Pektorał

Pektorał celtycki z brązu z Les Moidons we Francji, zbiory Musée des Antiquités nationales w Saint-Germain-en-Laye
Pektorał Ramzesa II, zbiory Luwru
Pektorał egipski ze skarabeuszem, zbiory Luwru

Pektorał, napierśnik (z łac. pectus – pierś) – rodzaj biżuterii świeckiej lub religijnej noszonej na piersi, zapinanej od tyłu. Obecnie oznacza ozdobny krzyż noszony na piersi przez wyższe duchowieństwo.

W starożytności

Ozdoby takie znane były już w czasach antycznych w starożytnym Egipcie, Rzymie, Tracji czy u Celtów, Scytów i Żydów. W starożytnym Egipcie, gdzie były noszone przez faraonów i arcykapłanów, a także u arcykapłanów żydowskich oraz w starożytnym Rzymie pektorały były symbolem władzy.

W egipskich pektorałach królewskich głównym elementem była złota płytka z cyzelowaną dekoracją figuralną i wprawionymi kamieniami szlachetnymi. Pektorały kapłanów, umieszczane w grobowcach na piersiach zmarłego, wykonane były ze srebra, srebra pozłacanego, brązu, a nawet drewna pozłacanego i przedstawiały najczęściej boga Horusa w postaci sokoła z rozpostartymi szeroko skrzydłami.

W Ameryce prekolumbijskiej

Forma pektorału występowała również w sztuce prekolumbijskiej. W 2006 polscy archeolodzy odkryli w grobowcu jednego z władców Majów w Nakum w Gwatemali pektorał z jadeitu. Znaleziska takie zostały także odnotowane na terytorium Peru.

W tradycji żydowskiej

W starożytnym Izraelu pektorały nosili królowie i arcykapłani. Pektorał królewski zapewne przypominał pektorały egipskie lub kananejskie. Pektorał arcykapłana (hebr. hoszen, ang. bibl. breastplate) był sztywną, prostokątną kopertą (podobną do katolickiej bursy), w której znajdowały się losy Urim i Tummim, a na jego powierzchni przymocowanych było 12 szlachetnych kamieni, reprezentujących 12 plemion Izraela.

Zobacz też

Bibliografia

  • Publikacje:
    • Niwiński A., Mity i symbole starożytnego Egiptu, Wyd. „PRO-EGIPT”, Warszawa 2001, s. 251-252, ISBN 83-900692-9-6.
    • Encyklopedia sztuki starożytnej, praca zbiorowa, WAiF i Wydawnictwo Naukowe PWN, s. 463, Warszawa 1998, ISBN 83-01-12466-0 (PWN), ISBN 83-221-0684-X (WAiF).
    • Rachet G., Słownik cywilizacji egipskiej, Wyd. Książnica sp. z o.o., Katowice 2006, s. 62, ISBN 83-7132-980-6.
    • Gradowski M., Dawne złotnictwo, technika i terminologia, Wyd. Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1984, s. 140, ISBN 83-01-00983-7.
  • Strony WWW:

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Pectoral Rameses II Louvre E79.jpg
Pectoral bearing the name of Rameses II, New Kingdom.
Besides the Egyptian hieroglyphs in his en:cartouche, the en:Shen ring, and en:Djed pillar are shown. (The Goddess of the Vulture, and God of Ureaeus, also shown, Nekhbet and Wadjet.)
Pectoral-E 68-IMG 2496-gradient.jpg
Autor: Rama, Licencja: CC BY-SA 3.0 fr
Pectoral inscribed with the name of Paser
Pectoral celtic.JPG
Autor: Calame, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Pectoral, Les Moidons (Jura), bronze, âge du fer, musée des antiquités nationales, Saint-Germain-en-Laye