Penina Moise

Penina Moise
Ilustracja
Penina Moise
Data i miejsce urodzenia23 kwietnia 1797
Charleston w stanie South Carolina
Data i miejsce śmierci13 września 1880
Charleston w stanie South Carolina
Narodowośćżydowska
Językangielski
Dziedzina sztukihymny religijne

Penina Moise (ur. 23 kwietnia 1797, Charleston w stanie South Carolina, zm. 13 września 1880 tamże)[1] – amerykańska poetka pochodzenia żydowskiego. Nazwisko poetki bywa zapisywane z diakrytem: Penina Moïse.

Życiorys

Penina Moise urodziła się jako córka Abrahama and Sary (Sarah) Moise. Jej rodzice przybyli do Stanów Zjednoczonych z wyspy Sint Eustatius[2] w Antylach Holenderskich. Ojciec pochodził z Alzacji. Na Sint Eustatius dorobił się znacznego majątku i ożenił się. W 1791 roku stracił jednak większość tego co posiadał w wyniku zamieszek i grabieży, które nastąpiły po wyzwoleniu tamtejszych niewolników. Wtedy udał się do Stanów Zjednoczonych i osiadł w mieście Charleston w Karolinie Południowej. Tam też przyszła na świat Penina. Miała ona liczne rodzeństwo, Cherie, Aarona, Hymana, Benjamina (urodzonych na Karaibach) i Rachel, Jacoba, Abrahama i Isaac (urodzonych na kontynencie). Kiedy ojciec poetki zmarł, poszła ona (w wieku dwunastu lat[1]) do pracy, żeby wspomóc materialnie rodzinę. Uczyła się sama i w roku 1830 rozpoczęła swoją karierę literacką. Była też superintendentem nauki religii żydowskiej[1]. W 1854 roku, podczas epidemii Żółtej febry pracowała jako pielęgniarka wolontariuszka, udzielając pomocy chorym bez względu na ich wyznanie[1]. W czasie wojny secesyjnej była zmuszona do opuszczenia Charleston. Po zakończeniu walk wraz z siostrą Rachelą powróciła do domu i założyła szkołę[1]. Miała już wtedy jednak bardzo poważne problemy ze wzrokiem[3] i w końcu zaniewidziała zupełnie[1]. Poetka zmarła w podeszłym wieku w swoim rodzinnym mieście 13 września 1880[1]. Została pochowana na Coming Street Cemetery, obok rodziców i niektórych z rodzeństwa[3].

Twórczość

Penina Moise uprawiała twórczość głównie religijną. Była autorką hymnów śpiewanych w synagogach. Drukowała wiersze w czasopismach, jak Home Journal czy waszyngtońska Union. W roku 1833 opublikowała tomik Fancy's Sketch-book (Szkicownik Fancy)[1]. Zbiór ten został ciepło przyjęty przez publiczność[1]. W 1856 wydała zbiór Hymns Written for the Use of Hebrew Congregations (Hymny napisane na użytek gminy żydowskiej). Penina Moise publikowała pod własnym nazwiskiem, co w tamtych czasach w przypadku kobiet nie było wcale oczywiste[3]. Do jej najbardziej znanych wierszy należą The Newspaper (Gazeta)[4], To Persecuted Foreigners (Do prześladowanych cudzoziemców)[5], God Supreme! To Thee We Pray (Boże Najwyższy, do Ciebie się modlimy)[6] i Man, the Image of God (Człowiek obrazem Boga)[7].

Przypisy

  1. a b c d e f g h i Cyrus Adler, L.C. Harby, L. Hühner: Moïse (ang.). Jewish Encyclopaedia. [dostęp 2016-09-18].
  2. Moise, Penina (ang.). Wikisource. [dostęp 2016-09-18].
  3. a b c Penina Moise (ang.). Find a Grave. [dostęp 2016-09-18].
  4. Penina Moise: The Newspaper (ang.). Poetry Foundation. [dostęp 2016-09-18].
  5. Penina Moise: To Persecuted Foreigners (ang.). Poetry Nook. [dostęp 2016-09-18].
  6. Penina Moise: God Supreme, to Thee we Pray (ang.). Poetry Nook. [dostęp 2016-09-18].
  7. Penina Moise: Man, the Image of God (ang.). Bartleby.com. [dostęp 2016-09-18].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Penina Moise.jpg
Portrait of Penina Moise