Perazon
Państwo | Izrael |
---|---|
Dystrykt | Północny |
Poddystrykt | Jezreel |
Samorząd Regionu | Ha-Gilboa |
Wysokość | 75 m n.p.m. |
Populacja (2013) • liczba ludności | 317 |
32°32′41″N 35°18′42″E/32,544722 35,311667 | |
Portal Izrael |
Perazon (hebr. פרזון; ang. Perazon lub Prazon) – moszaw położony w Samorządzie Regionu Ha-Gilboa, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.
Położenie
Moszaw Perazon jest położony na wysokości 75 metrów n.p.m. w południowo-wschodniej części intensywnie użytkowanej rolniczo Doliny Jizreel na północy Izraela. Na północny wschód od moszawu rozpoczynają się niewielkie wzniesienia przechodzące w kierunku południowo-wschodnim w masyw Wzgórz Gilboa. Za wzgórzami Giwat Jizre’el (103 m n.p.m.) i Tel Jizre’el (100 m n.p.m.) teren opada do Doliny Charod. Pozostała okolica moszawu jest płaska, teren opada jednak delikatnie w kierunku północno-zachodnim. Po stronie zachodniej przepływa strumień Kiszon. W otoczeniu moszawu Perazon znajduje się kibuc Jizre’el, moszawy Metaw, Awital, Kefar Jechezkel i Magen Sza’ul, wioski komunalne Merkaz Ja’el, Gidona i Gan Ner, oraz arabska wioska Sandala. W odległości 3 km na południe przebiega mur bezpieczeństwa oddzielający terytorium Izraela od Autonomii Palestyńskiej[1].
Perazon jest położony w Samorządzie Regionu Ha-Gilboa, w Poddystrykcie Jezreel, w Dystrykcie Północnym Izraela.
Historia
W latach 50. XX wieku miała miejsce masowa emigracja ludności żydowskiej do Ziemi Izraela. Nagłe pojawienie się dużej liczby nowych imigrantów, zmusiło władze izraelskie do poszukiwania sposobu ich absorpcji. W ten sposób zrodziła się koncepcja utworzenia nowego obszaru osadnictwa w południowej części Doliny Jezreel. Cały projekt otrzymał wspólną nazwę Ta’anach, która to nazwa odnosiła się do całego regionu. Powstały tu trzy identyczne bloki osiedli, z których każdy posiadał centralną wioskę pełniącą wszystkie podstawowe funkcje dla sąsiednich osad rolniczych. W takich okolicznościach w 1953 roku rozpoczęto tworzenie pierwszego bloku, który nazwano Ta’anach Alef. Jako pierwszy, w czerwcu 1953 roku założono moszaw Awital. Krótko po nim powstał moszaw Perazon.
Jego nazwa oznacza „osiedle wiejskie”, i została zaczerpnięta z tekstu biblijnego[a]. W moszawie zamieszkali imigranci z Kurdystanu, którzy do tej pory mieszkali w obozie przejściowym ma’abarot istniejącym w zniszczonej arabskiej wiosce Zirin. Rok później w sąsiedztwie powstał moszaw Metaw, a centrum usługowe bloku osiedli utworzono w 1960 roku - jest to wioska Merkaz Ja’el[2].
Demografia
Większość mieszkańców moszawu jest Żydami[3][4]:
Gospodarka i infrastruktura
Gospodarka moszawu opiera się na intensywnym rolnictwie, sadownictwie, hodowli drobiu i bydła mlecznego. W szklarniach uprawiane są warzywa i przyprawy. Część mieszkańców pracuje w pobliskich strefach przemysłowych. W moszawie jest przychodnia zdrowia, sklep wielobranżowy i warsztat mechaniczny[5].
Transport
Z moszawu wyjeżdża się na północ na drogę nr 6734 w wiosce Merkaz Ja’el, z której dojeżdża się do położonego bardziej na zachodzie moszawu Metaw. Drogą nr 6734 wyjeżdża się w kierunku północno-wschodnim na drogę nr 675, bezpośrednio przy skrzyżowaniu z drogą nr 60.
Edukacja i kultura
Dzieci są dowożone do przedszkola i szkoły podstawowej do sąsiedniej wioski Merkaz Ja’el. Szkoła średnia jest w mieście Afula. W moszawie jest ośrodek kultury z biblioteką, sala sportowa z siłownią, oraz boisko do piłki nożnej. Jest tu także synagoga i mykwa[6].
Uwagi
- ↑ Zobacz: Księga Sędziów 5,7: „Zanikło życie w osiedlach, zanikło w Izraelu, aż powstała Debora, powstała jako matka w Izraelu.” Tłumaczenie według Biblii Tysiąclecia.
Przypisy
- ↑ The Separation Barrier Map (ang.). W: B´Tselem [on-line]. 2008. [dostęp 2012-05-26].
- ↑ Prazon (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2012-05-26].
- ↑ Dane statystyczne z lat 1948-1995 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-05-26].
- ↑ Dane statystyczne z lat 2001-2009 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-05-26].
- ↑ Prazon (hebr.). W: Galil Net [on-line]. [dostęp 2012-05-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-24)].
- ↑ Prazon (hebr.). W: Rom Galil [on-line]. [dostęp 2012-05-26].
Linki zewnętrzne
- Zdjęcie satelitarne Perazon (ang.). W: Google Maps [on-line]. [dostęp 2012-12-11].
- Mapa Perazon (hebr.). W: Amudanan [on-line]. [dostęp 2012-12-11].
Media użyte na tej stronie
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
Flag of Israel. Shows a Magen David (“Shield of David”) between two stripes. The Shield of David is a traditional Jewish symbol. The stripes symbolize a Jewish prayer shawl (tallit).