Persoonia (publikacja)

Persoonia – recenzowane czasopismo naukowe, w którym publikowane są artykuły w zakresie taksonomii, badań molekularnych i ewolucji grzybów. Czasopismo zostało założone w 1959 r. przez Marinusa Antona Donka i Rudolpha Geesteranusa[1]. Jest wydawane wspólnie przez National Herbarium of the Netherlands i Centraalbureau voor Schimmelcultures (CBS) Fungal Biodiversity Center. Pełna nazwa czasopisma: Persoonia – Molecular Phylogeny and Evolution of Fungi[2].

W czasopiśmie publikowane są prace w zakresie stworzenia naturalnej klasyfikacji grzybów i opracowaniu ich prawdziwej filogenezy w oparciu o najnowsze badania molekularne, w tym badania DNA. Czasopismo publikuje wysokiej jakości prace opisujące znane i nowe taksony grzybowe na poziomie DNA, a także stara się prezentować nowe spojrzenie na procesy i relacje ewolucyjne. Publikowane są artykuły badawcze i recenzje[2].

Artykuły są publikowane przy użyciu systemu Fast Track. Oznacza to, że artykuły są natychmiast publikowane online i bezpłatnie dostępne w internecie za pośrednictwem tej strony internetowej. Tomy pojawiają się dwa razy w roku (czerwiec i grudzień). Począwszy od tomu 36 (2016) woluminy w wersji papierowej będą udostępniane tylko poprzez drukowanie na zamówienie. Zagadnienia można zamówić osobno za pośrednictwem działu publikacji Naturalis Biodiversity Center[2].

Przypisy

  1. Kirk P.M, Cannon P.F, Minter D.W, Stalpers J.A, Dictionary of the Fungi(10 ed.),Wallingford: CABI, 2008, ​ISBN 978-0-85199-826-8​, s.220
  2. a b c Index Fungorum (gatunki) [dostęp 2020-04-03] (ang.).

Linki zewnętrzne