Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Gdańskiej Macierzy Szkolnej w Gdańsku

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
im. Gdańskiej Macierzy Szkolnej
w Gdańsku
Ilustracja
Budynek PBW w Gdańsku przy al. Gen.J. Hallera 14
Państwo

 Polska

Miejscowość

Gdańsk

Adres

al. gen. J. Hallera 14
80-401 Gdańsk

Dyrektor

mgr Małgorzata Kłos

Data założenia

1946

Wielkość zbiorów

540 tys. jednostek

Filie

10 filii

Położenie na mapie Gdańska
Mapa konturowa Gdańska, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzkaim. Gdańskiej Macierzy Szkolnejw Gdańsku”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzkaim. Gdańskiej Macierzy Szkolnejw Gdańsku”
Ziemia54°22′36,980″N 18°37′21,007″E/54,376939 18,622502
Strona internetowa

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Gdańskiej Macierzy Szkolnej w Gdańskubiblioteka pedagogiczna, obejmuje swym obszarem działania województwo pomorskie. Ma specjalistyczny charakter i kontynuuje tradycje przedwojennych bibliotek dla nauczycieli, powstałych po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Służy przede wszystkim potrzebom kształcących się nauczycieli, studentów przygotowujących się do wykonywania zawodu nauczyciela, ale jest otwarta dla wszystkich chętnych do korzystania z jej zbiorów.

Biblioteka gromadzi, opracowuje i udostępnia różne rodzaje zbiorów. Szczegółowe informacje o jej zasobach znajdują się w katalogach komputerowych. Czytelnik do dyspozycji ma cztery bazy informacji o zbiorach, obejmujące: książki, artykuły z czasopism, zbiory multimedialne, zbiory muzealne dotyczące historii oświaty pomorskiej. Ważnym celem jest wspieranie placówek oświatowych w ich działalności dydaktycznej i wychowawczej oraz pomoc w budowie warsztatu pracy nauczycieli. Biblioteka prowadzi działalność edukacyjną, koordynuje działania kilkunastu sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli. W każdym roku szkolnym przygotowywana jest w bibliotece oferta edukacyjna skierowana do szkół, znajdujących się na terenie działania instytucji. Obejmuje ona warsztaty dla nauczycieli, lekcje biblioteczne, lekcje muzealne, lekcje regionalne, zajęcia z edukacji filmowej, zajęcia z zakresu promocji czytelnictwa. Co najmniej raz w roku organizowane są sesje metodyczne dla nauczycieli. Co roku w ramach Tygodnia Bibliotek prowadzone są różnego rodzaju działania popularyzujące czytelnictwo. Od 10 lat organizowane są imprezy popularyzujące wiedzę w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Jednostka macierzysta i filie prowadzą szeroką działalność kulturalną i oświatową, organizują różnego rodzaju spotkania, konkursy, koncerty. Stałym elementem są wystawy (ekspozycje stale i okolicznościowe). Biblioteka wydaje własne czasopismo „Exempli Gratia" (ISSN 1897-5348) o charakterze bibliotekarskim i oświatowym.

PBW w Gdańsku jest jedną z instytucji tworzących zasoby Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej. Jako partner projektu otrzymała wyróżnienie „Pozytywista Roku 2011” w kategorii „Kultura i Sztuka”, w konkursie organizowanym przez Fundację Regionalnych Inkubatorów Przedsiębiorczości „Wokulski”.

Od 2013 roku biblioteka w swojej ofercie ma usługę bezpłatnego dostępu do książek w wersji elektronicznej na platformie IBUK Libra. W ramach Konsorcjum Bibliotek Pedagogicznych Polski Północnej udostępnia czytelnikom ok. 1200 pozycji, z których mogą korzystać bez ograniczeń czasowych na urządzeniach stacjonarnych oraz mobilnych.

W marcu 2016 roku Biblioteka została wyróżniona okolicznościową statuetką. Otrzymała ją w kategorii „Aktywna promocja Ibuka Libry wśród czytelników” w ramach akcji „Promocja e-czytelnictwa w bibliotece”.

W styczniu 2015 r. biblioteka przystąpiła do Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych ACADEMICA. Aktualnie usługa udostępniona jest, oprócz biblioteki w Gdańsku, w filia w Chojnicach, Kościerzynie, Pruszczu Gdańskim i Wejherowie. Obecnie czytelnicy mają dostęp do 1 504 721 dokumentów (stan na 20 kwietnia 2016 r.).

Zbiory

Tematycznie obejmują wszystkie dziedziny wiedzy, w szczególności w zakresie prezentowanym w programach szkolnych i programach kształcenia nauczycieli (na różnych poziomach kształcenia i w różnych typach szkół). Zasoby biblioteki obejmują przede wszystkim następujące dziedziny:

  • pedagogika i nauki pokrewne (m.in. psychologia, socjologia),
  • publikacje naukowe i popularnonaukowe z różnych dziedzin wiedzy objętych ramowymi planami nauczania, ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych odkryć, wynalazków,
  • literatura piękna i dzieła klasyki światowej oraz książki z zestawu lektur dla uczniów,
  • piśmiennictwo z zakresu bibliotekoznawstwa i informacji naukowej,
  • programy nauczania i podręczniki szkolne,
  • dokumenty, zbiory muzealne i publikacje dotyczące historii oświaty pomorskiej,
  • publikacje i zbiory regionalne, dotyczące historii oraz walorów przyrodniczo-etnograficznych Pomorza Gdańskiego (szczególnie Kaszub, Kociewia i miasta Gdańska).

Na koniec 2015 r. biblioteka (wraz z filiami) posiadała 536 584 tysięcy jednostek zbiorów, w tym około 511 tys. vol. zbiorów piśmienniczych i ponad 25 tys. zbiorów audiowizualnych.

Historia

Biblioteka powstała po II wojnie Światowej w 1946 roku z inicjatywy wizytatora bibliotek w Kuratorium Okręgu Szkolnego Gdańskiego mgr Kazimierza Jasiulańca – absolwenta Uniwersytetu im. Stefana Batorego w Wilnie, pracującego przed wojną jako bibliotekarz w Bibliotece Uniwersyteckiej. Początkowo była to Okręgowa Biblioteka Pedagogiczna i mieściła się w Sopocie przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 10/12. Pierwszym dyrektorem była Leokadia Jasiulaniec. Status Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej uzyskała w 1951 r. i od tego momentu sprawowała opiekę merytoryczną nad pedagogicznymi bibliotekami powiatowymi. Rok później przeniesiona została do Gdańska. Do 1956 r. funkcjonowała się przy ul. Liebermana (w dzielnicy Wrzeszcz) a w latach 1956-1973 przy ulicy Wały Jagiellońskie 24. W 1973 r. placówka umieszczona została w zabytkowym budynku przy Alei Gen. J. Hallera 14 w Gdańsku-Wrzeszczu (w gmachu dawniejszych pruskich koszar wojskowych na „Zaroślaku” przy Ostseestrasse[1]) i funkcjonuje w nim do dnia dzisiejszego. W 1975 r. drugim dyrektorem PBW w Gdańsku została dr Maria Etmańska. Z okazji 30-lecia swego istnienia w 1976 bibliotece nadano imię Gdańskiej Macierzy Szkolnej. W latach 1993-1999 – książnica funkcjonowała w ramach większej placówki oświatowej: Centrum Edukacji Nauczycieli. Po odzyskaniu autonomiczności Dyrektorem została mgr Lucja Ćwiok. Kolejnym jej dyrektorem od 2004 r. jest mgr Małgorzata Kłos.

Filie

W skład Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej wchodzi jednostka macierzysta, znajdująca się w Gdańsku oraz filie w większych miastach województwa pomorskiego. Mieszczą się w: Chojnicach, Gdyni, Kościerzynie, Kwidzynie, Malborku, Nowym Dworze Gdańskim, Pruszczu Gdańskim, Pucku, Starogardzie Gdańskim i Wejherowie[2]. Ilość filii i ich rozmieszczenie zmieniała się na przestrzeni lat. Początkowo było ich 6 (w Kościerzynie, Kwidzynie, Lęborku, Starogardzie Gdańskim, Tczewie i Elblągu). Z ich zasobów korzystają nauczyciele i całe środowisko lokalne. Ze względu na naukowy i specjalistyczny charakter zbiorów, filie stanowią naturalne zaplecze dla osób studiujących. Poza zbiorami czytelnicy uzyskują w nich fachową pomoc nauczycieli bibliotekarzy.

Przypisy

  1. Jan Daniluk - Koszary Zaroślak (Petershagen). jandaniluk.pl. [dostęp 2019-06-06].
  2. Filie – godziny otwarcia (pdf). pbw.gda.pl [dostęp 2022-06-20]

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Gdańsk location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa gminy Gdańsk, Polska
Pomeranian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Pomeranian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 54.92 N
  • S: 53.40 N
  • W: 16.65 E
  • E: 19.75 E
PBWwGdansku.jpg
Autor: Ewapod, Licencja: CC BY-SA 3.0
Gdańsk Wrzeszcz, Aleja gen. Józefa Hallera 14 - Budynek Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku