Paweł Kocięba-Żabski
Paweł Jakub Kocięba-Żabski (ur. 24 marca 1964 we Wrocławiu) – działacz wrocławskiej opozycji antykomunistycznej, dziennikarz i kolporter prasy podziemnej (m.in. „Tygodnika Mazowsze”; był też dziennikarzem i wydawcą „Gazety Akademickiej”), później polityk ROAD, Unii Demokratycznej, Unii Wolności i Platformy Obywatelskiej, dziennikarz, m.in. „Dziennika Dolnośląskiego” i dolnośląskiej mutacji „Gazety Wyborczej”, a także były radny miasta Wrocławia[1][2].
Życiorys
Naturalny syn chirurga dra Żabskiego i pasierb znanego z transplantacji kończyn, również chirurga, twórcy i dyrektora Ośrodka Replantacji Kończyn w Trzebnicy, prof. Ryszarda Kocięby. Uczył się w XI liceum ogólnokształcącym, po maturze studiował historię na Uniwersytecie Wrocławskim, działał w studenckim samorządzie, uczestniczył w happeningach Pomarańczowej Alternatywy[3][4][5].
Po transformacji ustrojowej w 1989 nadal był aktywny w dziennikarstwie i w polityce na szczeblu regionalnym; startował – bez powodzenia[a] – w wyborach do Sejmu, a także – skutecznie – do rady miasta Wrocławia wybrany (m.in. po roku 1998 brał udział w pracach Komisji Kultury i Nauki, Współpracy z Zagranicą i Promocji Wrocławia, był też członkiem Komisji Budżetu i Finansów oraz Komisji Rewizyjnej tej Rady), ostatnio jako radny z listy Platformy Obywatelskiej[2] (był m.in. przewodniczącym Klubu Obywatelskiego).
W 2005 roku złożył mandat członka Rady Miasta Wrocławia, uzasadniając swoją decyzję sytuacją zawodową zmuszającą go do częstych wielotygodniowych wyjazdów za granicę. W tym samym czasie przestał być członkiem Platformy Obywatelskiej. Wyprzedził w ten sposób decyzję władz PO, które zapowiedziały jego wykluczenie z partii po skazaniu go przez sąd za jazdę samochodem po pijanemu i proponowanie łapówki interweniującym policjantom[6][7].
Latem 2007 Paweł Kocięba-Żabski wraz z radnym miejskim Markiem Ignorem wzięli udział w bijatyce z interweniującymi policjantami, wezwanymi przez właścicielkę jednego z wrocławskich klubów, za co zostali zatrzymani w areszcie i potem oskarżeni o napaść na funkcjonariuszy publicznych[8]. Rok później doszło do ugody z poszkodowanymi policjantami[9], dzięki czemu mogło dojść do umorzenia postępowania przed sądem.
Uwagi
Przypisy
- ↑ Radni Wrocławia III kadencji (od 1998)
- ↑ a b Radni Wrocławia IV kadencji (od 2002)
- ↑ IPN-Wrocław
- ↑ Akta "W", TVP Wrocław
- ↑ 25 lat Pomarańczowej Alternatywy
- ↑ Były radny został prawomocnie skazany za jazdę po pijanemu i próbę przekupienia policjanta, Polska Gazeta Wrocławska, 22.12.2005
- ↑ Renata Grochal: Nikt mnie nie zmuszał - rozmowa z Pawłem Kociębą-Żabskim. wyborcza.pl, 2004-01-05. [dostęp 2022-05-27]. (pol.).
- ↑ Wrocław: Ignor i Kocięba-Żabski nie wrócą do aresztu - zdecydował sąd, money.pl 13.7.2007
- ↑ Oskarżeni byli radni pogodzili się z policjantami, Polska Gazeta Wrocławska, 26.07.2008
- ↑ Wynik Pawła Kocięby-Żabskiego w okręgu wrocławskim w 2001 r.
- ↑ Wynik komitetu PO w okręgu wrocławskim w 2001 r.
Media użyte na tej stronie
Autor: Henryk Prykiel, Licencja: CC BY-SA 3.0
Włodzimierz Suleja (z lewej), Paweł Kocięba (w środku) i Bogdan Zdrojewski podczas spotkania w redakcji "Dziennika Dolnośląskiego