Pen (wstrzykiwacz insuliny)
Pen – automatyczny wstrzykiwacz insuliny z wbudowaną skalą. Nazwa wywodzi się od jego kształtu (pen to po angielsku „pióro”).
Peny ułatwiają bezpieczne i dokładne podanie koniecznej dawki insuliny (np. peny dla osób słabowidzących z dużymi cyframi na skali) i dodatkowo zmniejszają strach związany z widokiem igły i strzykawki (peny typu PenMate, stosowane u dzieci, mają dodatkowo ukrytą igłę w specjalnej nakładce, co czyni ją niewidoczną).
Do penów używane są wkłady zawierające insulinę w stężeniu 100 jednostek w mililitrze. Wkład ma zwykle 3 ml pojemności.
Igły
We wszystkich penach stosuje się igły jednorazowe. W zależności od producenta występują one w różnych wariantach długości: 4 milimetry, 5 milimetrów, 6 milimetrów i 8 milimetrów[1]. Dawniej stosowano również igły o długości 12 milimetrów oraz 12,7 milimetra – obecnie odchodzi się od nich z uwagi na łatwość wkłucia do tkanki mięśniowej, co skutkuje niewłaściwym podaniem insuliny.
Z uwagi na budowę ludzkiej skóry, lekarze najczęściej rekomendują używanie igieł o długościach od 5 do 8 milimetrów. Zapewniają one odpowiedni poziom bezpieczeństwa oraz skuteczność wstrzyknięcia[2].
Igły do wstrzykiwaczy (penów) są pakowane w sterylne opakowania. Składają się z[3]:
- korpusu – część główna, przykręcana bezpośrednio do pena
- kaniuli – część przechodnia, przez którą przepływa insulina podczas wstrzykiwania
- igły właściwej – metalowa rurka, wprowadzana pod skórę
- osłony wewnętrznej – plastikowa część chroniąca igłę przed uszkodzeniem, zdejmowana przed iniekcją
- osłony zewnętrznej – plastikowa część chroniąca całą igłę przez kontaktem z bakteriami oraz uszkodzeniami mechanicznymi.
Jak wskazują liczne badania, wielokrotne wykorzystywanie tej samej igły może być niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia[4]. Zwiększa się w ten sposób ryzyko występowania: lipodystrofii, infekcji skóry oraz niedocukrzenia[5]. Z uwagi na to wielu producentów stosuje igły wyposażone w układ uniemożliwiający jej ponowne wysunięcie po wykonaniu zastrzyku.
Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.
Przypisy
- ↑ Jakiej długości igły do podawania insuliny wybrać?, apteline.pl [dostęp 2019-07-22] .
- ↑ Jak dobrać igły do pena? 5 praktycznych porad Igły do pena BD Micro Fine – igły do wstrzykiwaczy insulinowych., Igladopena [dostęp 2019-07-22] .
- ↑ Budowa igły do pena Igły do pena BD Micro Fine – igły do wstrzykiwaczy insulinowych, Igladopena [dostęp 2019-07-22] .
- ↑ Używanie tej samej igły przy podawaniu sobie insuliny sprzyja hiperglikemii i hipoglikemii, medonet.pl [dostęp 2019-07-22] .
- ↑ Bezpieczna iniekcja Igły do pena BD Micro Fine – igły do wstrzykiwaczy insulinowych., igladopena.pl [dostęp 2019-07-22] .
Media użyte na tej stronie
The Star of Life, medical symbol used on some ambulances.
Star of Life was designed/created by a National Highway Traffic Safety Administration (US Gov) employee and is thus in the public domain.Two types of modern, pre-filled insulin syringes ("Insulin pen"). Photo taken by PerPlex.