Paweł Albiński

Paweł Albiński
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

30 listopada 1986
Kraków

Instrumenty

fortepian

Gatunki

muzyka poważna

Zawód

pianista, kompozytor

Strona internetowa

Paweł Albiński (ur. 30 listopada 1986 w Krakowie) – polski pianista i kompozytor.

Życiorys

Od urodzenia mieszka w Krakowie. Ukończył studia na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu (specjalność: fortepian). Jest również absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (kierunek: Kulturoznawstwo) oraz Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Naukę gry na fortepianie pobierał u takich profesorów jak: Mariusz Sielski, Jan Kubica, Julita Przybylska-Nowak i Carl Petersson.

Działalność artystyczna

Specjalizuje się w wykonywaniu i opracowywaniu mało znanych utworów fortepianowych. Jest autorem projektu "Zapomniani kompozytorzy" mającym na celu przywracanie do wielkich sal koncertowych utworów muzyki klasycznej napisanych przez nieznanych lub niepopularnych kompozytorów z różnych epok[1].

W roku 2013 został reprezentantem Polski na XIX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki "Kontrasty" organizowanym w Lwowskiej Filharmonii Obwodowej na Ukrainie. W 2014 roku współrealizował polski projekt "Dziedzictwo Oskara Kolberga" w Iwano-Frankiwskiej Filharmonii Obwodowej wykonując nieprezentowane dotąd fortepianowe dzieła Oskara Kolberga[2].

W Polsce jako pierwszy wykonał publicznie dzieła m.in: Wilhelma Stenhammara, Siergieja Lapunowa, Guillaume Lekeu, Siergieja Bortkiewicza, Oskara Kolberga, Edwarda MacDowella czy Lūciji Garūty[3].

Twórczość

Komponuje głównie miniatury fortepianowe. W roku 2012 w Krakowie wykonał premierowo cykl swoich ośmiu Fantazmów fortepianowych. Jego dzieła zostały również wykorzystane w filmach: "CHE - ostatnie chwile życia", "Wałensa. Początek".

Kompozycje

  • 3 Preludia na fortepian
  • 8 Fantazmów fortepianowych

Przypisy

  1. M. Rataj. Odkrywanie zakopanego przed laty skarbu. „Polonia Węgierska”, s. 14-15, 2013-11-06. [1]
  2. M. Piekarski. Koncerty fortepianowe na Festiwalu Odkrywamy Paderewskiego. „Kurier Galicyjski”, s. 9, 2014-11-18. [2]
  3. PAP, Utwory zapomnianych kompozytorów na koncercie Pawła Albińskiego, "Gazeta Wyborcza", 20 VIII 2014.[3]

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie