Pawilon Wyspiańskiego

Pawilon Wyspiańskiego
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kraków

Adres

ul. Grodzka 19
pl. Wszystkich Świętych 1-2

Położenie na mapie Starego Miasta w Krakowie
Mapa konturowa Starego Miasta w Krakowie, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pawilon Wyspiańskiego”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Pawilon Wyspiańskiego”
Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Pawilon Wyspiańskiego”
Ziemia50°03′31,72″N 19°56′15,41″E/50,058811 19,937614

Pawilon Wyspiańskiego – budynek o funkcjach wystawienniczych, znajdujący się w krakowskim Starym Mieście, na rogu ulicy Grodzkiej i placu Wszystkich Świętych.

Budynek powstał na wąskiej działce, na miejscu wyburzonej w 1939 kamienicy "Pod Lipką", w sąsiedztwie Pałacu Wielopolskich, obecnie siedziby Urzędu Miasta Krakowa. W konkursie architektonicznym na projekt zabudowy działki po kamienicy wygrał w roku 1992 projekt Koreańczyka Nonchi Hwafonga Wanga.

Ideę budowy pawilonu zgłosił w ramach Festiwalu Kraków 2000 w roku 1998 Andrzej Wajda, który zaproponował też, by w ścianę frontową budynku wkomponowano trzy niezrealizowane dotychczas witraże Stanisława Wyspiańskiego[1]. Projekt pawilonu opracował krakowski architekt Krzysztof Ingarden.

Budowę pawilonu rozpoczęto w 2005 od przeprowadzenia badań archeologicznych sfinansowanym przez Fundację "Wyspiański 2000". Po zakończeniu badań podjęto prace budowlane w połowie 2006 roku. Koszt budowy wyniósł 10,7 mln zł, z czego 3 mln zł zostały przekazane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uroczystego otwarcia w ramach dokonał prezydent miasta Jacek Majchrowski 2 czerwca 2007 roku.

Budynek posiada dekoracyjną fasadę, składającą się ze specjalnych ceglanych płytek, zamocowanych na metalowych prętach. Ich odpowiednie ustawienie pozwala na zmianę oświetlenia wnętrza – z lewej strony budynku, gdzie eksponowane są witraże, jest ono zaciemnione, a z prawej – otwarte i jasne. Trzy witraże zostały wykonane przez Piotra Ostrowskiego w Krakowskim Zakładzie Witrażów S.G. Żeleński według projektu Stanisława Wyspiańskiego dla katedry wawelskiej, której władze wówczas nie zgodziły się na ich realizację. Przedstawiają one św. Stanisława, Kazimierza Wielkiego i Henryka Pobożnego.

Od 31 maja 2007 roku Krakowskie Biuro Festiwalowe zarządza pawilonem na mocy umowy dzierżawy z Gminą Miejską Kraków. Zlokalizowany jest tam jeden z punktów Sieci Informacji Miejskiej InfoKraków. W Pawilonie KBF prowadzi działalność wystawienniczą oraz wynajem sali konferencyjnej. Biuro zapoczątkowało również cykl spotkań ze sztuką dla dzieci.

Przypisy

  1. Andrzej i Krystyna: późne obowiązki / Witold Bereś, Krzysztof Burnetko, Kraków 2017, s. 255-262 (rozdz. Pawilon Wyspiańskiego.)

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Krakow Center - basic map.svg
Autor: RaNo, Licencja: CC BY-SA 4.0
Old town in Krakow - basic map
Lesser Poland Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lesser Poland Voivodeship, Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 50.59 N
  • S: 49.07 N
  • W: 18.92 E
  • E: 21.55 E
Kraków location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Mapa lokacyjna miasta Kraków. Punkty graniczne mapy:
  • N: 50.15 N
  • S: 49.95 N
  • W: 19.76 E
  • E: 20.26 E
DSC05967.png
Autor: Wiki2019a, Licencja: CC BY-SA 4.0
Witraż według projektu Wyspiańskiego - św. Stanisław
Kazimierz Wielki - witraż Stanisława Wyspiańskiego.png
Autor: Wiki2019a, Licencja: CC BY-SA 4.0
Witraż według projektu Wyspiańskiego - Kazimierz Wielki. Zdjęcie wykonane w Pawilonie Wyspiańskiego – budynku o funkcjach wystawienniczych, znajdującym się w krakowskim Starym Mieście, na rogu ulicy Grodzkiej i placu Wszystkich Świętych.
Wyspiański Pavilion, 19 Grodzka street, Old Town, Kraków, Poland.jpg
Autor: Zygmunt Put, Licencja: CC BY-SA 4.0
Pawilon Wyspiańskiego, ul. Grodzka 19, Stare Miasto, Kraków
DSC05963.png
Autor: Wiki2019a, Licencja: CC BY-SA 4.0
Witraż według projektu Wyspiańskiego - Henryk Pobożny