Pelagia z Antiochii

Święta
Pelagia z Antiochii
dziewica
męczennica
ilustracja
Data i miejsce urodzeniaw III wieku
Antiochia
Data i miejsce śmierciok. 284-305
Jerozolima
Czczona przezKościół katolicki
Cerkiew prawosławną
Wspomnienie8 października (kat.)
8/21 października (praw.)

Pelagia z Antiochii – żyjąca w czasach prześladowań chrześcijan, za panowania Dioklecjana (284-305) lub Numeriana (283-284), męczennica oraz święta Kościoła katolickiego i prawosławnego[1]. Śmierć poniosła w wieku 15 lat.

Jej wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w Kościele katolickim 8 października, w prawosławnym 8/21 października[a][1].

Z czasem pojawiło się domniemanie co do istnienia innej Pelagii, męczennicy z Tarsu, wspominanej przez grekokatolików 4 maja.

Z Pelagią z Antiochii identyfikowana jest również, nieznana z imienia mniszka z Jerozolimy, pokutnica z V wieku wspominana w jednej z homilii przez Jana Chryzostoma (350-407). Zwana jest Pelagią Pokutnicą lub Pelagią Nierządnicą, cs. Prepodobnaja Pełagija[2].
Jej wspomnienie w Kościele prawosławnym obchodzone jest również 8/21 października.

Późniejsza Pelagia Jerozolimska, wspominana w Martyrologium Rzymskim również 8 października, to prawdopodobnie przekształcona legenda o Pelagii z Antiochii. Czczono ją też jako Marinę-Marinusa (z grec. Pelagia-Pelagios).

Zobacz też

Uwagi

Przypisy

  1. a b św. Dymitr z Rostowa: Жития святых (Żywoty Świętych) (ros.). Православная энциклопедия „Азбука веры” (Prawosławna Encyklopedia „ABC wiary”). [dostęp 2013-09-06].
  2. Jarosław Charkiewicz: mniszka Pelagia Pokutnica. Serwis Cerkiew.pl. [dostęp 2012-10-09].

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Pelagia of Antioch (Menologion of Basil II).jpg

Преподобная Пелагия Антиохийская

Константинополь. 985 г. Миниатюра Минология Василия II.

Ватиканская библиотека. Рим.