Peeter Danckers de Rij

Peeter Danckers de Rij
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1605
Amsterdam

Data i miejsce śmierci

9 sierpnia 1661
Rudniki

Narodowość

holenderska

Dziedzina sztuki

malarstwo

Epoka

barok

Peeter Danckers de Rij (ur. 1583 lub 1605 w Amsterdamie, zm. 9 sierpnia 1661 w Rudnikach) – holenderski malarz epoki wczesnego baroku, od około 1635 czynny w Polsce, nadworny malarz króla Władysława IV Wazy.

Życie i twórczość

Przybył do Polski w połowie lat 30. XVII w. Około 1635–1637 został zaangażowany przez króla Władysława IV jako portrecista w związku z szeroko zakrojonymi wówczas pracami przy ozdabianiu królewskich siedzib w ramach przygotowań do ślubu króla z Cecylią Renatą Habsburżanką. Działał w Warszawie, Gdańsku i Wilnie. Danckers portretował rodzinę królewską, przedstawicieli szlachty i patrycjatu. Tworzył wizerunki reprezentacyjne, które miały na celu ukazanie statusu portretowanego, stąd też dbałość o ukazanie przepychu ubioru i odpowiednich atrybutów, najczęściej przedstawionych na tle pejzażu.

Szczególnie piękny jest wykonany przez niego w tym okresie portret podkomorzego Adama Kazanowskiego z 1638, bogaty w soczyste czerwienie, subtelny w prowadzeniu światła, prosty w kompozycji i bezbłędny w rysunku. Około 1639 Danckers de Rij namalował konne portrety Władysława IV i Cecylii Renaty, zaś po 1649 jeszcze konny portret Jana Kazimierza do pokoju Audiencyjnego Zamku Królewskiego w Warszawie.

Był także autorem 22 ośmiokątnych portretów na blasze wyobrażających przodków i koligatów Władysława IV z rodziny Wazów, Jagiellonów i Habsburgów, określanych w dawnych inwentarzach jako „Jagiellońska familia”. Portrety te dekorowały Pokój Marmurowy Zamku Królewskiego. Z serii tej ocalało pięć portretów – trzy w Nieborowie, jeden w Moskwie i jeden w Wilnie.

Danckers przybył do Polski jako ukształtowany już artysta i wywarł ogromny wpływ na rodzime malarstwo portretowe. Większość jego obrazów nie zachowała się i znana jest tylko ze sztychów Jeremiasza Falcka i Wilhelma Hondiusa. Rozproszone prace znajdują się w kolekcjach europejskich – m.in. muzeach Brukseli, Amsterdamu, Brunszwiku, w szwedzkim Gripsholmie i duńskim Frederiksborgu, a także w Muzeum Narodowym w Gdańsku (Portret młodego mężczyzny z panoramą Gdańska w tle, Portret mężczyzny oraz Portret kobiety - wszystkie z ok. 1640). Jeden z najsłynniejszych portretów - wizerunek królowej Cecylii Renaty, znany do niedawna tylko ze sztychu, znaleziono w Moskwie, dokąd trafił ze zbiorów Uniwersytetu Wileńskiego[1].

Dorobek twórczy poświadcza techniczną sprawność artysty, ukazującego portretowanych całopostaciowo na płótnach wielkoformatowych, przy czym reprezentacyjne ujęcie łączył z konkretną obserwacją. Wiadomo, iż poza tym malował obrazy religijne; być może zajmował się też malarstwem freskowym[2]

W Polsce malarz spędził ćwierć wieku, aż do śmierci w 1661. Artysta został napadnięty i śmiertelnie raniony w Rudnikach pod Wilnem. Według anegdotycznego przekazu talent portrecisty dopomógł w schwytaniu złoczyńców, ostatnią bowiem pracą artysty były szkice przedstawiające oprawców.

Wybrane prace

Galeria

Przypisy

  1. Renata Wierzchołowska: Cenne obrazy w zbiorach Muzeum Narodowego. „Pomorskie – magazyn samorządu województwa pomorskiego” nr 6 (90) listopad-grudzień 2011.
  2. A. Lewicka-Morawska i in.: Słownik malarzy polskich, dz. cyt., s. 41.
  3. a b Jeden z 22 oktagonalnych portretów tzw. Jagiellońskiej familii (Jerzy Lileyko: Vademecum Zamku Warszawskiego. Warsaw 1980, ISBN 83-223-1818-9).

Bibliografia

  • Anna Lewicka-Morawska, Marek Machowski, Maria Anna Rudzka: Słownik malarzy polskich. T. 1: Od średniowiecza do modernizmu. Warszawa: Wydawnictwo „Arkady”, 1998, s. 40-41, ISBN 83-213-3856-9

Media użyte na tej stronie

Jerzy Ossoliński by Peeter Danckers de Rij.png
Jerzy Ossoliński by Peeter Danckers de Rij
Pierre Danckerse de Ry - het gulden cabinet.png
Print of the Dutch painter Pieter Dankerts de Ry in the book Het Gulden Cabinet, by Cornelis de Bie.
Cecylia Renata Habsburżanka.JPG
The portrait depicts the Queen standing in the loggia of the Villa Regia Palace (Kazimierzowski Palace) in Warsaw with the famous garden in the background.