Pedro Almodóvar

Pedro Almodóvar
Ilustracja
Pedro Almodóvar, 2018
Prawdziwe imię i nazwisko

Pedro Almodóvar Caballero

Data i miejsce urodzenia

25 września 1949
Calzada de Calatrava

Zawód

reżyser, scenarzysta, producent, aktor

Lata aktywności

od 1974

Strona internetowa
(c) Georges Biard, CC BY-SA 3.0
Pedro Almodóvar i Victoria Abril, 1993

Pedro Almodóvar Caballero (ur. 25 września 1949, niektóre źródła podają rok 1951[1], w Calzada de Calatrava) – hiszpański reżyser i scenarzysta filmowy.

Podwójny zdobywca Oscara, jeden z najbardziej znanych i cenionych na świecie reżyserów kina autorskiego.

Zasiadał w jury konkursu głównego na 45. MFF w Cannes (1992). Przewodniczył obradom jury na 70. MFF w Cannes (2017).

Życiorys

Urodził się w Calzada de Calatrava, w prowincji Ciudad Real, Kastylia-La Mancha. W wieku 16 lat z rodzinnego miasta przeprowadził się do Madrytu. Były to czasy autorytarnej dyktatury Francisca Franco, ograniczenia wolności wypowiedzi. Kontrast między tamtym światem a dzisiejszą Hiszpanią można zobaczyć w filmie Drżące ciało. Żyjąc na marginesie tamtego systemu, Almodóvar przez wiele lat utrzymywał się z prac dorywczych, aż w końcu, na okres 12 lat, został zatrudniony w największej hiszpańskiej firmie telekomunikacyjnej – Telefónica. Stała praca umożliwiła mu zakup pierwszej kamery.

Był jedną z czołowych postaci hiszpańskiego la movida madrileña, kulturalnego renesansu po śmierci generała Franco. Opublikował powieść Fuego en las entrañas oraz zwierzenia fikcyjnej gwiazdy porno Patty Diphusa, drukowane w czasopiśmie „La Luna de Madrid”.

Już od roku 1972 tworzył filmy krótkometrażowe, jego pierwszy pełnometrażowy film został jednak wyświetlony dopiero w roku 1980. Zdjęcia do Pepi, Luci, Bom i innych dziewczyn z dzielnicy trwały ponad 18 miesięcy. Film, który kosztował około 13 tysięcy funtów, stał się przebojem i pozwolił Almodóvarowi założyć wraz z bratem wytwórnię filmową El Deseo (1985).

Jest gejem[2].

Twórczość

Almodóvar, mający wyrazisty, autorski styl reżyserii, jest jednym z najbardziej znanych hiszpańskich i europejskich reżyserów. To on odkrył talent aktorski Antonia Banderasa i Penélope Cruz. Do swoich filmów sam pisze scenariusze, reżyseruje je, a w większości występuje w epizodycznych rolach i jest ich producentem.

Filmy Almodóvara to najczęściej melodramatyczne, pełne nieprawdopodobnych sytuacji historie, z elementami czarnego humoru i swobodnie wplatające do tematyki obyczajowej wątki homoseksualne. Bohaterami są często postaci z nizin społecznych, marginesu społecznego (dilerzy narkotyków, prostytutki, kryminaliści). Jego motywy są takie jak w przypadku surrealistów: oburzenie drobnomieszczańskiej moralności.

W swej twórczości Almodóvar przeszedł ewolucję od skandalizujących, utrzymanych w estetyce punkowej filmów z lat osiemdziesiątych i początku lat dziewięćdziesiątych (np. Kika) do psychologicznych komedii o kobietach (np. Wszystko o mojej matce).

Jest zdobywcą ponad 90[3] prestiżowych nagród filmowych m.in. Oscarów w kategorii najlepszy film zagraniczny za Wszystko o mojej matce (2000) oraz za scenariusz do filmu Porozmawiaj z nią (2003).

W Polsce Remigiusz Grzela dokonał adaptacji teatralnej zbioru felietonów Pedra Almodóvara pt. Patty Diphusa (jedynej w Polsce autoryzowanej przez Almodóvara), w której zagrała Ewa Kasprzyk, najpierw w Teatrze Rozmaitości, a później w Teatrze „Polonia”.

Aktorki najczęściej występujące w filmach Almodóvara

Pedro Almodóvar z Penélope Cruz, 2006
Pedro Almodóvar, 2010

Filmografia

Przypisy

  1. Marvin D'Lugo Pedro Almodóvar, University of Illinois Press, 2006, ISBN 978-0-252-07361-8, s. 12 dostęp on-line
  2. Acceptance – one reel at a time. [dostęp 2005-12-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2005-12-10)].
  3. Pedro Almodóvar – Awards

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Pedro-Almodovar-Madrid2008.jpg
Autor: © Copyright 2008, Roberto Gordo Saez (R0b3rt0), Licencja: CC BY 3.0
Spanish film director Pedro Almodóvar, walking in Madrid.
Almodóvar 01 (cropped).jpg
Autor: Diario de Madrid, Licencja: CC BY 4.0
Esta mañana se ha celebrado la sesión plenaria en la que se han concedido las distinciones a los dos artistas. Los nombramientos están basados en sus extraordinarias trayectorias artísticas y en su vinculación con Madrid
Pedro Almodovar and Penélope Cruz 2.jpg
Autor: Flickr user Jlmaral, Licencja: CC BY-SA 2.0
Spanish director Pedro Almodóvar and Penélope Cruz. Cropped from the source file.
Pedro Almodóvar (Guadalajara) 5.jpg
Autor: Festival Internacional de Cine en Guadalajara, Licencja: CC BY 2.0

98 03 02 arte y gente cine pedro almodovar director de cine en rueda de prensa en el centro de estudios para extranjeros.

Foto antonio romero gonzalez
Pedro Almodovar Victoria Abril Césars.jpg
(c) Georges Biard, CC BY-SA 3.0
Pedro Almodovar et Victoria Abril à la cérémonie des Césars.