Pejzaż o zmierzchu

Pejzaż o zmierzchu
Landschap met zonsondergang
Ilustracja
Autor

Vincent van Gogh

Data powstania

1885

Medium

olej na płótnie i na kartonie

Wymiary

35,0 × 43,0 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Madryt

Lokalizacja

Muzeum Thyssen-Bornemisza

Pejzaż o zmierzchu (hol. Landschap met zonsondergang, ang. Landscape at Dusk)[1]obraz olejny (nr kat.: F 191, JH 762) namalowany przez Vincenta van Gogha w kwietniu 1885 podczas jego pobytu w Nuenen. Obraz znajduje się w zbiorach Muzeum Thyssen-Bornemisza w Madrycie.

Historia

W kwietniu Vincent van Gogh zajęty był malowaniem obrazu Jedzący kartofle. Namalował w tym czasie też pejzaż, poświęcony zachodowi słońca.

Oprócz tego pracuję również nad czerwonym zachodem słońca

pisał 21 kwietnia 1885 w liście do brata Theo[2].

Van Gogh był zafascynowany przedstawieniem ciemności w XVII-wiecznym malarstwie niderlandzkim. Motyw ten wykorzystał zarówno w portretach wieśniaków jedzących w mrocznym pokoju jak i w Pejzażu o zmierzchu, który charakteryzuje się realizmem z silnymi odcieniem tenebryzmu. Po wyjeździe do Paryża paleta artysty stała się jaśniejsza i bardziej kolorowa dzięki wpływom nowych trendów artystycznych, które kolejno się wokół niego pojawiały[3].

Przypisy

  1. David Brooks (The Vincent Van Gogh Gallery): The Paintings: Landscape at Dusk (ang.). [dostęp 2012-02-24].
  2. Van Gogh Museum, Amsterdam: 495: To Theo van Gogh. Nuenen, Tuesday, 21 April 1885. (niderl.). [dostęp 2012-02-24]. Cytat: Ben buitendien ook nog aan een rooden zonsondergang bezig.
  3. Paloma Alarcó w: Museo Thyssen-Bornemisza: Permanent Collection. Vincent van Gogh: Evening Landscape (ang.). [dostęp 2012-02-24].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie