Perfumiarz

„Organy” – miejsce twórczej pracy perfumiarza

Perfumiarz – twórca kompozycji zapachowych, receptur stosowanych np. przy wytwarzaniu perfum lub perfumowanych kosmetyków.

Nazwiska perfumiarzy rzadko znane są szerszemu gronu. Zwykle promowane są tylko nazwy handlowe zapachów – perfum i wód toaletowych oraz nazwy i znaki towarowe produkujących je firm. Prawa do kompozycji zapachowych i związanych z nimi nazw chroni prawo autorskie, jednak liczne przypadki naruszeń tych praw są trudne do egzekwowania. Powszechne określa się różne rodzaje wód toaletowych mianem woda kolońska, co sugerować może, że jest to Eau de Cologne – kompozycja Johanna Marii Fariny (1685–1766).

Adeptów perfumiarstwa kształcą obecnie specjalne szkoły, prowadzone zwykle przy dużych firmach perfumeryjnych.

Przedstawiciele rzeszy perfumiarzy

Kompozycje zapachowe są produkowane przez człowieka od tysięcy lat. Zajmowali się tym ludzie najczęściej bezimienni (np. kapłani, aptekarze, perfumiarze–rzemieślnicy), wytwarzający pachnidła dla niedużych grup odbiorców. Zmianę przyniosła rewolucja przemysłowa (przełom XVIII i XIX w.). Nazwiska twórców kompozycji zapachowych i ich producentów zaczęły być znane, gdy rozpoczęto produkcję seryjną i dystrybucję wyrobów na dużą skalę. Listę znanych twórców kompozycji zapachowych otwierają ci, którzy łączyli talent artystyczny z umiejętnościami menedżerskimi (biznesowymi).

W kolejnych dziesięcioleciach powstały wielkie „domy perfumeryjne”, zarządzane przez specjalistów–menedżerów. Domy często współpracują z wielkimi krawcami lub domami mody oraz z projektantami opakowań, np. charakterystycznych flakonów, będących często dziełami sztuki. Ocena jakości zapachu poszczególnych partii surowców (np. olejków eterycznych) i produktów dokonywana jest przy użyciu metod analizy sensorycznej przez zespoły, spełniające kryteria wrażliwości węchu określone w normach międzynarodowych, europejskich lub krajowych (np. PN). Artyści–perfumiarze opracowują kompozycje zapachowe przy tzw. „organach perfumiarskich”, na których są ustawione buteleczki ze składnikami, potrzebnymi do utworzenia kompozycji (złożonej z zapachowych nut i akordów). Współpracują z różnymi firmami lub z jedną, wybraną firmą (są nazywani „Nosami” tych firm)[1].

Ród Farina
Johann Maria Farina (1685–1766)
twórca Eau de Cologne
Johann Anton Farina (1718–1887)
Carl Hieronimus Farina (1693–1762)
Johann Maria Farina III (1713–1792)
Johann Maria Farina V (1762–1806)
Jean Marie Farina (1785–1864)
Johann Maria Farina VII (1797–1833)
Johann Maria Farina X (1837–1892)
Johann Maria Carl Farina (1840–1896)
Johann Maria Wolfgang Farina
(1927–2005), 1952
Johann Maria Wolfgang Farina
(1927–2005), 1969
Johann Maria Farina XIX, 2009

Ród Farina

Johann Maria Farina (wł. Giovanni Maria Farina, 1685–1766) – najbardziej znany jako twórca wody kolońskiej, Eau de Cologne (niem. Kölnisch Wassers), której nazwa pochodzi od miejsca produkcji. W Kolonii J. M. Farina, Włoch z pochodzenia, założył w 1709 fabrykę perfum (Eau de Cologne Farina), która obecnie jest najstarszą na świecie. W przedsiębiorstwie Fariny zaopatrywały się prawie wszystkie europejskie dwory panujących (np. dwór Fryderyka Wilhelma I, Marii Teresy, Ludwika XV, Napoleona, królowej Anglii – Wiktorii, Stanisława Augusta Poniatowskiego). Eau de Cologne Farina używali Wolter, Goethe, Balzac, Oscar Wilde, Thomas Mann, Marlene Dietrich oraz księżniczka Diana.

Przedsiębiorstwo Eau de Cologne Farina działające w Kolonii od ponad 300 lat borykało się z licznymi problemami nieuczciwej konkurencji, nielegalnie wykorzystującej nazwę głównego produktu i nazwisko Farina. Potomkowie założyciela firmy domagali się wprowadzenie w Niemczech znaków towarowych (już wówczas istniejących we Włoszech). Troszcząc się o zachowanie marki dobrych produktów, wytwarzanych zgodnie z oryginalnymi recepturami, przeprowadzili tysiące spraw sądowych przeciwko producentom tanich zamienników, zawierających coraz tańsze syntetyki. Dodatkowe zagrożenie dla niszowej działalności firmy, prowadzonej w skali globalnej dla ekskluzywnych odbiorców, pojawiło się w związku z wprowadzaniem coraz bardziej rygorystycznych zakazów stosowania w produkcji określonych związków, np. czynników alergizujących, zawartych w olejkach eterycznych. Konieczne stało się ich usuwanie z olejków, co często niekorzystnie wpływa na ich zapach. W takich przypadkach jest konieczne modyfikowanie tradycyjnych receptur (wbrew zasadom firmy)[2][3][4][5].

Ród Guerlain

Firma Guerlain powstała w 1838 roku. Jej założycielem był Pierre François Pascal Guerlain, dostawca perfum francuskiej cesarzowej Eugenii. Stworzył wiele kompozycji zapachowych, np. Eau de Cologne Impériale specjalnie dla cesarzowej[6]. Dzieło ojca kontynuowali synowie, Aimé Guerlain (perfumiarz)[7], którego dziełem jest np. kompozycja Jicky, i Gabriel (menedżer). Wnuk założyciela, Jacques Guerlain (1874–1963)[8] był twórcą popularnych w latach 20. XX w. perfum Mitsouko, Shalimar i L'Heure bleue. Twórcą perfum firmy Guerlain o nazwach Vetiver, Chamade, Eau de Guerlain, Nahéma i Samsara jest Jean-Paul Guerlain (piąte pokolenie rodu)[1][9][10].

Henri Almeras

Henri Alméras (1892–1965) pochodził z Hiszpanii. Początkowo pracował dla Chiris w Grasse. W latach 1925–1948 był „nosem” firmy Jean Patou. Stworzył np. serię: Amour Amour, Que Sais-je i Sagesse, interpretowaną jako historia miłości: początek (zauroczenie) – co się dzieje? (sprawa jest poważna) – mądrość pożegnania. Za najważniejsze dzieło Almérasa jest uważana receptura Joy (1930), stworzona dla ratowania bogatych klientów firmy (i jej właściciela) przed depresją, związaną z wielkim kryzysem[11]. Joy jest uznawana za jedną z najsławniejszych kompozycji wszech czasów[12].

Ernest Beaux
Emile Boucher (1876)
Pierre Bourdon
François Coty
Olivia Giacobetti

Ernest Beaux

Maurice Roucel

Ernest Beaux urodził się w Moskwie, gdzie jego ojciec (Francuz) był perfumiarzem i członkiem zarządu firmy Rallet & Co. Syn zaczął pracę w firmie już po ukończeniu szkoły średniej. Od 1902 roku pracował w dziale perfumerii pod kierownictwem A. Lemerciera. Od roku 1907 był technicznym kierownikiem działu i członkiem zarządu Rallet. Jako kompozytor perfum pierwsze sukcesy odniósł w latach 1912–1913 (Bouquet de Napoleon i Bouquet de Catherine). Po I wojnie światowej, w której walczył jako oficer wywiadu w sile wielonarodowej, Beaux przeniósł się do Francji. W La Bocca, w pobliżu Cannes, kontynuował pracę perfumiarza w firmie Chiris, gdzie pracowali również Henri Robert i Henri Almeras. Między 1920 a 1926 rokiem stworzył kompozycje zapachowe dla Chanel, np. No.5, No.22 , Cuir de Russe i inne. Oryginalność perfum Chanel No.5 była związana z pionierskim zastosowaniem aldehydów[13][14].

Emile Boucher

Emile Boucher (1842–1892) urodził się w Paryżu. Rozpoczął karierę jako paryski fryzjer. Był utalentowanym samoukiem. W wieku 31 lat nabył od Antoine'a Lecornu'a przedsiębiorstwo Parfumery Mignot (Boucher Mignot), zajmujące się produkcją i sprzedażą perfum, kosmetyków i przyborów toaletowych. Prowadził je wraz z przyjaciółmi – synami Antoine'a Lecornu'a. W 1878 roku został dostawcą cesarza i cesarzowej Brazylii. Ponad 50% produkcji eksportował do Anglii, Włoch, Rumunii, Rosji, Niemiec, Brazylii, Gruzji, Belgii, Hiszpanii, Szwajcarii i Holandii. Perfumy i kosmetyki były sprzedawane w paryskich domach towarowych: Printemps Department Store i Luwr. Boucher Mignot uczestniczył w wielu Światowych Wystawach w Paryżu. Był odznaczony brązowym medalem w 1878 roku i srebrnym – w 1889 roku. Już w latach 1876–1881 wprowadził do kompozycji (np. Héliotrope blanc, Foin coupé, Chypre, Lilas blanc) produkty syntetyczne, takie jak kumaryna, heliotropina i wanilina.

Pierre Bourdon

Pierre Burdon ukończył studia w dziedzinie nauk politycznych, po czym zmienił życiowe plany i rozpoczął w 1971 roku karierę w dziedzinie perfumiarstwa w spółce Roure–Bertrand–Dupont, prowadzącej szkołę perfumiarzy w Grasse. Miał tam okazję współpracować z Edmondem Roudnitską. Po pięciu latach szkolenia został zatrudniony w Roure w Paryżu, gdzie specjalizował się w dziedzinie kosmetyki, a następnie spędził rok w Stanach Zjednoczonych. W kolejnych latach zajmował się sprawami rozwoju takich firm, jak europejska filia Takasago (1982), Quest International (1991), de Fragrance Ressources (1993). W latach 1981–2006 opracował wiele receptur, np.: Dolce Vita dla Christian Dior, Cool Water i Good Life dla Davidoff, Escada dla Escada Beauté, Cologne à la Française, Cologne a la Russe i Cologne a l'Italienne dla Institut Tres Bien, Mark Birley for men dla Mark Birley, Individuel dla Mont Blanc i inne[15].

Germaine Cellier

Germaine Cellier (1909—1976) urodziła się w Bordeaux. Studiowała chemię w Paryżu. Po ukończeniu studiów rozpoczęła pracę w spółce Roure-Bertrand-Dupont, jako jedna z pierwszych kobiet w środowisku perfumiarzy. Szybko zdobyła sobie miano przebojowej „Arlette blonde” (była błękitnooką blondynką, wysoką, szczupłą i elegancką). Perfumy, które stworzyła dla Roure i kolejnych firm, określane jako zuchwałe lub brutalne, stały się rynkowymi przebojami. Skomponowała np. Bandit (zmysłowe perfumy o skórzanej nucie, 1944) i Fracus (1948) dla Roberta Pigueta, Vent Vert, Jolie Madame (1953) i Monsieur Balmain (1964) dla Pierre’a Balmaina, Coeur Joie (1946) dla Niny Ricci oraz wiele innych dla Elizabeth Arden ze Stanów Zjednoczonych[1][16][17].

François Coty

François Coty (1874–1934) przybył do Paryża z Korsyki w 1900 roku. Początkowo dostarczał swoje towary do wielkich magazynów, a w 1904 roku założył własny sklep w dzielnicy Place Vendôme. Od 1907roku współpracował z projektantem i artystą–szklarzem René Lalique'em. Firma Coty stała się popularna w wielu krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych. Jej rozwój znacznie zahamował wielki kryzys na giełdzie nowojorskiej w latach 20. XX wieku[1][10]. François Coty stworzył perfumy Chypre, których zapach stał się inspiracją dla całej grupy tak nazywanych zapachów. Skomponował również L'Origan, Émeraude La Rose Jacqueminot, Ambre Antique i wiele innych[1][18].

André Fraysse

André Fraysse (1902–1976) był synem perfumiarza, Claude'a Fraysse'a. Perfumiarzami byli również jego siostra Jacqueline, związana z firmą Weil, i brat Hubert, który pracował dla Synarome. André Fraysse został „nosem” firmy Parfums Lanvin, dla której stworzył m.in. Arpège (1927), My Sin (1925), Skandal (1931), Rumeur (1934), Pretexte (1937)[19][20][21].

Olivia Giacobetti

Olivia Giacobetti urodziła się w 1966 roku w Boulogne-Billancourt (Francja). Od dzieciństwa marzyła o tym, by być „nosem”. Zachęcał ją do tego jej ojciec – Francis Giacobetti, znany reżyser (np. filmu Emmanuelle 2). Olivia rozpoczęła praktykę w Le Group Robertet[22] w wieku 17 lat, a kilka lat później stworzyła własną firmę – IUNX Boutiq. Opracowała kompozycje dla takich firm, jak Lubin, L’Artisan Parfumeur, Diptyque. Skomponowała np. L’Artisan L’Eau de L’Artisan (1993), L’Artisan Premier Figuier (1994), L’Artisan Drole de Rose (1995), Diptyque Philosykos (1996), L’Artisan Navegar (1998), L’Artisan Dzing! (1999), L’Artisan Tea for Two (2000), L’Artisan Un Bouquet en Mai (2001), L’Artisan Safran Troublant (2002), L’Artisan Jour de Fete (2004), Guerlain Baby Guerlain (2005), L’Artisan Fou d’Absinthe (2006), Honoré des Prés Chaman’s Party (2008), Hotel Costes Costes No 2 (2009), Honoré des Prés Vamp à NY (2010)[23][24].

Maurice Roucel

Maurice Roucel rozpoczął karierę w 1973 roku, jako chemik w Chanel's Fragrance Laboratory. Jako perfumiarz jest samoukiem. Pełni funkcję „nosa” firmy Quest. Skomponował perfumy Tokade dla Rochasa, 24, Faubourg dla Hermèsa, Monsoon dla Coty (1994), Fresh dla Alfreda Dunhilla (2005), L’Instant dla Guerlain (2003), Kenzo Air dla Kenzo Parfums (2004), Lalique pour Homme dla René Lalique et Cie (1997), Voyage dla Nautica Fragrances (2006), Musc Ravageur dla Frederic Malla (2000), Rochas Man dla Parfums Rochas (1999) i innych. W 2002 roku został wyróżniony Prix François Coty (francuski Oskar dla perfumiarzy)[1][25].

Edmond Roudnitska

Edmond Roudnitska (1905–1996) jest uznawany za pioniera nowoczesnej perfumerii i jednego z najsłynniejszych „nosów” XX w.[1]. Rozpoczynał pracę jako chemik w spółce 'Roure–Bertrand–Dupont'. Najdłużej (1948–1976) współpracował z firmą Christian Dior, dla której skomponował np. Eau Sauvage, Diorama, Diorissimo, Diorella, Dior Dior. Stworzył również znane receptury perfum dla innych firm, np. It’You i On Dit dla Elizabeth Arden, Femme dla Marcel Rochas, Eau dla Hermèsa[26][27].

Szkoły perfumiarzy

Perfumiarz przy „organach”
Ocena jakości zapachu w zakładzie Fragonard

Powodzenie w zawodzie perfumiarza jest zależne od psychofizjologicznych cech kandydata do zawodu, jego pamięci, wiedzy i pracowitości. Zdaniem współczesnych „nosów” wrażliwość węchu odgrywa stosunkowo małą rolę. Aby opanować podstawowe umiejętności wystarczy mieć przeciętny węch, dobrą pamięć i wytrwałość, ale osiągnięcie sukcesu nie jest możliwe bez wyobraźni artysty, dla którego receptura (formuła) perfum jest narzędziem umożliwiającym przekazywanie emocji. Niektórzy ze znanych „nosów” osiągnęli sukces samodzielnie, ale większość z nich korzystała z pomocy mistrzów, ułatwiających pierwsze kroki. Obecnie szkolenie perfumiarzy organizują firmy perfumeryjne. Nauczycielami w tych szkołach są m.in. „nosy” firm. Absolwenci szkół odbywają staż w firmie i bywają w niej zatrudniani[1].

Przygotowanie do wykonywania zawodu perfumiarza wymaga poznania i zapamiętania tysięcy zapachów surowców – naturalnych (np. rozmaitych olejków eterycznych) i syntetycznych, odgrywających coraz większą rolę we współczesnych kompozycjach. W pierwszym etapie szkolenia adept perfumiarstwa opanowuje umiejętność przypisywania zapachów do określonych klas, po czym uczy się ich odróżniania w ramach jednej klasy. Z czasem wzrasta umiejętność określania wpływu, jaki różne dodatki wywierają na zapach mieszanin. Pojawia się zdolność przewidywania, jak zmieni się zapach kompozycji po określonej zmianie jej składu[1].

Firma Roure utworzyła szkołę perfumiarzy w 1946 roku. Jej pierwszym kierownikiem był perfumiarz Roure, Jean Carles, który opracował program szkolenia, polegający na stosowaniu klasyfikacji obejmującej 15 rodzin zapachów. Ta metoda jest powszechnie dostępna (nie jest chroniona patentem). Do zarządu szkoły należeli Marcel Carles, Jean Carles–junior, François Marin i Bernard Escano. Gdy firma Roure została połączona z firmą Givaudan szkoła została na jakiś czas zamknięta, a następnie ponownie otwarta jako Givaudan Perfumery School[28].

IFF (International Flavors & Fragrances) otworzyło szkołę w 2001 roku. Rekrutuje uczestników spośród pracowników firmy, na podstawie testów węchowych, testów inteligencji i obszernych wywiadów. Studia w IFF Perfumery School trwają 4 lata. Obejmują zajęcia praktyczne (udział w realizacji programów badawczych) i problemy zarządzania firmą[29].

W Polsce szkoła perfumiarzy jest prowadzona w Pollena-Aroma[30].

Zestawienie

Naszkicowane powyżej sylwetki postaci ważnych w świecie perfum, to tylko niewielka reprezentacja rzeszy twórców, których rola w procesie tworzenia rynkowych produktów jest coraz częściej doceniana. Nieco więcej informacji zawiera zamieszczone poniżej zestawienie, umożliwiające uporządkowanie wierszy według dat, nazwisk perfumiarzy lub nazw firm, wprowadzających produkty handlowe na rynek.

„Mignot Parfumeur”, Paryż
Lithographie de Monsieur Gilbert Randon (1814–1884)
Perfumiarz tworzący zapach według receptury, 1910
Eau de Cologne
Eau de Cologne
w 'Almanach Nouvelle Chronique de Jersey' (1891)
Eau de Cologne (1885)
Flakony Guerlaina
N°5, Chanel
Dolce Vita, Christian Dior
Euforia, Calvin Klein Inc.
Acqua di Gio for men, Giorgio Armani
Coco mademoiselle, Chanel
Davidoff Cool Water Women, Davidoff
Fresh Impact Limited, Adidas
RokPerfumiarz (kompozytor)Nazwa kompozycjiFirma
1714Farina, Johann Maria (1685–1766)Farina Eau de Cologne (perfumy)Johann Maria Farina gegenüber dem Jülichs-Platz
1789Hunter, WilliamNumber SixCaswell-Massey
1798Lubin, Pierre FrançoisEau de LubinParfum Lubin
1803Mülhens, Wilhelm4711 Echt Kölnisch WasserWilhelm Mulhens, 4711
1815Truefitt, FrancisFreshmanTruefitt & Hill
1853Guerlain, Pierre François PascalEau de Cologne ImpérialeGuerlain
1872Penhaligon, William HenryHammam BouquetPenhaligon's
1882Parquet, PaulFougère RoyaleHoubigant
1889Guerlain, AiméJickyGuerlain
1902Penhaligon, William HenryBlenheim BouquetPenhaligon's
1904Guerlain, JacquesMouchoir de MonsieurGuerlain
1904Coty, FrançoisLa Rose JacqueminotCoty
1905Coty, FrançoisL'OriganCoty
1905Coty, FrançoisAmbre AntiqueCoty
1910 (?)Piver, L.T.AstrisL.T. Piver
1911Penhaligon, William HenryEnglish FernPenhaligon's
1911 (?)Daltroff, ErnestNarcisse NoirParfums Caron
1912Guerlain, JacquesL'Heure BleueGuerlain
1912Robert BienaiméQuelques FleursHoubigant
1913 (?)Coty, FrançoisMuguetCoty
1913Daltroff, ErnestViolette PrécieuseParfums Caron
1917Coty, FrançoisChypreCoty
1919Guerlain, JacquesMitsoukoGuerlain
1919Daltroff, ErnestTabac BlondParfums Caron
1921Beaux, ErnestChanel No. 5Chanel
1922Beaux, ErnestChanel No. 22Chanel
1922Daltroff, ErnestNuit de NoëlParfums Caron
1924Beaux, ErnestCuir de RussieChanel
1925 (?)Fraysse, AndréMy SinLanvin
1925Guerlain, JacquesShalimarGuerlain
1926Beaux, ErnestBois des ÎlesChanel
1926Coty, FrançoisParisCoty
1927Fraysse, André, Paul VacherArpègeLanvin
1927Daltroff, ErnestBellodgiaParfums Caron
1927Coty, François, Vincent RoubertL'AimantCoty
1928Beaux, ErnestSoir de ParisBourjois
1929Guerlain, JacquesLiuGuerlain
1930Alméras, HenriJoyPatou
1932Blanchet, MauriceJe ReviensHouse of Worth
1932Carles, JeanTabuHouse of Dana
1933Guerlain, JacquesVol de NuitGuerlain
1934Daltroff, ErnestPour Un HommeParfums Caron
1936Daltroff, ErnestFrench CancanParfums Caron
1937Alméras, HenriColonyPatou
1939Edmond RoudnitskaIt's YouArden
1944Germaine CellierBanditRobert Piguet
1944Roudnitska, EdmondFemmeRochas
1946Cellier, GermaineCoeur-JoieNina Ricci
1946Carles, JeanMa GriffeCarven
1947Cellier, GermaineVent VertBalmain
1948Cellier, GermaineFracasRobert Piguet
1948Fabron, FrançisL'Air du TempsNina Ricci
1949Morsetti, MichelRoseParfums Caron
1951Roudnitska, Edmond'Eau d'Hermès'Hermès
1952Matchabelli, Georges V.Wind SongPrince Matchabelli
1953Estée LauderYouth DewEstée Lauder Companies
1954Morsetti, MichelPoivreParfums Caron
1955Robert, HenriChanel Pour MonsieurChanel
1956Roudnitska, EdmondDiorissimoChristian Dior
1961Guerlain, Jean-PaulVetiverGuerlain
1966Roudnitska, EdmondEau SauvageChristian Dior
1969Guerlain, Jean-PaulChamadeGuerlain
1970Robert, GuyÉquipageHermès
1971Robert, HenriChanel No. 19Chanel
1972Roudnitska, EdmondDiorellaChristian Dior
1974Robert, HenriCristalleChanel
1974Guerlain, Jean-PaulEau de GuerlainGuerlain
1978Grojsman, SophiaWhite LinenEstée Lauder
1979Guerlain, Jean-PaulNahémaGuerlain
1981Diener, Jean-JacquesMust de CartierCartier
1983Grojsman, SophiaParisYves Saint Laurent
1986Grojsman, SophiaPrescriptives CalyxPrescriptives
1988Bourdon, PierreCool WaterDavidoff
1988Grojsman, SophiaEternityCalvin Klein
1988Sieuzac, Jean-Louis, Maurice RogerFahrenheitChristian Dior
1989Guerlain, Jean-PaulSamsaraGuerlain
1990Grojsman, SophiaTrésorLancôme
1992Sheldrake, ChristopherBois de VioletteSerge Lutens
1992Sheldrake, ChristopherFéminité du BoisShiseido
1994Grojsman, SophiaSexualMichel Germain
1995Roucel, Maurice24, FaubourgHermès
1996Creed, OlivierSpring FlowerCreed
1996Becker, CaliceTommy GirlTommy Hilfiger
1997Roucel, MauriceEnvyGucci
1997Menardo, AnnickLolita LempickaLolita Lempicka
1998Menardo, AnnickHypnotic PoisonChristian Dior
1998Menardo, AnnickBulgari BlackBulgari
1999Giacobetti, OliviaDzing!L'Artisan
1999Becker, CaliceJ'AdoreChristian Dior
2000Giacobetti, OliviaEn PassantFrederic Malle
2000Giacobetti, OliviaTea for TwoL'Artisan Parfumeur
2001Sheldrake, ChristopherCherguiSerge Lutens
2002Wasser, ThierryAddictChristian Dior
2003Grojsman, Sophia100% LoveShaping Room
2003Becker, CaliceBeyond ParadiseEstée Lauder Companies
2004Polge, Olivier, Carlos Benaim, Domitille BertierFlowerbombViktor & Rolf
2006Roucel, MauriceInsolenceGuerlain
2008Giacobetti, OliviaElixirPenhaligon's



Przypisy

  1. a b c d e f g h i Fabienne Paria (tłum. Krystyna J. Dąbrowska): Wielka księga perfum. Warszawa: Wydawnictwo "Twój Styl", s. 60–61. ISBN 83-7163-072-7.
  2. An interview with Johann Maria Farina by Tom Clark (ang.). www.basenotes.net, 18 czerwca 2009. [dostęp 2011-03-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-11-25)].]
  3. Peter Kolakowski: 300-lecie "Wody kolońskiej" (pol.). Panorama, 13.07.2009. [dostęp 2011-03-04].
  4. Perfume Intelligence - The Encyclopaedia of Perfume; Farina houses (ang.). www.perfumeintelligence.co.uk. [dostęp 2011-03-04].
  5. Fragrance Museum Farina-Haus. [dostęp 2011-03-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-21)].
  6. Perfume Intelligence – The Encyclopaedia of Perfume, Perfumers: Guerlain PFP (ang.). www.perfumeintelligence.co.uk. [dostęp 2015-02-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-06-30)].
  7. Perfume Intelligence – The Encyclopaedia of Perfume, Perfumers: Aimé Guerlain (ang.). www.perfumeintelligence.co.uk. [dostęp 2014-09-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-06-28)].
  8. Perfume Intelligence – The Encyclopaedia of Perfume, Perfumers: Guerlain Jacques (ang.). www.perfumeintelligence.co.uk. [dostęp 2014-09-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-04-02)].
  9. Perfume Intelligence – The Encyclopaedia of Perfume, Perfumers: Guerlain Jean-Paul (ang.). www.perfumeintelligence.co.uk. [dostęp 2015-02-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-09)].
  10. a b Caldwell (Providence College), Helen M., The decade 1920 1929: The Decade of the French Mystique in the American Perfume Market, faculty.quinnipiac.edu/charm/, s. 259–272 [dostęp 2011-03-03] [zarchiwizowane z adresu 2012-02-29] (ang.).
  11. Perfume Projects (Lightyears, Inc.): Henri_Almeras (ang.). www.perfumeprojects.com. [dostęp 2011-03-03].
  12. Perfume Intelligence – The Encyclopaedia of Perfume, Perfumers:Henri Alméras (ang.). www.perfumeintelligence.co.uk. [dostęp 2015-02-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-09)].
  13. Perfume Intelligence – The Encyclopaedia of Perfume, Perfumers: Ernest Beaux (ang.). www.perfumeintelligence.co.uk. [dostęp 2015-02-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-28)].
  14. Perfume Projects (Lightyears, Inc.): Ernest Beaux (ang.). www.perfumeprojects.com. [dostęp 2011-03-03].
  15. Perfume Intelligence – The Encyclopaedia of Perfume, Perfumers: Pierre Bourdon (ang.). www.perfumeintelligence.co.uk. [dostęp 2015-02-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-09)].
  16. Perfume Projects (Lightyears, Inc.): Germaine Cellier (ang.). www.perfumeprojects.com. [dostęp 2011-03-03].
  17. Perfume Intelligence – The Encyclopaedia of Perfume, Perfumers: Cellier, Germaine (ang.). www.perfumeintelligence.co.uk. [dostęp 2011-03-03].
  18. Perfume Intelligence – The Encyclopaedia of Perfume,x Perfumers: Coty, François (ang.). www.perfumeintelligence.co.uk. [dostęp 2015-02-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-07-01)].
  19. Perfume Intelligence – The Encyclopaedia of Perfume,x Perfumers: André Fraysse (ang.). www.perfumeintelligence.co.uk. [dostęp 2015-02-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-09)].
  20. The History of the House of Lanvin Parfums. perfumeshrine.blogspot.com/2010. [dostęp 2011-03-04].
  21. A Smooth Leather for the Tough 1930s: Lanvin Scandal. perfumeshrine.blogspot.com, 31 grudnia 2007. [dostęp 2011-03-04].
  22. Le Group Robertet. [dostęp 2011-03-04].
  23. Perfume Intelligence - The Encyclopaedia of Perfume; Olivia Giacobetti (ang.). [dostęp 2015-02-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-06-28)].
  24. O nosach: Olivia Giacobetti (pol.). www.lezeipachne.pl. [dostęp 2011-03-04].
  25. Perfume Intelligence – The Encyclopaedia of Perfume,x Perfumers:Maurice Roucel (ang.). www.perfumeintelligence.co.uk. [dostęp 2015-02-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-06-28)].
  26. Perfume Projects Home Page (Lightyears, Inc.): Edmond Roudnitska (ang.). www.perfumeprojects.com/museum. [dostęp 2011-03-04].
  27. Edmond Roudnitska (ang.). His Perfume, Le Parfum de Thérèse. [dostęp 2014-09-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-09)].
  28. Roure Bertrand; Roure Perfumery School (ang.). Perfume Projects, Lightyears Collection. [dostęp 2011-03-04].
  29. Perfumery School (ang.). International Flavors & Fragrances. [dostęp 2016-06-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-01-21)].
  30. Główny perfumiarz: Anna Adamowicz: Pollena Aroma / Kompozycje zapachowe. www.pollenaaroma.com. [dostęp 2011-03-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-11-21)].

Linki zewnętrzne

  • Wojciech Krusiński, Stanisław Iwiński: Ciekawe zawody: perfumiarz (pol.). W: Polityka.pl [on-line]. www.youtube.com; video 2:31 min. [dostęp 2011-03-15].
  • Fossette Allane: How to Learn Perfumery (ang.). eHow.com, 13 czerwca 2010. [dostęp 2011-03-15].
  • Michelle Renee: Perfumery Schools (ang.). eHow.com, 16 czerwca 2010. [dostęp 2011-03-15].

Media użyte na tej stronie

Davidoff Cool Water Women.jpg
Autor: Anita Martinz from Klagenfurt, Austria, Licencja: CC BY 2.0
Davidoff Cool Water perfume
Johann-Maria-Farina-X.jpg
Autor: Johann Maria Farina, Licencja: Copyrighted free use
Johann Maria Farina X. (1837-1892)
MauriceRoucel.jpg
Autor: Guillaume Luisetti, Licencja: CC BY-SA 3.0
Maurice Roucel by Guillaume Luisetti
Orgue de parfumeur.jpg
Autor: Julienras, Licencja: CC BY-SA 3.0
Perfumer's organ
Johann-Anton-Farina.jpg
Autor: Johann Maria Farina, Licencja: CC BY 3.0 de
Johann Anton Farina 1718-1887
Johann Maria-Farina-1969.jpg
Autor: Johann Maria Farina, Licencja: CC BY 3.0 de
Johann Maria Farina in the fragrance laboratory
OliviaGiacobetti.jpg
Autor: Guillaume Luisetti, Licencja: CC BY-SA 3.0
Olivia Giacobetti by Guillaume Luisetti.
Dior Dolce Vita.jpg
Autor: RubyGoes, Licencja: CC BY 2.0
Dior "Dolce Vita"
FreshImpactLimited.JPG
Woda toaletowa Adidas Fresh Impact Limited Edition
Perfume formulas 1910.jpg
Perfume formulas 1910
J.M.Farina-2009.JPG

Johann Maria Farina writing in the golden book of Cologne.
1952-Prinz-Johann-Maria Farina.jpg
Johann Maria Wolfgang Farina as Johann Maria I, Prince Carnival 1952 in Cologne
PierreBourdon.jpg
Autor: Guillaume Luisetti, Licencja: CC BY-SA 3.0
Pierre Bourdon by Guillaume Luisetti
Perfume Organ, Grasse.jpg
Autor: Taco Ekkel, Licencja: CC BY-SA 2.0
This thing is called a 'perfume organ' -- it's the place where perfume creators or 'noses' play around with hundreds of essences. Seen at the old Fragonard factory in Grasse.
Ck-Euphoria Men.jpg
Autor: Arad, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Ck Euphoria for Men perfume.
Guerlain bottles.jpg
Autor: Arienne McCracken from Los Angeles, United States, Licencja: CC BY-SA 2.0
L'Heure Bleue, Mitsouko, Apres L'Ondee
Coco mademoiselle.jpg
Autor: Brownchl, Licencja: CC BY 3.0
Full resolution image of Coco Mademoiselle perfume by Chanel.
Armani acqua di Gio M.jpg
Autor: Zuska, Licencja: CC BY-SA 3.0
Giorgio Armani: Acqua di Gio for men
Ernest Beaux.jpg
Portrait of Ernest Beaux
1885-Molanus-Flasche.JPG
Autor: Foto made by Farina, Licencja: Copyrighted free use
4711 Eau de Cologne bottle after the year 1881
CHANEL No5 parfum.jpg
Chanel No.5 eau de parfum.
L'ILLUSTRATION Journal Universel 16 dec 1854.jpg
Autor: Monsieur Gilbert RANDON, Licencja: CC BY-SA 3.0
Parfumerie MIGNOT 19, rue Vivienne PARIS 2°
Farina 34.jpg
Autor: Johann Maria Farina, Licencja: Copyrighted free use
Johann Maria Farina VII (1797-1833)
Monsieur Emile BOUCHER parfumeur chimiste-cliché 1876.jpg
Autor: Personne de ma famille décédée, Licencja: Copyrighted free use
Photography of Emile Boucher, chemist perfumer
Jean-Marie-Farina.jpg
Painting of Jean Marie Farina
Johann-Maria-Farina-III.JPG
Johann Maria Farina III. (1713-1792)
Johann Maria Farina 1685-1766.jpg
Painting 18th century, foto made by Farina gegenueber 2000.
Johann-Maria-Farina-1762-1806.jpg
Autor: Johann Maria Farina, Licencja: Copyrighted free use
Johann Maria Farina V, Eau de Cologne Fabrikant und Ratsherr zu Köln
Farina70.jpg
Johann Maria Carl Farina 1840-1896
Carl-Hieronimus-Farina-1750-.jpg
Autor: Johann Maria Farina, Licencja: Copyrighted free use
Foto eines Gemäldes von Carl Hieronymus Farina
Sampling perfumes at Fragonard factory, Eze.JPG
Autor: BrokenSphere, Licencja: CC BY-SA 3.0
Perfumes being sampled at the Fragonard perfume factory in Èze, France.