Peklo (Jestřebí)

Bartoňova útulna
Fragment rezerwatu przyrody Peklo u Nového Města nad Metují

Pekloosada w Czechach (część wsi Jestřebí), w kraju hradeckim, w powiecie Nachod (gmina Jestřebí), położona w głęboko wciętej dolinie rzeki Metuje, pomiędzy Nowym Miastem nad Metują a Nachodem (Góry Orlickie).

Historia

Z uwagi na swoje położenie wśród gór oraz w bliskości atrakcyjnego dla turystów Nowego Miasta nad Metują, Peklo jest popularnym i łatwo dostępnym (samochodem, rowerem, szlakami pieszymi) celem turystycznym. Bliskość miasta spowodowała, że osada była licznie odwiedzana już w XIX wieku (większość obszaru nadal należy do właścicieli zamku w Nowym Mieście nad Metują). Bywali tu lub odwiedzili to miejsce m.in. Jiří Stanislav Guth-Jarkovský, Jan Masaryk, Edvard Beneš, Václav Havel, Livia Klausová, a Alois Jirásek uwiecznił to miejsce w swoim opowiadaniu V Pekle (pamiątką tego jest kamień z napisem Ženichův hrob stojący na prawym brzegu potoku Olešenka, dwieście metrów od restauracji). Kręcono tu m.in. sceny do filmu Musimy sobie pomagać (reżyseria: Jan Hřebejk, 2000) i Smrt talentovaného ševce (reżyseria: Jan Schmidt, 1982[1])[2].

Położenie nad rwącymi rzekami spowodowało, że w osadzie powstały dwa młyny. Jeden z nich służył już w XIX wieku turystom jako punkt gastronomiczny (podróżnikom oferowano wodę, piwo, sery, a także salę taneczną). Młyn na Olešence zakupił kupiec Bartoň, który w 1910 przebudował go na okazałą restaurację, jaką zaprojektował w swoim indywidualnym, inspirowanym rozwiązaniami ludowymi, stylu Dušan Jurkovič (przebudowywał on w tym czasie pobliski zamek w Nowym Mieście nad Metują). Obecnie Bartoňova útulna oferuje gastronomię i noclegi[2].

W 1997 okolice osady objęto rezerwatem przyrody Peklo u Nového Města nad Metují[3].

Rzeźby

W wodach potoku Olešenka stoi kamienna rzeźba wodnika z 1960 autorstwa rzeźbiarza Josefa Marka. Postać tę artysta wyrzeźbił w 24 godziny. Oprócz tego przed restauracją znajduje się drewniana rzeźba przedstawiająca czarta, której autorem był Ivan Dědek Šmíd[2].

Szlaki turystyczne

Węzeł szlaków

Peklo jest znaczącym węzłem pieszych szlaków turystycznych:

Peklo jest ponadto węzłem szlaków rowerowych nr: 4034, 4035, 4036 i 4037[4].

Przypisy

  1. Filmový přehled, Smrt talentovaného ševce
  2. a b c Petra Kuřátková, Peklo, ulotka turystyczna, Miejskie Muzeum w Nowym Mieście nad Metują, 2017
  3. Infocentrum Nowe Miasto nad Metują, Peklo
  4. a b Mapy.cz, okolice Pekla

Media użyte na tej stronie

POL Szlak czerwony.svg
Czerwony szlak turystyczny.
POL Szlak niebieski.svg
Niebieski szlak turystyczny.
POL Szlak zielony.svg
Zielony szlak turystyczny.
POL Szlak żółty.svg
Żółty szlak turystyczny.
Peklo (J) chata (3).jpg
Autor: MOs810, Licencja: CC BY-SA 4.0
Peklo - chata.
Peklo rozc.jpg
Autor: MOs810, Licencja: CC BY-SA 4.0
Rozcestownik w Piekle.
Peklo u Nového Města nad Metují, Kozí hřbet 35.JPG
Autor: Jan Kucera (Kozuch), Licencja: CC BY-SA 3.0
Peklo u Nového Města nad Metují (Nature reserve)