Peter Arnett

Peter Arnett

Peter Arnett (ur. 13 listopada 1934 roku w Riverton, Nowa Zelandia) – dziennikarz. Debiutował w 1951 roku w gazecie The Southland Times w Invercargill. Pracował jako reporter Associated Press, dla której relacjonował konflikt w Laosie[1]. Pisał dla National Geographic, potem dla różnych sieci telewizyjnych, w tym CNN. Zajmował się wojnami, między innymi wietnamską i Wojną w Zatoce. Za pracę w Wietnamie (dla Associated Press, 1962-75) dostał Pulitzera w 1966 roku.

Styl jego reportaży z Wietnamu niezbyt podobał się administracji Johnsona, gdyż ujawniał cierpienie cywilnej ludności. Demaskował też kłamstwa dowództwa amerykańskiej armii. Opisał starcie żołnierzy amerykańskich z Wietkongiem, które widział z pokładu helikoptera. Kolumna Zaopatrzenia 21 została zaskoczona i zmasakrowana. Po ukazaniu się artykułu dowództwo Marines zaprzeczyło, jakoby taka jednostka w ogóle istniała. Arnett i fotograf Tim Page, którzy ratowali rannych żołnierzy, mieli jednak dowód tych wydarzeń w postaci zdjęć.

Za artykuł o misji spod Hillem 875 zażądano usunięcia go z agencji i odwołania z Wietnamu. Prezydent Lyndon Johnson stwierdził w 1965 roku, że Arnett jest “bardziej szkodliwy dla sprawy amerykańskiej niż cały batalion Wietkongu”[1]. Arnett Pozostał w Sajgonie po jego upadku i spotkał się z żołnierzami armii północnowietnamskiej.

Dla CNN pracował w latach 1981-99. W czasie Wojny w Zatoce stał się słynny na całym świecie dzięki nadawaniu przez 5 tygodni na żywo bezpośrednio z Bagdadu. Znów oskarżano go o "niepatriotyczne dziennikarstwo". Uzyskał wywiad z Saddamem Husajnem krótko po wybuchu wojny.

W marcu 1997 roku przeprowadził wywiad z Osamą bin Ladenem. Nadawał z Afganistanu w czasie amerykańskiej inwazji na przełomie 2001 i 2002 roku dla telewizji o wysokiej rozdzielczości HDNet.

W Iraku w 2003 roku udzielił wywiadu państwowej telewizji irackiej, krytycznie wypowiadając się o trwającej już wojnie. Spowodowało to odwrócenie się od niego głównych pracodawców (NBC, MSNBC, National Geographic)[2]. Przeszedł do mediów krytycznych wobec tego konfliktu.

Przypisy

  1. a b Małgorzata Dwornik, Peter Arnett. Reporter wojenny, groźniejszy niż batalion Wietkongu, „Reporterzy.info”, 27 grudnia 2017.
  2. Claire Cozens, Arnett fired by NBC after Iraqi TV outburst, „The Guardian”, 31 marca 2003.

Media użyte na tej stronie

Arnett Rio.jpg
Autor: MachoCarioca, Licencja: CC BY-SA 3.0
Journalist Peter Arnett pictured at Manchete Press Building, in Rio de Janeiro, 1994, during a visit to promote his new book, ‘Live from the Battlefield: from Vietnam to Baghdad, 35 Years in the World's War Zones’. In Portuguese: ‘Ao Vivo do Campo de Batalha: do Vietnam a Bagdá, 35 Anos em Zonas de Combate de todo Mundo’.