum św. Anny studiował przez cztery lata nauki przyrodnicze na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ) pod kierunkiem prof. Kazimierza Kostaneckiego. W 1907 przedstawił pracę "O budowie histologicznej serca małży" i uzyskał tytuł doktora nauk filozoficznych w zakresie zoologii, a następnie przez dwa lata był asystentem prof. Henryka Hoyera. W 1909 został wykładowcą przyrody i towaroznawstwa w krakowskiej Akademii Handlowej, a dwa lata później równolegle rozpoczął pracę naukową w Zakładzie Histologii UJ, a od 1921 w Zakładzie Anatomii Porów. W 1923 uzyskał tytuł doktora habilitowanego na podstawie rozprawy "Badania histologiczne nad jelitem larwy mrówkolwa" i rozpoczął prowadzenie wykładów zleconych z histologii, embriologii i anatomii porównawczej na Wydziale Filozoficznym UJ. W 1934 otrzymał mianowanie na profesora tytularnego UJ, dwa lata później przeniósł się na Wydział Rolniczy UJ, a rok później zakończył pracę w Akademii Handlowej. W 1939 został aresztowany w ramach akcji Sonderaktion Krakau i uwięziony w obozie Sachsenhausen (KL), zwolniony ze względów zdrowotnych powrócił do Krakowa, gdzie wkrótce zmarł.

Spoczywa na Cmentarzu Rakowickim[1] (kwatera S-płn.).

Grób prof. Pawła Łozińskiego na Cmentarzu Rakowickim

Praca naukowa

Przedmiotem badań naukowych Pawła Łozińskiego była anatomia, histologia i cytologia owadów, na ich podstawie ogłosił kilkanaście prac naukowych. Pracował nad systematyką błonkówek, opisał wiele gatunków, z czego dwadzieścia cztery dotyczyły grzebaczowatych (Sphecidae). Współpracował z Komisją Fizjograficzną Polskiej Akademii Umiejętności.

Opisał budowę narządów wewnętrznych larw mrówkolwa oraz doprowadził do rozwiązania spornych kwestii dotyczących rozwoju gruczołów przędnych larw osy.

Przypisy

  1. Jan Wiktor Tkaczyński (red.), Pro Memoria III. Profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego spoczywający na cmentarzach Krakowa 1803-2017, Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2018, s. 174, ISBN 978-83-233-4527-5.

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Grób prof. Pawła Łozińskiego.jpg
Autor: Kordiann, Licencja: CC BY-SA 4.0
Grób prof. Pawła Łozińskiego na Cmentarzu Rakowickim